„В последните 10 години се клонират едни и същи неработещи механизми, които да имат тежък политически контрол. Те да събират солидна информация за политическата класа и в момента, в който трябва да се направи важна корупционна политическа договорка, да се строи някакъв обществено значим обект или да се направи инвестиция в публичен сектор и трябва да се откраднат едни пари – тази информация бива използвана. Години наред прокуратурата работеше с предварителните проверки по този начин – събира една информация и когато някой трябва да бъде изнуден политически, това се изкарваше наяве. КПКОНПИ на този етап прави горе-долу същото – от декларираното от лицата, ако се установи несъответствие, си запазва мълчание и в удобен момент лицето бива притискано, за да извърши каквото е необходимо“.
КПКОНПИ има проблем да види редица въпроси, категоричен е Брегов и добави: „Големият въпрос е защо не ги е видяла досега. Комисията имаше правомощието и все още го има да изследва имуществото на висшите държавни чиновници. Ежегодният преглед на тези декларации досега трябваше да изведе на преден план абсолютно всички казуси по „Апартаментгейт“, обхванали както съдебната, така и изпълнителната власт, да изкара наяве редица други зависимости, които все още стоят под повърхността. Цялото обезпечение и създаване на мегаоргана имаше тази цел. Защо КПКОНПИ се активизира, след като един журналистически сайт изкара наяве тези факти от нашата действителност“.
За да заработят отново и по-добре инспекторатите, трябва да има правила, по които да се прави проверката, подчерта той и добави: „Т.нар. методология, която сега е пусната за обществено обсъждане. Вътре обаче има редица несъвършенства, които не казват как да се случат тези проверки“.
Според Петя Георгиева от ИПИ съществува риск този механизъм за оценка на корупционния риск да стане нещо формално и проформа:
„Цялата система за управление на риска трябва да е налична в една организация, съгласно законодателството. Корупционният риск е само една част от целия този процес. Проблемът с методиката, която КПКОНПИ предлага, е, че тя не е част от цялостния процес по управление на риска и съответно изисква действия от администрацията, които в повечето случаи просто са излишни или не са интегрирани в процеса на управление“.
Иван Брегов допълни, че всички процеси в администрацията и откъде се пропуква системата, са известни. По думите му обаче трябва да се създаде пътека, за да бъдат нормативно удостоверявани и ако има необходимата политическа воля, това установяване да води до резултати. Методиката не е лош инструмент, но е лошо организирана на този етап, смята той. Според него инспекторатите в администрациите не работят добре:
„Те работят с обратния знак. Ако има някой съвестен държавен чиновник, който е установил проблем и го докладва нагоре по веригата, той веднага бива отстранен или по някакъв начин заобиколен, защото ще наруши огромната корупционна среда, при която работи администрацията“.
Всяка година до 20 февруари тези инспекторати трябва да са направили анализ за предходната година: „Като се изпращат по-нагоре и като стават публични тези доклади, да се установява къде има пробойни. На този етап обаче не виждам добре посочени индикатори на корупцията, които методиката да проследява“.
Петя Георгиева не очаква съществен резултат. Оставките не са резултат от борбата с корупцията, категорична е тя.
Европейският мониторинг беше порочно употребен миналата година, смята Иван Брегов и обясни: „Последният доклад беше един политически подарък за политически коректното поведение на партньорите в ЕНП. Сега вече доверието в този механизъм е охлабено вътре в самата съдебна власт, дори в част от експертите, които изготвят доклада, защото според политическото настроение се променя неговият тон“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Дългосрочното оцеляване на правителството е свързано с доказването на ползите от еврото пред гражданите. Това заяви пред БНР Ивайло Калфин, бивш вицепремиер и социален министър, бивш евродепутат, изпълнителен директор на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд. Пътят към еврото "Да покажат, че България може да..
Здравната инспекция във Велико Търново установи фекално замърсяване на питейната вода в детската градина в село Козаревец, община Лясковец. Проверката на здравните власти върху качеството на питейната вода е установила към края на миналия месец, че от чешмите в детската градина в село Козаревец тече вода с недопустимите коли форми. Това е..
Гърция е засегната от най-горещата вълна това лято. От обяд се спира работа на открито. Властите препоръчват на туристите да не стоят на слънце. Температурите се покачват постоянно, като в обедните часове живакът ще достигне 43 градуса на сянка. Зачестиха случаите на пострадали туристи от високите температури, съобщават от Гражданска защита...
В Плевен делото "Сияна" беше отложено с час поради възникнал скандал с журналисти и граждани. Съдията от Окръжния съд не допусна никой, освен страните по процеса. В Окръжния съд не бяха допуснати гражданите, които се бяха събрали пред Съдебната палата в 9 часа. Те настояват за справедлив процес, сред тях бяха и пожарникари, колеги на дядото на..
Окончателното присъединяване на България към еврозоната ще приключи днес безвъзвратно, каза на влизане на заседанието на Съвет "Икономически и финансови въпроси" в Брюксел министърът на финансите Теменужка Петкова. "На прага сме да реализираме една стратегическа за страната ни цел", каза министър Петкова. Тя припомни, че първо се очаква..
Да си в ядрото на Евросъюза е изключително важно. България ще може много по-успешно да отстоява позициите си. Това мнение изрази пред БНР журналистът Георги Готев, основател на сайта EUalive , в деня, в който се очаква окончателно да бъде потвърдено влизането на страната ни в еврозоната. По думите му " България е равна сред равните..
В първия ден от въвеждането на безплатни антибиотици за деца до 7 години личните лекари все още не са получили указания за изписването им - дали трябва да се докаже бактериална инфекция и ще се използва ли рецептурна книжка, както при безплатните лекарства за сърце и кръвно налягане. Изпратени са само указания за актуализиране на медицинския..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
Изпитите след 7-ми клас трябва да се променят. Това обясни пред БНР министърът на образованието Красимир Вълчев. "Да има повече практически..