„Смятам, че Путин държи по-силните карти в момента“. Това каза за БНР бившият заместник-министър на външните работи Милен Керемедчиев в коментар за срещата между лидера на Северна Корея Ким Чен-ун и руския президент Владимир Путин, която започна във Владивосток:
„Г-н Ким си поставя може би три големи цели и се надява да си тръгне поне с две от тях. Едната цел е да затвърди ролята си на световен играч – човек, с който се съобразяват или преговарят световните лидери. След като той наложи това свое мнение върху президента Тръмп и показа, че е човек, с който може да се преговаря, той сега отива и при Путин - другата сила, която оказва помощ, освен Китай, за неговия режим. Втората му задача е облекчаване на санкциите срещу Северна Корея, тъй като Русия, като член на СС на ООН, е една от държавите, които е гласувала за тези санкции. Тук вероятността да получи пробив е много малка, тъй като се очаква Русия все пак да спазва своите ангажименти към ООН. Третата негласна уговорка - там вече може да получи подкрепа от Русия, е за продължаваща икономическа подкрепа и заобикаляне на ембаргото и санкциите, което Русия прави“.
Руски танкери снабдяват Северна Корея с петрол, а 30% от над 100 000-те севернокорейски работници, които работят в света, са в Русия и носят свежи доходи на режима, подчерта дипломатът в предаването "Преди всички" по "Хоризонт".
За Путин срещата е важна, защото идва след провала на втората среща между президента на САЩ Доналд Тръмп и Ким Чен-ун.
„Русия вижда възможност да се намеси в този диалог и да наложи своето мнение за стартиране на преговорите в т. нар. "6-странен формат" - преговори за денуклеаризация на Корейския полуостров с участието на Северна Корея, Южна Корея, Япония, Китай, Русия и Съединените щати. Пхенян преустанови тези преговори през 2008 година и сега желанието на президента Путин е, чрез този формат, всъщност да се покаже, че без Русия няма да има споразумение“.
Русия е изправена пред тежки икономически санкции, но играе все по-агресивна роля на политическата сцена, коментира дипломатът и изтъкна, че „цялостното агресиране на световните лидери е в своя апогей“.
Съветът за електронни медии одобри предложения от генералния директор на Българското национално радио нов състав на Управителен съвет на медията. В него влизат Анна Хаджиева, София Владимирова, Даниел Спасов и Димитър Абрашев. Анна Хаджиева е била член на Съвета за електронни медии и Комисията за регулиране на съобщенията. Била е и част от..
В Турция пожарите в северозападната провинция Бурса и северната Карабюк все още бушуват, заяви министърът на земеделието и горите Ибрахим Юмаклъ. В северната провинция Карабюк голям горски пожар бушува от пет дни. Евакуирани са хора от 19 села. Три самолета и 16 хеликоптера се борят с огъня в района при трудни условия. За първи път в югоизточната..
Екипи на пожарната продължават да гасят огъня, пламнал снощи в складова база за вторични суровини в сливенското село Чинтулово. В помещението са се съхранявали голямо количество автомобилни гуми. За потушаването на огъня се борят шест екипа на противопожарните служби от Сливен, Нова Загора и Твърдица, които не позволяват пламъците да..
Потребителската кошница е поевтиняла за една седмица с 2 лева - от 101 на 99 лева. Това обяви председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов, като отбеляза, че причините са сезонни: "Това обаче не се дължи на някакъв процес на дефлация, изрично подчертавам. Дължи се на сезонни колебания, които са..
България е готова да сподели своя опит от преговорния процес по пътя към ЕС, обяви премиерът Росен Желязков пред председателя на молдовския парламент Игор Гросу в Кишинев. Желязков допълни, че "страната ни може да бъде надежден партньор в този процес, който изисква сериозна институционална подготовка и устойчив политически ангажимент". В..
Простреляният мъж в монтанското село Лехчево е без опасност за живота. Извършителят, който в последствие се е самоубил, е криминално проявен. Не е имало изстрели срещу полицаи. Окръжният прокурор и директорът на полицията в Монтана дадоха брифинг, за да изнесат точна информация по случая. Водят се действия по разследване за опит за..
40 000 лв. са необходими за поставянето на бюст паметник на българския революционер Стефан Караджа в румънския град Тулча, съобщи директорът на НСОРБ Теодора Дачева в интервю пред БНР. Тя призова за подкрепа българските общини и да се включат в инциатвата. Кампанията за събиране на средства е започнала от 2024, а инициативата е на..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..