Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руслан Стефанов, ЦИД: Искането на топлофикациите за увеличение на цените не трябва да изненадва

Руслан Стефанов
Снимка: БГНЕС

Центърът за изследване на демокрацията организира днес дискусия, посветена на дългосрочната енергийна политика на България. В рамките на събитието ще бъде представен и анализ на ЦИД за оценка на българския национален план за енергетика и климат.

Пред БНР Руслан Стефанов, директор икономическа политика в ЦИД, коментира, че искането на топлофикациите за увеличаване на цените на енергията „не трябва да бъде изненада“.

„Това е нещо, което в Европа се случва от две десетилетия. Европа е обявила, че ще декарбонизира икономиката си, т.е. всички въглищни и други централи на твърди горива ще трябва да закупуват квоти. Тези квоти дълго време стояха на сравнително ниски цени или съответно централите не бяха задължени да ги купуват. Но от тази година това е задължително и съответно цената им се вдигна, както се очакваше. България можеше да се подготви, най-малкото да е наясно, че Европа отива в съвсем различна посока“, каза Руслан Стефанов в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.

Той допълни, че целта е към 2050 г. в ЕС вече да няма подобни замърсяващи източници на енергия и част от тази стратегия е повишаването на цените.

„Докато България си мисли, че с един източник на газ някак си имагинерно ще успее да се измъкне тези повишаващи се цени, това няма как да стане“, отбеляза Стефанов: „Фокусът е, че съответните държавни предприятия – „Булгаргаз“, топлофикациите, работят на загуба или тази загуба се покриваше през други увеличения на капитала. Но не можем да избегнем дългосрочно покачване на цените.

„Цената от една бъдеща АЕЦ ще бъде по-висока“, предупреди още той.

По повод намесата на държавата в цените на тока на свободния пазар, сделката за продажбата на ЧЕЗ и в други подобни случаи Стефанов коментира, че „това е много неприятно и може да бъде определено от една страна като чист лобизъм, а от друга като много тежка форма на завладяване на държавата“.

„Хубаво е да видим дългосрочните оценки за това накъде се движи Европа, къде е България вътре, и до какви ценови равнища ще стигнем. Това, което се вижда от оценките, предадени от българските власти, е, че ние очакваме до 2050 г. едно удвояване на сегашните равнища“, каза Руслан Стефанов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Петков

ПП искат промяна на правилата за избор на регулатори

Кирил Петков даде заявка, че ПП искат промяна на правилата за избор на регулатори, а не преговори за кандидати. "Това е нашата борба през цялото време - за честни конкурси, не за задкулисни преговори: "аз ще гласувам за един, пък вие гласувайте за друг", и дайте целият български народ да е рефер кои са най-добрите хора, които трябва да бъдат..

публикувано на 21.02.25 в 12:37

НАП проверява борси, тържища и хранителни магазини в цялата страна

Данъчни инспектори проверяват по-големите борси, тържища и хранителни магазини в цялата страна, съобщиха от НАП. Контролните действия са част от правителствените мерки за скъсяване на веригата на доставки и ограничаване на нелоялните практики при хранителните вериги.  Събраната информация от контролните действия за нелоялни практики ще..

публикувано на 21.02.25 в 12:07

Внесоха в НС предложение за издигане на Йонко Грозев за съдия в КС

Над 30 представители на граждански организации, юристи, университетски преподаватели и общественици внесоха в Народно събрание официално писмо с предложение за издигане на кандидатурата на Йонко Грозев за съдия в Конституционния съд. "Грозев получава международно признание, след като през 2015 г. е избран от Парламентарната асамблея на Съвета..

публикувано на 21.02.25 в 12:06
Изображение на Тутмос ІІ върху релеф от Карнак

Какво знаем за гробницата на Тутмос II - най-значимото археологическо откритие от 1922 г. насам?

Археолози в Египет откриха гробницата на цар Тутмос II. Такова значимо  археологическо откритие там не е правено от 1922 година, когато е намирена тази на Тутанкамон. Новото откритие е п оследната от липсващите царски гробници на египетската Осемнадесета династия, управлявала в продължение на повече от два века - между 1550 г. пр.н.е. и..

публикувано на 21.02.25 в 11:51
Явор Божанков

ПП-ДБ излязоха с декларация за третата година от началото на войната в Украйна

С декларация излязоха от "Продължаваме промяната-Демократична България", по повод на третата година от началото на войната на Русия срещу Украйна. Депутатът Явор Божанков заяви, че от формацията му застава твърдо зад Киев:  "Демилитаризацията на Украйна, поставена като цел от Руската федерация, е висша форма на цинизъм. През 1994-та се..

публикувано на 21.02.25 в 11:25

Д-р Диана Инджова: Европа е доста дискриминационна към своите хора с увреждания

Европа е доста дискриминационна към своите хора с увреждания . Това заяви пред БНР д-р Диана Инджова, ръководител на Центъра за психологически изследвания, преди провеждането на  форума "Хората с увреждания и развитието на новите технологии", организиран от Глобалното движение на хора с увреждания. "За Европа твърдим, че имаме над 90 милиона..

публикувано на 21.02.25 в 11:15
Джейхан Ибрямов

От ДПС-ДПС отбелязаха с декларация Международния ден на майчиния език

От "Демокрация, права и свободи" -ДПС почетоха с декларация Международния ден на майчиния език и паметта на българските граждани, загубили живота си, защитавайки своето име, език и култура, който отбелязваме днес. Представи я депутатът Джейхан Ибрямов "Днес липсващите от 1992 година учебници по турски език са вече факт. В началото на 2023 г...

публикувано на 21.02.25 в 11:06