Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адвокат Грета Ганева:

Проверките на къщи за гости – практически невъзможни, процедурно недопустими

Грета Ганева в студиото на "Хоризонт"
Снимка: Светослава Кузманова, БНР

Днес се очакват резултати от проверката на къщата за гости, заради която Александър Манолев подаде оставка като заместник-министър на икономиката. В идните два месеца пък ще се проверяват 746 такива къщи, както и превозни средства, купени с европари по Програмата за развитие на селските райони.

Пред БНР адвокат Грета Ганева коментира:

„Безспорен факт е, че в предходния период за финансиране на мерките – 2007-2013 г., са констатирани нередности, в следствие на което, доколкото ми е известно, се е стигнало до помирителна процедура между Министерство на земеделието и ЕК, свързана именно с мерките за модернизация на земеделските стопанства и къщите за гости. Неофициално се говори, че Еврокомисията е стигнала по тази процедура до споразумение с България за санкция в размер около 13 милиона евро“.

Финансирането на такива проекти от ЕС е било с цел да има живот в земеделските райони, отбеляза Ганева в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.

Тя коментира и изказването на говорителя на главния прокурор Румяна Арнаудова в сряда, че органите на реда са открили къщата, с която е свързано името на Александър Манолев, добре изчистена и без записи от видеонаблюдението.

„Това с къщата в района на Сандански изглежда като цирк! Ясно е за повечето от хората, че проверките няма да постигнат ефект. За професионалистите, за хората от бранша, също е ясно, че подобна проверка не може да постигне ефект. 746 къщи не могат да бъдат проверени от прокуратурата в рамките на два месеца. Прокуратурата няма такъв ресурс! Парите, които са били отпускани за строителството на тези къщи, всъщност са отпускани по проекти, които са били одобрени от финансиращия орган и по договор между двете страни – финансиращ орган и този, който трябва да изгради къщата. Това означава, че евентуалното неизпълнение и евентуалното разходване на публични средства за други цели всъщност ще е разходване на публични средства без основание. Следователно, още при ниво „плащане“ при финансиращия орган е следвало тези нередности да бъдат забелязани. Ако пък в последствие е настъпило неизпълнение по договора – в следващите 5 години къщата да не е имала посещения, да не е била отваряна…, то същият орган е следвало да констатира тези нередности и да ги санкционира. Ако трябва да бъде проверяван някой, трябва да бъде проверяван именно органът, който е следвало да извършва проверки“. 

Освен невъзможни от практическа гледна точка, проверките са недопустими от процедурна, допълни тя.

„Прокуратурата има законен повод, само във връзка на онова, което медиите са оповестили. Фактически няма законен повод за всички останали 742 къщи. Вие как си представяте, ако във вашата кооперация например някой от вашите съседи бъде уличен в извършване на кражба, да бъдат извършвани проверки спрямо всеки от съседите!? Това е напълно нередно! Това е в конфликт с основните положения на правовата държава - недопустимо е да бъдат извършвани проверки без законен повод! По принцип не можете да откажете съдействие на органите на прокуратурата, но можете да оспорите резултатите от тази проверка - това е резултатът от незаконосъобразно водено производство“.

След учредяването на новия Европейски парламент ще предстои и учредяване на нова европейска прокуратура, която ще има за цел и да следи дали не са налице нарушения във връзка с разходване на публични европейски средства.

Ако веднъж обаче е завършена една проверка, във връзка именно с разходване на публични европейски средства и е налице постановен акт от страна на проверяващ орган, ще бъде недопустимо да бъде извършена нова проверка, която да има същия предмет и същия обхват, независимо дали се касае за същия орган или друг проверяващ орган, обясни Ганева.

И изказа предположение: „Питаме се дали това дали това ще е ефектът, който ще бъде постигнат всъщност и дали това не е малко нещо, което после ще бъде възпроизведено и по отношение на други процедури, които са минали с публични средства, за да може да се затвори възможността за нови проверки“.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По-заможните също стават жертви на трафик на хора

С "Поход за свобода" беше отбелязан Европейският ден за борба с трафика на хора . Европейският ден беше на 18 ноември. Но от Националната комисия за борба с трафика на хора са преценили, че съботата е по-удобният вариант. За десета година: "Поход за свободата" в София Статистиката и за тази година отчита, че официално сигналите за..

публикувано на 19.10.24 в 19:03

Инж. Иван Иванов: Цената на водата да стане двукомпонентна

Цената на водата да стане двукомпонентна - предложението е на инж. Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите. Става въпрос за това да има такса "Водомер", която да се плаща от всеки, без значение дали ползва вода или не. Пред БНР инж. Иванов обясни, че това е добра практика, която се прилага в много държави .  " Идеята е..

публикувано на 18.10.24 в 14:11
Сергей Скрипал

Сергей Скрипал може би е оцелял след отравянето с "Новичок" благодарение на грешно лекарство

Бившият руски шпионин Сергей Скрипал, станал обект на опита за отравяне с "Новичок" в Солсбъри, може да е оцелял, защото парамедик случайно му е дал грешно лекарство, беше съобщено по време на започналото публично разследване.  Започналото публично разследване тази седмица проверява обстоятелствата около смъртта на Доун Стърджис, която се е..

публикувано на 18.10.24 в 11:42

ГД ГВА: Не се очаква ограничаване или затягане на експлоатацията на дронове

Не се очакват съществени изменения с цел ограничаване или затягане условията за експлоатацията на дронове . Това каза пред БНР Даниела Минчева, ГВА. Тя припомни, че  от 2019-а има европейскo законодателство за непилотираните въздухоплавателни средства.  Влиянието върху безопасността се отчита в зависимост от  теглото на дрона, неговите..

публикувано на 17.10.24 в 11:35

Трафик на хора: Робството съществува и днес!

Увеличава се броят на жертвите на трафик на хора , сигнализира пред БНР Даниела Савеклиева, секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора. "Трафикът на хора е съвременен проблем, който за съжаление остава непознат за мнозина. Днес, в XXI век, робството все още съществува и се случва пред очите ни. България е една от..

публикувано на 17.10.24 в 09:38
Кремена Кунева

Кремена Кунева: Не може една жена да е нещастна, след като роди. Това е индикация за проблем

Не може една жена да е нещастна, след като роди, това е индикация, че има някакъв проблем. Това каза пред БНР Кремена Кунева, председател на фондация "Даная", която публично сподели, че е преживяла следродилна депресия.  "Близките и приятелите са много важни, но за такива случаи трябва експертна помощ ", подчерта тя. По-рано Кремена Кунева..

публикувано на 16.10.24 в 17:58
Училище за надежда

Съвременни будители успяват да създадат "Училище за надежда"

Видяхме деца с искрящи очи и хора, които дават всичко от себе си за тях. Това разказа пред БНР  Симеон Цончев. Той е продуцент на филма "Училище за надежда", който тръгва по кината от  първи ноември. Лентата разказва за училище "Димитър Екимов" във великотърновското село Русаля. Там вече десет години спасяват деца от бедни семейства,..

публикувано на 15.10.24 в 10:55