Художникът Атанас Атанасов, ученик на Светлин Русев, рисува и икони от студент. Интересът му към тях е бил предизвикан „по чисто технологични причини“, но се увлякъл и така вече над 30 години. За БНР Атанасов сподели, че е убеден, че професионалистът „сяда и работи, а нагласата идва в последствие“. В иконописта, както и във всяка друга професия, има художници, които са по-добри от други, категоричен е той, но допълва:
„Когато е направено искрено, тогава недостатъците не ме отблъскват. По някакъв начин си личи, че е направено с чувство и искрено. Тогава това, че някой не е достатъчно научен, рутиниран, не ми пречи. Понякога има много съвършени икони, които леко ме дразнят с това съвършенство. Мисля, че понякога грешката дава един по-различен живот на иконата. Особено в някои стари църкви има доста наивно направени икони, но си личи, че са много искрени и точно грешката, да речем едни разкривени очи, излъчва много повече живот, отколкото една съвършена, но студена икона“.
Съвременният художник не може да вложи чудодейна сила в иконите, категоричен е той:
„Художникът нищо подобно не може да вложи. Ако има някаква сила, тя идва отгоре. Художникът може да вложи само това, за което е учил, което умее… Вярвам, че има чудотворни икони, но те са чудотворни предимно с вярата на хората, които ги гледат. Тяхната вяра извършва чудесата. Вярата е това, което кара хората да ходят и да търсят закрила и помощ от тези икони. Всъщност тази помощ не идва от самата икона, тя идва от Господ“.
Атанас Атанасов е „изключително притеснен“ от факта, че много храмове вместо иконопис предпочитат да слагат тапети с изображения на светци:
„Това е една бомба със закъснител, защото, когато се научат, че могат евтино и лесно да сложат едно изображение, а едно и също изображение не може да се слага на най-различни места, тогава просто няма да има нужда този занаят да се учи. Няма да има хора, които да се опитват да го правят, а това е традиция, която трябва да се развива. Не смятам, че е редно това нещо да се прилага в църквите“.
Интервюто с Атанас Атанасов можете да чуете в звуковия файл.

" Тръмп продължава традицията си да обича и любовта му е много голяма и дълбока. Сега е влюбен в Мохамед бин Салман . Не е лошо. Тази любов трябва да се развива, защото Мохабед бин наистина разгръща една голяма програма за реформи в Саудистка Арабия. Направи много неща". Това отбеляза пред БНР журналистът Мохамед Халаф : "Мохамед бин Салман в..
Руският заместник външен министър Сергей Рябков обяви, че възможността за още една среща между президентите Владимир Путин и Доналд Тръмп стои на дневен ред. "Нищо не изключвам. Търсенето на път напред продължава," цитират руските медии изявление на Рябков. По рано Путин заяви, че новият план на Тръмп за край на войната в Украйна може да стане добра..
Около 200 доброволци се включиха в залесяването на опожарената през това лято местност "Гарга баир" между Велико Търново и Арбанаси. Инициативата е на община Велико Търново и беше подкрепена от Държавното горско стопанство "Болярка" и от бизнеса. Върху 60 декара от унищожената от пожара територия доброволците засадиха около 10 хиляди фиданки...
Папа Лъв XIV даде специална аудиенция във Ватикана за холивудски актьори и режисьори, сред които носителите на "Оскар" Кейт Бланшет и Спайк Лий, Моника Белучи и прочутият италиански режисьор Джузепе Торнаторе, Крис Пайн, Гюс ван Сант, Грета Гъруик и Виго Мортесен. Киното преживява едни от най-трудните си години, смята папа Лъв XIV - първият..
Спасителните екипи са открили телата на двама миньори след срутване в мина в Астурия. Те бяха обявени за изчезнали в късния следобед в петък. По-рано още един човек беше обявен за изчезнал, но след това стана ясно, че той е успял да избяга от срутването. Инцидентът е причинен от срутване на скали на около 1,5 километра от входа на мината,..
"Както и държавният дълг, така и бюджетът, се броят и като процент от БВП. От 1990 г. има консенсус, че не може да бъде повече от 40% от БВП . Дори Асен Василев никога не прескачаше тази граница . Сега бюджетът ще бъде с 45% от БВП . Ние не можем да изработим толкова, затова трябва да се тегли дълг – антитеза на всичко, с което ГЕРБ се..
В София продължават протестите срещу разширяването на синята и зелената зона за паркиране и предвидените от януари нови по-високи цени. Жители на кварталите "Хаджи Димитър" и "Сухата река" блокираха моста "Чавдар" в столицата в знак на протест срещу поскъпването. Протестът е обявен с времетраене от 12:00 до 15:00 часа. Мостът е блокиран с..
Борбата е кой да контролира администрацията! Новата структура на Столичната община ще се обсъжда в комисии Така архитект Васил Василев,..
Най-уязвими при високо запрашаване на въздуха са малките деца, възрастните хора , хората с хронични белодробни или сърдечносъдови заболявания,..
В професионалната общност на юристите има едно разбиране за това, че системата е подчинена. За съжаление професионалната общност няма енергията и..