Сигурни канали за предоставяне на информация и предпазни мерки срещу репресии са в основата на новите правила за по-добра защита на лицата, които разкриват придобита в работна среда информация, свързана с нелегални или нанасящи вреда дейности, придобили известност като „уисълблоуъри“.
За да бъде гарантирана тяхната сигурност, а разкритата информация да остане конфиденциална, новите правила им позволяват да предоставят своите данни за нарушения, като използват вътрешни и външни канали за докладване.
Според обстоятелствата на случая, „уисълблоуърите“ ще могат да избират дали първо да оповестят информацията на вътрешно ниво в компанията или да докладват директно на компетентните национални власти, както и засягащите ги европейските институции, служби и агенции.
Специално внимание се обръща на заплахите от репресии и уволнения на лицата, разкриващи тази информация, както и понижаването им, сплашването и други форми на ответни действия, целящи отмъщение.
Силна подкрепа за „уисълблоуърите“ беше демонстрирана по време на дебата в зала в Страсбург преди гласуването.
Докладчикът Виржини Розиер припомни, че парламентът се занимава с темата още от 2014 г. и подчерта, че не става въпрос само за икономически ползи от разкритата информация, а е въпрос на прозрачност и добро управление:
„Трябва да осигурим закрила на тези, които имат смелостта да проговорят, за да ни защитават. Ясно е, че лицата, които подават сигнали, са в много уязвимо отношение. Искаме да изградим ясна защита за тях. Тази закрила е възможно най-широката, която можем да постигнем. Ще бъдат закриляни не само работещите, но и стажанти, консултанти и други външни лица спрямо компаниите. Също така осигуряваме закрила на лицата, които са партньори на подаващите сигнали. Те също могат да бъдат засегнати от действия на отмъщение“.
Приетата директива според еврокомисаря по правосъдието Вера Йоурова има послание преди вота за нов Европарламент:
„Последните скандали като Дизелгейт, Люкслийкс, Панамските досиета и "Кеймбридж аналитика" нямаше въобще да ги има, ако нямахме такива разобличители. Ние ги защитаваме чрез тези правила и можем по-добре да предотвратим измами, корупция и корпоративно избягване на данъци. Залагайки тези стандарти, Европейският съюз показва, че иска прозрачност, добро управление, отчетност и свобода на изразяване. Това са ценности, върху които почива самият Съюз. Това е важен сигнал, който изпращаме на гражданите точно преди европейските избори“.
Пресният случай с ареста на Джулиан Асандж даде контекст на дебата в зала, където се чуха призиви, че усилията на ЕП за защита на „уисълблоърите“ трябва да започнат с даване на свобода на основателя на „Уикилийкс“.
Юнус Омаржи от комисията по околна среда се обърна към комисар Йоурува:
„Г-жо комисар, казвате, че искате да защитите подаващите сигнали. Много добре, но кой сега ще спаси Джулиан Асандж? Наше задължение е да признаем какво направи той. Асандж разкри масовото шпиониране на европейски държави от страна на Съединените щати. Затова днес незабавно трябва да му дадем политическо убежище. Знаете, че той рискува да бъде екстрадиран. Всички подаващи сигнали , които искаме да защитим с това законодателство би следвало да бъдат защитени от подобен терор“.
Николаос Хундис от групата на Европейска обединена левица прогнозира мрачни времена за Съюза, ако хора като Асандж не получат защита:
„Арестуването на Джулиан Асандж показва как ще изглежда бъдещето. Такъв тип разследваща журналистика е много важен за демокрацията. Трябва да защитим Асандж, ако искаме различно бъдеще за Европа. Трябва да се обединим срещу този вид нападения срещу свободната журналистика“.
Към момента само 10 страни от ЕС предоставят ясна правна защита на лицата, сигнализиращи за нередности. Това са Франция, Унгария, Ирландия, Италия, Малта, Нидерландия, Словакия, Швеция и Обединеното кралство. В останалите държави защитата е само частична или се прилага за конкретни сектори или категории работници.
Предстои да стане ясно дали мерките ще доведат до повече защита и свобода на осмелилите се да говорят в името на повече демокрация и справедливост и дали това ще даде повече въздух и спокойна среда за разследващата и свободна журналистика, която е в основата на свободата и демокрацията.
Репортажа може да чуете в звуковия файл.
В Габрово психично болен е нападнал безпричинно друг мъж, а по-късно е бил задържан и отведен в психиатрична болница за лечение. Случаят е от миналата седмица. 41-годишен психично болен мъж от Габрово е нападнал безпричинно друг мъж, на 34 години, с удари по лицето. Полицията потвърди за инцидента от миналата седмица и уточни, че мъжът, проявил..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп изрази задоволство от разговорите вчера с президентите на Русия и Украйна. В своята социална платформа "Трут Соушъл" Тръмп написа, че има добра възможност да се сложи край на войната. Коментарът му идва в момент, когато американският министър на отбраната Пийт Хегсет настоя, че опитът на Тръмп да договори мирна..
Пациенти са връзвани в психиатриите у нас без ясни правила, става ясно от доклад на Националния превантивен механизъм. Това е специализирана дирекция към Институцията на омбудсмана за правата на човека в затворите, арестите, държавните психиатрични болници, центровете за настаняване на бежанци. В документа се посочва, че има системни проблеми в местата..
Трима младежи нападнаха и набиха млад мъж близо до НДК. За инцидента е бил подаден сигнал в полицията. Пристигналите на място патрули на СДВР са задържали нападателите. Те са на 17, 19 и 21 години, криминално проявени са. Битият мъж е прегледан от екип на Спешна помощ. Няма данни да е със сериозни наранявания. От полицията не потвърдиха появилата се..
Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на големите търговски вериги. Днес обаче повечето хора подкрепиха протеста само символично, защото магазините в Бургас отново бяха пълни. Нищо необичайно не се случи днес в Бургас, въпреки призивите за..
В Берлин днес се открива 75-ото издание на международния филмов фестивал "Берлинале". В конкурсната програма участват 19 филма, които ще се съревновават за „Златна мечка“ и "Сребърна мечка": Тази година на "Берлинале" ще бъдат представени филми от 26 държави, а 17 от тях са със световни премиери. България няма участие във фестивалната..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да обсъждат какви мерки да предприемат за натиск върху държавата за връщане на преференциалната ставка от 9% за ДДС за заведенията за хранене. В проектобюджета на държавата се предвижда косвеният данък..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за..