Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преглед на печата

Снимка: БНР

"ГЕРБ спешно поправя гафа си с двойния данък за жилище в курорт" е водещото заглавие на "Сега". Общините ще върнат надвзети суми, след като депутатите променят закона, атакуван от Конституционния съд. Според съда облагането с по-висок данък на собственост само заради това, че тази собственост може да бъде давана под наем, противоречи на основния ни закон.

"Всеки втори готов да нарушава закона", пише "Труд" на първа страница. Изводът се налага от изследване на БАН, според което един от петима българи смята, че укриването на данъци ни удря по джоба. Българинът става все по-критичен към качеството на нормативната база, е друг извод от изследването.

"24 часа" също помества обобщението на екипа учени от БАН, от което става ясно, че 43 на сто са съгласни да получават заплата на ръка и без осигуровки. Според проучването в България почти няма идеалисти - 81 процента преследвали само материалната изгода. Отново се налага тенденцията страната ни да е водеща в Европа по дял на сивата икономика - между 28 и 30 процента.

"Държавата продължава да издържа ведомство със затихващи функции"; пише "Сега" като има предвид Агенцията за приватизация. И още една тема в днешния брой на вестника - "Неадекватната реация на Министреството на здравеопазването към исканията на хората от детската болница си е чиста гавра". Днес отново педиатрите ще протестират, за да им бъден даден статут с повече права за лечение на деца.

"Монитор" цитира италиански вестник, според който емисари ще набират медици от България. Най-търсени в някои италиански области били педиатрите. Заглавието е "Глад за доктори на Апенините, търсят в България и Румъния".

"По примера на Португалия и Гърция дават паспорти на инвеститори в Северна България", съобщава "Монитор". От вестника са научили, че това е идея за законодателна промяна, за да се привличат инвеститори в райони с висок дисбаланс. Новите текстове трябва да са готови до средата на май.

"Под натиска на протестите Порожанов обеща реформи, за да запази поста си", пише "Труд". След като земеделски производители протестираха за пореден път, им беше обещан ресорен заместник-министър и екшън план за реформи. Коментарната позиция на изданието е озаглавена "Порожанов оставка не го лови".

"Забравени и унизени" е заглавието на коментарната колонка в днешния брой на "Земя". Повод за размишленията е кончината на актрисата Виолета Гиндева. В последните две години от живота си тя е търсела каквото и да е препитание, защото имала запор на пенсията си от "Топлофикация -София", пише вестникът и припомня, че в тежка мизерия са си отишли преди нея творци като поетът Христо Фотев, певецът Борис Годжунов и много други.

Водещото заглавие на броя на опозиционния "Дума" е "Над 90 души гинат на работното място на година". Голям брой от трудовите злополуки не се регистрират. Данните са на КНСБ.

"БДЖ праща майки и деца в различни купета", информира "Телеграф". Касиерки разпределят пътници, заявили запазени места, на сляпо. От дружеството поясняват, че причината за странните резервации е софтуерната програма, в която има пропуск, сега се изготвя изцяло нов резервационен модул.

Бившият президент и бивш лидер на АБВ Георги Първанов заявява в интервю за "24 часа" "Сегашното управление е изчерпано - възможно е да устиска още, но това ще е с цената на много нови тежки поражения".н  Първанов допълва, че доверието в ГЕРБ пада без това да засилва влиянието на БСП. Първанов атакува директно председателя на БСП Корнелия Нинова с изказването си, че е влязъл в политиката в най-тежкото време, докато Нинова станала директно заместник-министър , "...през задния вход".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Премиера на политическото кабаре "В името на народа!" в Сатричния театър

Премиера в Сатиричния театър тази вечер. Цялата трупа е включена в политическото сатирично кабаре "В името на народа!", както и студенти от театрален колеж "Любен Гройс", на които преподава директора на театъра Калин Сърменов, който е и режисьор на спектакъла. За БНР Сърменов разказа, че заради динамичната политическа обстановка у нас текста..

публикувано на 17.10.25 в 04:25
Час преди началото на децоло за убийството на Сияна край с. Телиш пред Съдебната палата в Плевен се събраха граждани на протест с искане за справедливост.

Съдебно заседание и протест в Плевен по повод смъртта на Сияна

В Плевенския окръжен съд  от 10.00 ч. е насрочено поредното заседание по т. нар. дело "Сияна" срещу шофьора на камиона предизвикал катастрофата на пътя Плевен - Луковит при която загина 12-годишната Сияна, а дядо й пострада тежко.  Преди съдебното заседание близки на детето и жители на Плевен излизат на поредния си протест с искане за справедлива..

публикувано на 17.10.25 в 04:11

Новата европейска стратегия за туризъм ще бъде представена по време на кипърското председателство

Новата европейска стратегия за туризъм ще бъде представена от Европейската комисия по време на кипърското председателство на Съвета на ЕС през първата половина на следващата година. Това съобщи президентът на Кипър Никос Христодулидис пред 91-вото Общо събрание на Европейската асоциация на хотелиерската и ресторантьорска индустрия, което се..

публикувано на 17.10.25 в 03:59

Покупката на жилища от чужденци в Испания се е увеличила с 2% до юни

Покупката на жилища от чужденци в Испания се е увеличила с 2% през първата половина на годината. Всеки пети имот е придобит от граждани на други държави.  Над 60% от сделките се сключват от чужденци, които са постоянно пребиваващи в Испания. Данните са на Генералния съвет на нотариусите. Извън тази група, чуждите граждани, които най-често..

публикувано на 17.10.25 в 03:54

Определиха сумата за подпомагане на говедовъди и биволовъди

Министърът на земеделието определи размера на плащането за едно допустимо за подпомагане животно по интервенцията за преходна национална помощ за говеда, необвързана с производството,за кампания 2025 г. Ставките са фиксирани на 64,33 лв. за говедо и 112,57 лв. за бивол.  Общият бюджет по интервенцията за преходна национална помощ за..

публикувано на 17.10.25 в 03:00
Златан Златнов

Златан Златанов: Шест заседания на комисията за контрол над службите се бламират

Шест заседания на комисията за контрол над службите се бламират, съобщи ротационният председател на комисията Златан Златанов от "Възраждане".  Златанов уточни още, че във всичките шест заседания е бил вкаран дневен ред с точки, които са изключително значими за националната сигурност на страната.   Като пример той посочи случаят с водната..

публикувано на 17.10.25 в 02:51

МИ-5:Китайските агенти представляват всекидневна заплаха за националната сигурност

Китайските държавни агенти представляват всекидневна заплаха за националната сигурност на Обединеното кралство, заяви ръководителят на МИ-5 сър Кен Маккалъм. Той призна, че е разочарован от прекратяването на дело срещу двама британци, заподозрени в шпионаж за Пекин.  В реч в щаб-квартирата на МИ-5 шефът на контраразузнаването заяви, че службата му се е..

публикувано на 17.10.25 в 02:29