Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На всеки 15 минути изчезва по един растителен или животински вид

Човешката дейност свива местообитанията на видовете и влияе върху популацията им

Защитена местност "Шабленско езеро"
Снимка: БГНЕС

До 24 на сто от видовете, които принадлежат към групите на пеперудите, птиците и бозайниците, вече са напълно изчезнали от територията на някои европейски страни. Това гласят данни на Програмата на ООН по околната среда. 

"По една статистика се смята, че на всеки 15 минути изчезва по един вид от лицето на земята. Това се дължи преди всичко на факта, че се променят местообитанията, променя се средата, в която живеят видовете. Все повече земи се превръщат в обработваема земя, все повече нашите селища и агломерации се разрастват и завладяват естествени територии, които са дом на много видове", коментира пред "Хоризонт" заместник- директорът на Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН проф. Бойко Георгиев.

"Все повече гори се изсичат, за да се използват за нашата стопанска дейност, съществено въздействие оказват също различните емисии, които отделя нашето човечество със своята жизнена дейност със замърсявания на околната среда, прилагания на пестициди, на други химикали за контрол на вредители, но с това всъщност се засягат и видове, които, можем да кажем, са напълно невинни спрямо нашата дейност и които ние ще загубим завинаги“, допълни той.

Проф. Георгиев представи и други тревожни факти. "От около 40 години насам ежегодно ние потребяваме повече от ресурсите на земята, отколкото нейните екосистеми могат да възпроизвеждат. И така се стига до наши дни, когато всъщност по разчети за 2017 година ние сме употребили 1,7 пъти повече ресурси,  отколкото екосистемите на нашата планета могат да възобновяват."

Ограничаването на местообитанията на видовете в резултат на климатичните промени и човешката дейност води до изчезване на растителни и животински видове, посочи и Анелия Павлова от организацията "Зелени Балкани".

"Много често, когато пътуваме покрай големи пътища или магистралите, както е в Тракийската низина, отстрани има влажни зони. Някои от тях се използват за оризища вече, обаче други седят като едни малки блата и те често пъти се разорават, за да се използват за друг вид земеделие. Ето това също намалява местата, където птиците могат да си намерят храна."

Павлова даде пример с мрежата Натура 2000. "Ако даден стопанин има земя в Североизточна България - там стопаните биха получили субсидии, ако се занимават с житни култури. По този начин червеногушата гъска зимата, когато дойде в България, има с какво да се храни."

Повече можете да чуете в звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Медии в РСМ: Асимилация е довела до създаване на българско малцинство в Албания

"Асимилация е довела до създаване на българско малцинство в Албания", "броят на македонците там е намалял наполовина". Със заглавия в подобен дух медиите в Северна Македония съобщиха за резултатите от преброяването на населението в Албания и ги определиха  като изненадващи. Те пишат и за партия, която не признава резултатите. Повече от 7000..

публикувано на 29.06.24 в 08:28
Светите равноапостоли Петър и Павел

Петровден е!

Днес православната църква чества едновременно паметта на апостолите Петър и Павел, наречени първовърховни и вселенски учители. Те с усърдие разпространяват Христовото учение и претърпяват страдания, гонения и мъченическа смърт заради вярата. Оставят послания, в които се разясняват християнските ценности и правилата на църковния живот.

публикувано на 29.06.24 в 08:24

Отбелязват Националния ден за безопасността на движението с фестивал

Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата"  отбелязва днешния Национален ден на безопасността на движението с фестивал пред Художествената галерия на площад "Княз Александър Първи" в столицата. Предвидени са демонстрации, игри и викторини с награди.  Ще направят демонстрация на това как да обезопасяваме децата си в детски..

публикувано на 29.06.24 в 08:18

Отбелязваме Деня на Дунав

29 юни е Денят на Дунав - на тази дата  преди 30 години е подписана Конвенцията за опазване на реката , която е втората по големина в Европа. Сега за климатичната устойчивост на Дунавския регион се работи по три международни проекта, ръководени от български организации. Началото на празничния за река Дунав ден ще започне с регата от каяци,..

публикувано на 29.06.24 в 08:05

Телевизионният дебат между Байдън и Тръмп – гледан на живо от 51 млн. зрители

51 милиона зрители са гледали на живо телевизионния дебат между кандидатите за президент в Съединените щати Джо Байдън и Доналд Тръмп, информира Ройтерс, като се позова на една от големите компании за измерване на зрителски интерес. Броят е с около 30% по-нисък от гледалите първия сблъсък между същите двама кандидати през 2020 г...

публикувано на 29.06.24 в 07:58

Загинал и 12 ранени при руски ракетен удар в Днепър

Един човек е загинал и 12 са били ранени след руския ракетен удар в украинския град Днепър вчера. Руска ракета е попаднала в 9-етажен жилищен блок в града. Трима от пострадалите са в тежко състояние, две жени са в неизвестност. Украинският министър на вътрешните работи Игор Клименко заяви, че броят на жертвите може да се увеличи, тъй като..

публикувано на 29.06.24 в 07:52

Проф. Кирил Топалов: България трябва да реагира по-остро на антибългарската риторика в РСМ

България трябва да реагира много по-остро на антибългарската риторика на управляващите в Република Северна Македония, както прави Гърция. Това каза пред Хоризонт проф. Кирил Топалов, който е член на двустранната комисия по историческите и образователни въпроси. Той потвърди, че комисията  се събира редовно. Последното й заседание е било в..

публикувано на 29.06.24 в 07:47