Това каза за БНР командващият Специалните сили бригаден генерал Явор Матеев. Според него логична следваща стъпка е да бъде създадено командването на Силите за специални операции. Предложението вече беше одобрено на първо четене от ресорната парламентарна комисия, а се очаква и да бъде одобрено от НС в близките седмици. Заедно с това е предложена и друга промяна - армията да съдейства на държавните органи при противодействие на „други заплахи с особено висока степен на обществена опасност за населението“. Генерал Матеев е убеден, че в напрегната ситуация „границата между тероризма и криминалото е много тънка“:
„Според мен е нормално всеки управленец да търси възможност с всички сили и средства, с които разполага държавата, да реши от раз тая криза. Като има сили и средства, които могат да помогнат, защо да не помагат, ако това се извършва съгласно закона. По този член малко се разширяваха не правомощията, а възможностите, при които те могат да бъдат използвани. Излишно подчертавам – възможностите“.
В Холандия например специалните сили са ангажирани дори в предотвратяване на трафика на наркотици, посочи генералът.
Към работата в Специалните сили има голям интерес, категоричен е командирът. Желаещи има още преди обявяването на конкурса. Структурата обаче има и собствени начини за набиране на желаещи, като разчита на прекия контакт:
„Участваме в страшно много патриотични и обществени меропрития. Движим се непрекъснато между хора. Имаме допир до спортни състезания, спортни клубове и така нататък. Непрекъснато сме в контакт с такава категория цивилни граждани, които могат да бъдат евентуалните кандидати за служба в специалните сили. Дори се стремим да подбираме основно спортисти, независимо какви спортове - хора, които спортуват, които имат добра физическа натренираност, добра обща култура и са свикнали на дисциплина. Тези хора при нас по-лесно могат да се справят със задачите. Не всички могат да преминат медицинските прегледи и тестове - те са доста високи за специалните сили поради простия факт, че повечето длъжности изискват летателна парашутна годност“.
Матеев каза че в последните години новопостъпилите са повече от напусналите. Признава, че нивото на заплатата оказва влияние:
„При нас много хора идват заради адреналина и желанието да служат на отечеството. Това го поставят на първо място. Тези, които поставят на първо място заплащането, те намират начин да си тръгнат“.
Често тези, които поставят на първо място парите, отиват в частния сектор, след като са били обучени. Затова генералът апелира:
"Това според мен е проблем и на Министерство на отбраната, и на законодателството като цяло - да се намери такъв механизъм, че тези, които не са изпълнили подписаните договори - не само при нас - трябва да има сериозни неустойки и санкции. В момента се прилагат някакви общи правила на Кодекса на труда. Не съм съгласен, защото в края на краищата това е Българска армия - тук се спазва бойна готовност, плановете и така нататък. Би трябвало да има някаква разлика. В края на краищата, като не си си изпълнил дори първия професионален договор, не да си тръгваш с две заплати, защото си служил две години, а да дължиш сериозна неустойка на армията и на държавата. Не са се усетили! Трябва да се реши, не за да ги задържаме насила, а за да си прави всеки добре сметката“.
Явор Матеев представя работата в Специалните сили като „адреналин и приключения“ и твърди, че те не искат много от модернизацията:
„Стреляме изключително много с различни видове оръжия, физическата подготовка е в култ. Само си помислете колко плаща един цивилен, който иска да да направи един парашутен скок. Хората плащат пари, а ние ги даваме безплатно тези неща на младите. Това е голяма тръпка.
Специалните сили някой може да си мисли, че са много скъпи, но в края на краищата са най-евтините за превъоръжаване и за оборудване сили, а ако теглим това, което се получава насреща срещу това, което се влага, най-ефективно за държавата и за армията е да поддържа на специални сили“.
Правителството на Италия обяви петдневен национален траур след смъртта на папа Франциск. Траурът ще продължи до събота, когато погребението на 88-годишния католически лидер ще се състои пред базиликата Свети Петър, стана ясно след заседание на кабинета. Траурът е по-дълъг от трите дни, обявени след кончината на папа Йоан Павел II през 2005 г...
Жена загина в украинския град Запорожие при нова руска атака срещу Украйна. При нападението в гъсто населен район на града са били ранени 15 души, сред тях и две деца на 14 и 4 години, съобщи областният управител Иван Фьодоров. Запорожие е важен логистичен и индустриален център в Югоизточна Украйна и честа цел на засилени руски бомбени удари. Запорожска..
Гражданското движение за президентска република създаде своя структура и в Ловеч. Това е шестият областен център, в който движението вече има Граждански съвет след Стара Загора, Бургас, Плевен, Видин и Велико Търново. Целта на Гражданското движение за президентска република е да промени държавното устройство, каза създателят му и национален..
Продължава потокът от мигранти към гръцкия остров Крит. Само за няколко часа днес бреговата охрана съвместно с екип на европейската гранична агенция "Фронтекс" участва в три спасителни операции. Лодка със 74 души на борда, сред тях три жени и две деца, беше забелязана в гръцки води между остров Гавдос и Крит. Бежанците са настанени в приемен..
Държавата не може да си позволи заплатите в бюджетния сектор да бъдат увеличени с 10 % още тази година, за което настояват синдикатите. Това коментира социалният министър Борислав Гуцанов и припомни, че данъците не са променяни, пенсиите се увеличават по Швейцарското правило, а за заплатите са намерени средства за ръст от 5 процента:..
По повод Седмицата на първичните имунни дефицити пред лабораторния блок на Александровска болница съвместно с Алианса по редки болести бяха пуснати балони в небето, които символизират всеки един новодиагностициран пациент. Първичните имунни дефицити включват над 300 редки заболявания, при които има нарушение в структурата или функцията на определени..
Шествие "Училището не е църква" ще има на 15 май в София, съобщи в интервю пред БНР организаторът Христо Георгиев. "Доволен съм, че за 40 часа имаме 1300 човека зад тази инициатива. Училището е държавата и като се въведе този предмет "религия" държавата участва активно върху разпространяването на определен вид идеи, морални ценности и..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..
С тържествени пасхални богослужения православната църква празнува втория ден на Великден - Светли понеделник. С него започва Светлата..