Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 140 училища в страната ще бъдат ремонтирани по ОП „Региони в растеж“

Красимир Вълчев
Снимка: БГНЕС

Над 140 професионални училища в цялата страна ще бъдат ремонтирани по Оперативна програма „Региони в растеж“. Това съобщи в Бургас министърът на образованието Красимир Вълчев. Той посети обновената гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Кольо Фичето“.

Професионалното образование за нас е приоритет заради важността му за развитието на страната и регионите“, посочи министърът и допълни: „Надявам се да видя, че тук инвестицията се е случила по най-добрия начин. Ние с общините се опитваме да провеждаме и други политики, насочени към приватизирането на професионалното образование“.

Шест професионални гимназии в Бургас се обновяват по тази оперативна програма, каза кметът Димитър Николов: „Нека да направим по-добра материалната база. Ненапразно тази година водещо място в местната политика на общината е темата с образованието. Многобройни са проектите, които ние реализираме“.

По проекта за модернизация на професионалното образование в Строителния техникум е реконструиран дворът, канализационната мрежа, има нова спортна площадка, доставен е софтуер и модерни устройства за подобряване на учебния процес.

Мерките за принуда, които се прилагат към безотговорни родители, не са достатъчни. Освен спирането на социалните помощи, глобите, които налагат общините, много често са несъбираеми, каза още министър Вълчев: „Трудностите са много, те са свързани с ранни бракове. В основата е тази безотговорност на родителите. Много често това са родители, които преди са отпаднали рано от образователната система, с ниско образование. Много лесно се възпроизвежда тази неграмотност от поколение в поколение. Ние като държава трябва да използваме всички интсрументи. Далеч съм от мисълта, че с усилването на санкционния механизъм по закона за семейните помощи и закона за социалното подпомагане ние ще постигнем пълен успех или близък до доволния, но все пак това е още една крачка, която задължително трябва да приложим заедно с всички други“.

Вълчев се включи в образователен форум в Бургас, част от платформата за граждански диалог „Европа в нашия дом“.

В бюджета на министерството на образованието за следващата година ще бъдат заложени средства, които да подпомагат училищата за промяна на методите на обучение, заяви по-рано днес Красимир Вълчев при посещението си в Пловдив. В Eзикова гимназия „Иван Вазов“ той присъства на представянето на пилотния проект „Едно към едно“.   



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Йорданова: Няма пречка ЦИК и "Информационно обслужване" да преизчислят резултата от вота

Депутатът от "Демократична България" Надежда Йорданова заяви, че няма правна пречка Конституционният съд да влезе в правомощията си и да разгледа подадените жалби, свързани с последните парламентарни избори. Темида е изискала от ЦИК материали и протоколи от вота "Няма никаква пречка ЦИК и "Информационно обслужване" да свършат възложената им..

публикувано на 11.03.25 в 11:05
Мартин Димитров

ДБ настоява за максимум 12 млрд. нов дълг за тази година

"Демократична България" настоява тази година да бъде поет максимум 12 милиарда лева нов дълг, а не 18,9 милиарда лева както е записано в проектобюджетът на кабинета.  Мартин Димитров от групата определи предложението на управляващите като "много опасен ляв завой".

публикувано на 11.03.25 в 11:00

Прокуратурата в Благоевград разследва смъртта на двама мъже в село Камена

Окръжна прокуратура Благоевград е поела разследването на двойната смърт в петричкото село Камена. В късния следобед вчера в двора на частен имот беше открито тялото на 64 годишен мъж, а в една от стаите на къщата бе намерен мъртъв 80 годишния му чичо. Двамата живеели сами в дома им. По-късно стана ясно, че племенникът е направил опит да..

публикувано на 11.03.25 в 10:53
Павлина Панова

Павлина Панова: Ако има натиск, той не е пряко към Конституционния съд

Конституционният съд е в готовност  почти незабавно да постанови съдебно решение след като получи данните от ЦИК . Тази готовност се затруднява от бездействието на ЦИК и "Информационно обслужване", настоя  в интервю за БНР председателят на Конституционния съд Павлина Панова. "До голяма степен ние сме наясно с фактите, наясно сме какво ще приемем..

публикувано на 11.03.25 в 10:35
Снимката е илюстративна

Лек автомобил е изгорял тази нощ в Перник

Лек автомобил е изгорял тази нощ в Перник. Колата е собственост на 79-годишна жена, а e управлявана от 33 годишен мъж. На още 17 произшествия са се отзовали пожарникарите в региона. Сигналът е подаден около 03,00 ч. Колата е била паркирана на ул. "Ю. Гагарин" пред жилищен блок. Служители на полицията и пожарната реагирали незабавно, но..

публикувано на 11.03.25 в 10:26

Темида е изискала от ЦИК материали и протоколи от вота

Софийската градска прокуратура е изискала още вчера от ЦИК голям обем документи свързани с кореспонденцията между Комисията и Конституционния съд, както и всички свързани с това предадени книжа, материали и протоколи. Администрацията на ЦИК подготвя копия от поисканите документи и те ще бъдат изпратени на прокуратурата. На извънредно..

публикувано на 11.03.25 в 10:10

Необичайна суша в Кипър

Кипър и Източното Средиземноморие влизат в необичайно сух период, без валежи, който ще продължи до 21 март, обяви в понеделник прогнозата си Консултативната група за наблюдение на климата на Световната метеорологична организация. В края на седмицата островът ще посрещне и първите за годината 30-градусови температури. Засушаването в Кипър и..

публикувано на 11.03.25 в 10:08