Пчелари от цялата страна се включиха днес в протест в Плевен срещу незаконното пръскане, което доведе до загиването на повече от 5000 пчелни семейства в областта.
Протестиращите изпратиха декларация с над 500 подписа за строг контрол от страна на държавата срещу нарушителите.
„Вчера в 16 часа пчелите на Долна Митрополия са отровени“, заяви доцент Юлиян Станчев, председател на Областния пчеларски съюз, привеждайки нов довод за недоволството на пчеларите.
„Ще представим на консултативния съвет в министерство на земеделието уведомление до пчеларите за пръскане. Във всяко от тях има нарушение на наредба 13. Искаме инкриминиране на отравянето на пчели, да бъде смятано за престъпление и да бъде включено в Наказателния кодекс“, добави доцент Станчев.
Спешно се свиква консултативният съвет, каза представителят на министерството на земеделието Силвия Василева.
„Наистина ситуацията е изключително неприятна. Искаме да помогнем за решаване на проблема. В резултат на това, което се случи тук в последните дни, по разпореждане на министъра на земеделието всъщност правим един спешен съвет по пчеларство, който ще се проведе на осми. На тази среща, за да може да има чуваемост и да има по голям резултат, сме поканили и представители на двете асоциации - на земеделските производители и на зърнопроизводители“, каза тя.
За четвърта поредна година пчелари подават сигнали, наказани няма, тази година отравянето е в по-голяма степен, каза доц. Юлиян Станчев.
"Делото се води от миналата година. В същото време, на същите места се случи отравяне, защото се нарушават правилата на растителна защита. Делата се водят 3-4 години, и така се размива, закъснява санкцията", посочи той.
Тази година проблем с масовия мор сред пчелите имаше в Смолянско, в района на Бургас, Добрич и Сливен.
Верижна катастрофа е блокирала движението по път Е-79 между Видин и Монтана. При разклона за село Винище са се сблъскали два тежкотоварни камиона и два автомобила. Няма пострадали хора. Движението в района временно е двупосочно в едното платно
Управляващата коалиция в Япония е на път да изгуби мнозинството си в горната камера на местния парламент, сочат предварителните резултати от провелите се днес парламентарни избори в страната. Според данните Либерално-демократическата партия на премиера Шигеру Ишиба и коалиционният ѝ партньор "Комейто" губят мнозинството си, предаде Ройтерс,..
Планинските спасители от Разлог и Банско проведоха успешна акция в Пирин, след като жена пострада в района на природния феномен "Стъпалата" над хижа "Яворов". На сигнала се отзова и Центърът за спешна медицинска помощ по въздуха. Жена е пострадала тежко над хижа "Яворов" в Пирин Хеликоптерът с медицинския екип и двама планински спасители..
Рекордни температури се прогнозират на юг, особено на остров Сицилия, където на места те ще достигнат до над 45 градуса, а на север се очакват проливни дъждове с еквивалент над обичайното месечно количество от валежи. Ежедневника "Република" подчертава, че при жегите "протеините в човешкото тяло започват да се денатурират, което води до..
Една от големите футболни легенди - Сашо Паргов - напусна този свят на 79-годишна възраст. Тъжната новина съобщиха от Марек-Дупница . Паргов е най-голямата звезда от златния период на тима през 70-те години на XX век и до ден днешен е голмайстор №1 в историята на клуба. Носител е на Купата на Съветската армия през 1978-а, а година по-рано е..
Жена е пострадала тежко над хижа "Яворов" в Пирин, потвърдиха от Планинската спасителна служба в Банско. Група от четири жени тръгват сутринта от хижата към природния феномен "Стъпалата". В един от улеите пада камък и удря една от жените. Група от двама планински спасители от отряда в Разлог, един от които е лекар, са успели да..
Ситуацията в южната сирийска провинция Суейда се успокоява, предаде Франс прес. Затишието идва след седмица на насилие между бойци от малцинствената друзка общност, които се сражават с въоръжени бедуини, при което загинаха над хиляда души. В неделната утрин не е имали сблъсъци в покрайнитите на град Суейда, съобщават базираните там..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..