След като прокуратурата обяви, че са повдигнати обвинения на седем души за катастрофата по пътя за Своге, председателят на държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата" Малина Крумова подчерта, че досега не е търсена персонална отговорност, въпреки че има такива текстове в Наказателния кодекс
"Съставите в Наказателния кодекс са ясни. Те биха могли да подведат под отговорност включително и проектанти, и строители, и всеки един, който по невнимание е причинил, дори да е било неумишлено, смърт при ПТП. Въпросът е, че досега рядко е използвано и не е търсена такава отговорност. Считам, че трябва всеки да осъзнава отговорността си, а за да може да осъзнава отговорността си, тези състави трябва да бъдат работещи".
Крумова допълни:
"Все пак предстои съдебно производство, да не казваме, че някой е виновен, но самият факт, че има такова искане от страна на държавното обвинение, вече показва, че може би има някаква промяна. Нека да не говорим само за отговорност на институциите или техните ръководители. Отговорността е на проектанта - дали правилно е проектирал съответния участък. Отговорността може да бъде на строителя. Отговорността може да бъде и на надзора. Отговорността може да бъде и за поддържката. Всичките елементи по пътя и по веригата би трябвало да бъдат наясно с това, че техните действия имат последствия".
В Бургас говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова посочи аргументите по случая с повдигнатите обвинения по служба спрямо членовете на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ Дончо Атанасов и Светослав Глосов заради катастрофата в Своге:
„Агенция „Пътна инфраструктура“ е била писмено уведомявана общо седем пъти за това, че в този участък от пътя има изключителна концентрация на пътно-транспортни произшествия. Тези лица не са предприели каквито и да е адекватни и необходими действия“.
Цялото интервю с Малина Крумова можете да чуете в предаването "Хора, пътища, автомобили" по програма "Хоризонт" след 17.00 часа.
Центристката партия Д66 е на път да спечели най-много гласове на парламентарните избори в Нидерландия и да победи крайната десница, показват данните от екзитпол, цитирани от световните агенции. Така Роб Йетен може да стане най-младият министър-председател на страната. Първите данни показват по-висока избирателна активност на предсрочния вот,..
Третият Международен форум на кирилицата по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова ще се проведе през месец март догодина. Това заяви вицепрезидентът по време на представянето на сборника „Азбука. Език. Идентичност“. Изданието включва доклади, посветени на кирилското културно наследство, християнизацията, формирането на книжовната норма, замяната на..
Във Франция се провежда осмият Световен форум за мир. Участниците търсят нови пътища за дипломация и сътрудничество пред световните геополитически и технологични сътресения. Нови коалиции за мира, народите и планетата - това е червената нишка на Парижкия форум за мир. Главни теми на дискусиите са войната в Украйна и ситуацията в Близкия изток,..
След 70 години откриха ремонтиран път между две села на територията на общините Монтана и Брусарци. Отсечката от 4.5 километра между Горно Белотинци и Одоровци е с нов асфалт. Ремонт е направен и на главната улица в Горно Белотинци. Общата инвестицията е за близо 4.5 милиона лева. Община Монтана успешно приключи втория от проектите си, финансирани..
Областният управител на Ловеч Дора Стоянова отмени като незаконосъобразна заповедта на кмета на Ловеч Страцимир Петков, за въвеждане на платено паркиране в централната част на града, което е в сила от 1 октомври. Заповед на кмета на Ловеч от 26 септември, с която се въвеждат в експлоатация зоните за платено паркиране на територията на града и..
В Париж започна делото срещу четирима българи, обвинени за оскверняването на Мемориала на Холокоста през май 2024 г. Седем години лишаване от свобода и глоба от 75 000 евро заплашват българските граждани, изправени пред парижкия съд по делото "Червените ръце". Те са обвинени за организирано нанасяне на щети и заговор за престъпление с..
Над 300 жители на Сапарева баня излязоха на протест тази вечер в защита на общинското ВиК-Паничище, което - ако бъде приет новият закон за водите, ще трябва да се присъедини към регионалния оператор "Кюстендилска вода". Ако не бъдат чути, протестиращите се заканиха да пренесат протестите на жълтите павета в София, или да подновят барикадното..
"Знаехме, че д-р Хасърджиев има лични проблеми. От много време се опитвахме да му помогнем. Но той не желаеше да потърси психологическа или каквато и..
"Съединението срещу Задкулисието ” е новата книга на историка Стефан Дечев, който з авършва "История" в Софийския университет, специализира в..
Основният проблем в момента е липсата на каквато и да е прозрачност в договорките за управлението . Това мнение изрази пред БНР Румяна..