Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Солната пещера Малхам в Израел има уникален климат

Българска експедиция участва в проучванията

7
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Солната пещера Малхам в планината Содом в Израел бе призната за най-дългата солна пещера в света с дължина повече от 10 километра. 

Тя бе проучена от международна изследователска експедиция в периода от 21 февруари до 4 март. В нея се включиха осем българи, сред които бе и Антония Влайкова. 

"Просто е много различно от всичко, което ние сме свикнали в Европа да виждаме, т. е. нашите пещери са по съвсем различен начин. Там - една пещера, която е абсолютно изцяло от сол. Скалите са от сол и то каменна сол, твърда. Освен красотите, разбира се, нещото, което много ни впечатли, е температурата: 25 градуса.

Пещерата Малхам има 19 входа.

"Входовете са вертикални шахти, така най-лесно може да се опишат. За да се спусне човек в един такъв вход, той трябва да бъде екипиран с въжета. Тук имаше отново интересно предизвикателство. Ние сме свикнали на стандартно нормално екипиране, което е по нашите пещери, а там в пустинята няма как просто да забиеш закрепвания в скалата и те да държат, защото няма такава скала. Повърхностният слой на пустинята от 10-15 метра е от прах, разни други минерали и т.н., реално няма как да сложиш едни такива малки анкери, каквито се използват при нас", описа още от ежедневието на експедицията Антония Влайкова.

Хората, които са се спускали в пещерата, са използвали парчета винкел с дължина 1 - 1,5 метра. "Те се забиват на повърхността с голям чук, така че да остане 15-20 сантиметра от тях и на тези винкели се връзва въжето и се увисва надолу."

За картирането на солната пещера е използвана лазерна рулетка, към която е добавен специфичен чип. Използва се софтуер, който помага за прецизното изготвяне на картата.

"Дава ни на място някаква визия. Ние можем на място да си изчертаваме картата и по-нататък следва обработка с друг специфичен софтуер, за да можем да получим крайния резултат, който се отпечатва и се вижда", поясни Антония Влайкова.

Повече за необичайната пещера можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

БЛС, МЗ и пациентски организации с информационна кампания за безопасни естетични операции и процедури

Представители на Българския лекарски съюз, Министерството на здравеопазването и пациентски организации започват национална информационна кампания за безопасни естетични операции и козметични процедури.   Организаторите съветват, първо, да се проверява дали салоните за красота са лицензирани и какви специалисти правят процедурите. Над 20 000..

публикувано на 09.11.25 в 06:05
проф. Троянова

Нов метод за "виртуална биопсия" на кожни тумори се тества у нас

Нов неинвазивен метод за диагностика на кожни тумори се тества в България. Оптичната „виртуална биопсия“ позволява анализ на кожата в реално време, без болка и без риск от белези Нов оптичен метод за диагностика на кожни тумори, известен като „виртуална биопсия“, вече се прилага към университетската болница „Царица Йоанна - ИСУЛ“ в София. Това съобщи..

публикувано на 09.11.25 в 05:15
Людмила Зафирова

Роботика и виртуална действителност подпомагат възстановяването след инсулт

Терапия с роботика и виртуална действителност подпомага възстановяването след инсулт Терапия с роботизирани устройства и виртуална действителност се използва у нас като съвременен метод за възстановяване на пациенти след инсулт. Това обясни физиотерапевтът Людмила Зафирова. Последиците от инсулта често включват затруднено движение, пареза на крайници,..

публикувано на 09.11.25 в 05:10

Професор Маразов представи новата си книга "Тракийски мистерии и владетели”

Историкът проф. Иван Маразов представи новата си книга "Тракийски мистерии и владетели”.   Той е проучил вярванията на древните траки, валидни и днес.   "Най-актуално сигурно е вярата, увереността в бъдещето. За съжаление ние живеем в един такъв свят, който дава много малко надежди. Аз съм на тая възраст и съм уплашен, че мога да преживея две..

публикувано на 09.11.25 в 05:05
Андон Балтаков

Андон Балтаков: Мамдани се фокусира върху икономиката и благосъстоянието на американците

"Зохран Мамдани успя да стане кмет на Ню Йорк с последователност и много ясни, кратки и точни послания" . Това каза пред БНР нюйоркчанинът Андон Балтаков , журналист и бивш генерален директор на Българското национално радио: "Икономиката отново се оказа един от големите препъни камъни за всеки един от политиците, чиито имена са записани в..

публикувано на 08.11.25 в 14:28
Ракета-носител на ядрени бойни глави, изстреляна от Северна Корея

Дарил Кимбъл: Нито САЩ, нито Русия имат причини да възобновяват ядрените опити

Светът е изправен пред най-рязкото влошаване на ядрената сигурност от края на Студената война. От едната страна е рухването на институционалните предпазни мерки, а от друга - предизвикателно и неясно ескалиране на реториката от страна на САЩ и Русия по отношение на ядрените опити. Всичко това води към неконтролирана тристранна надпревара във..

публикувано на 08.11.25 в 13:57
Густав Гресел

Густав Гресел: Украйна плаща твърде скъпо, за да удържи Покровск

Към края на миналия месец по време на посещение на руския лидер в "пункта за управление на Обединената групировка войски" главнокомандващият генерал Валерий Герасимов докладва на Владимир Путин за обкръжаването на хиляди украински войници в Покровск. Оттогава вече близо две седмици тази битка, която не стихва повече от година, се пренесе и в..

публикувано на 08.11.25 в 13:20