В Националната галерия днес в 11 ч започва разходка с разказ на куратор за концепцията, историята и съдържанието на впечатляващата колекция от картини на художника Васил Иванов (1909-1975).
Галерията отбелязва 110 години от рождението на твореца с изложба, която може да бъде видяна до 19 май.
Кураторът на експозицията Иво Милев ще разкаже повече за концепцията, историята и съдържанието на впечатляващата колекцията на Борис Бекяров, за автора Васил Иванов и неговата магнетична личност.
В рамките на честването е предстоящият на 23 април вечерта концерт от композиции и песни на духовния учител Петър Дънов, чийто последовател е бил Васил Иванов.
Васил Иванов е роден през 1909 г. в София. Завършва живопис в Художествената академия. Първоначално работи в областта на пейзажа, натюрморта и експресивния портрет. Изстрелването на първия изкуствен спътник на Земята през 1957 г. предизвикало въображението му. Рисувайки с бяла креда върху черна фотографска хартия, той създал фантастични космически видения, в които отразил представата си за чуждите галактики и непознати цивилизации.
Нюйоркската енциклопедия на изобразителното изкуство го посочва като създател на направлението „Космическа графика“.
Писателят и издателя Георги Гроздев представи пред БНР най-новата си книга "Приключения с Балканска библиотека". В нея е събрана неговата работа, неговите успехи в продължение на толкова много години. Откъде да започнем? "Книгата е посветена на нашите съмишленици от България и Балканите с благодарност. Макар да съм автор, съм и съставител,..
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..