Земеделието е основното занятие на местните хора и основен източник на доходи. "Има млади, които се насочват към това направление, но повечето млади, гледам, са откъснати от земеделието. Вече търсят своето развитие в други сфери. Това ги кара да ходят в града и там да търсят своята реализация", разказа той.
Паралелно със земеделието в селата трябва да се развиват и други дейности, за да се създават повече работни места, допълни Петър Добрев. Ако преди 20-30 години за обработването на 10 хиляди декара са били необходими 30-40 души, това вече могат да го правят трима - даде пример той.
Селото винаги е било душата на една нация, отбеляза още кметът на Островное. Един от основните проблеми в България според него е обезлюдяването на цели региони.
"И това е много опасно в глобалния свят, който още повече се глобализира. И когато населението по цял свят се увеличава и на хората им става тясно, там, където много се раждат, те ще търсят по-свободни земи. И това е стратегически важно - сега да заселим тези места и да живеят там наши хора."
28-годишният Петър Добрев признава, че обича селото си и остава там, защото иска то да живее и да процъфтява. "Моите деца да виждат това село, където съм роден. Вече 200 години се запазваме тук като национално съзнание. В това село, в тази атмосфера."
Избрал е да живее в Островное, за да направи реални подобрения за битието на жителите му. Сравнява това със стратегиите в компютърните игри, но неговата се случва на живо. За да си кмет, трябва да бъдеш и психолог, убедил се е Петър Добрев, защото много хора искат да се оплачат, а няма на кого.
"България за нас е някакъв идеал. Нещо, което си го загубил и с цялата си душа искаш пак да го обикнеш, пак да го имаш това нещо. Това е за нас България", сподели Петър Добрев, който казва още, че имат "сърца на кръстопът", защото имат две родини.
Кавърма от овче месо е основно ястие, което в Бабата поднасят на големи празници и което събира хората на трапезата.
В България е идвал многократно. Впечатлен е от изграждането на нови обекти в България, но същевременно се чуди на недоволството. "На всяка крачка нещо се прави, нещо се подобрява. Хората в България все са недоволни. Аз много се учудвах защо. Това е народопсихология. Има понятие психо-историческо въздействие. На нас винаги ни казват, че не сме толкова добри, колкото трябва и винаги се сравняваме, говорим, че сме най-лошите. Затова смятам, че това трябва да се преосмисли."
Петър Добрев е убеден, че човек, който мисли за себе си лошо, не може да направи нещо хубаво.
Цялото интервю е в звуковия файл.
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..