Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Имиграционен скандал със студенти назрява във Великобритания

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Във Великобритания назрява голям имиграционен скандал, свързан с депортиране на чуждестранни студенти. Визите на около 34 000 чуждестранни студенти са били или анулирани, или сериозно съкратени, а повече от 1000 студенти са били насилствено депортирани от Обединеното кралство заради твърдения на правителството за измами на тест по английски език.

Вестник „Гардиън“ пише, че има сведения, че студенти, които са държали теста по английски език преди пет или повече години, продължават да са обект на имиграционните власти и са изпращани в центрове за задържане, преди да бъдат депортирани.

Процедурата за издирване и депортиране на потенциални измамници е започнала по времето на Тереза Мей като министър на вътрешните работи, когато тя обеща да създаде „враждебна обстановка“ за имигрантите, които са нелегално в страната. Макар и да има сигурни доказателства за измами по време на теста, има обаче и сериозни съмнения, че властите са използвали случая, за да изгонят колкото се може повече студенти.

Много от тези, които смятат, че са обвинени несправедливо, са поискали да бъдат подложени на нов тест с аргумента, че няма нужда да лъжат, защото знаят отлично английски език. На останалите във Великобритания е било забранено да продължават да учат и да работят, да си откриват банкови сметки и да наемат жилища, докато не докажат, че са невинни. На опиталите се да докажат невинността си обаче е било заявено от министерството на вътрешните работи, че нямат право да обжалват във Великобритания и трябва да напуснат страната. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как България и Северна Македония могат да подобрят отношенията помежду си?

За период от шест месец над 20 студенти от България, Северна Македония, Франция и Германия преминават през четирите страни в търсене на отговора от преподаватели, дипломати, депутати и обикновени хора.  Според французина РиянТаш българите и северно македонците могат да използват примера на Франция и Германия.  „Аз мисля, че на първо място..

публикувано на 01.12.24 в 07:47

Парламентарни избори с непредвидим изход в Румъния

Румъния гласува днес на парламентарни избори. Вотът се провежда в атмосфера на безпрецедентно политическо напрежение в страната, което бе предизвикано от изненадващия резултат на президентските избори миналата неделя, спечелени от националиста и проруски кандидат Калин Джорджеску. Парламентарните избори в Румъния се смятат за решаващи не само..

публикувано на 01.12.24 в 07:27

Основният лихвен процент пада до 3,04

Основният лихвен процент спада до 3.04 на сто през декември, изчисли Българската народна банка. Миналия месец основната лихва бе на ниво 3.22.  Показателят е технически, но ясно отразява тенденцията при лихвите. Основната лихва е важна за изчисляването на лихвата върху просрочените задължения.

публикувано на 01.12.24 в 07:16
Урсула фон дер Лайен

Очаква се новата ЕК да встъпи в длъжност

Очаква се днес Европейската комисия, известна като комисията "Фон дер Лайен 2", да встъпи официално в длъжност, след като на 27-ми ноември получи зелена светлина от Европейския парламент.  Самата Урсула Фон дер Лайен беше одобрена за председател за втори път през юли. Мандатът на комисията е до 31 октомври 2029 година.

публикувано на 01.12.24 в 07:06

Около 40% от хората с ХИВ в Източна Европа не знаят, че са заразени

Около 40 процента от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с ХИВ, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязваме днес.  Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за ХИВ в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната здравна..

публикувано на 01.12.24 в 05:26

Нова платформа ще помага за наблюдение на недостига на лекарства в ЕС

Европейската агенция по лекарствата ( EMA ) пусна в действие нова платформа за следене на недостига на медицински продукти в евроблока. Европейската платформа за наблюдение на недостига на лекарства ще позволи по-добро следене на процеса, подчертават от агенцията. Компаниите, които имат разрешения търговия с лекарствени продукти, ще могат да използват..

публикувано на 01.12.24 в 05:19

69 антики ще бъдат върнати от Австрия на Кипър

От Австрия в Кипър ще бъдат репатрирани 69 антики, откраднати и контрабандно изнесени от острова. На церемония във Виена в събота те бяха предадени на кипърските власти, съобщиха от културното министерство. Ценните артефакти са датирани от бронзовата епоха до османския период. Колекцията се състои основно от керамични съдове, фрагменти от..

публикувано на 01.12.24 в 05:14