„Дишам, чувствам, обичам“, така е озаглавила ретроспективната си изложба художничката Кина Бъговска, която тя представи в Чикаго.
„Добра вечер, Чикаго наш, слънчев и мъглив! Защо дойдохме тук ? Ще останем ли или се връщаме? Добро утро, Роден край! Моя България! Защо те оставихме?“ - така започват „Български щрихи в американски пейзаж“, книгата, в която художничката Кина Бъговска заменя боите и четката с думите и в съавторство със спортния журналист Климент Величков разказва за срещите, разговорите, преживяванията и емоциите си в първите години след пристигането си в Америка.
Сега, 20 години по-късно, в своята ретроспективна изложба чрез картините си тя показва и разказва изстраданото и преживяното през този период от време.
Кина Бъговска завършва Националната художествена гимназия, учи живопис и графичен дизайн в Полша. Връща се в България и става преподавател в Гимназията за приложни изкуства. 1999 г. идва във Ветровития град с мечтата да си купи… компютър и… да се върне в Родината.
Кина Бъговска споделя, че като преподавател по графичен дизайн в Художествената гимназия за приложни изкуства в София са започнали да изучат компютърни програми.
„Но нямах компютър естествено и аз чувствах как изоставам. И викам, аз защо не прескоча до Америка за няколко месеца, да поработя там каквото и да е, да си купя един компютър и да се върна.“
Сбъдва мечтата си за няколко месеца и е отново в България. Продължава да работи, но започва да крои планове да дойде за още малко в Америка за да нарисува и картините на своя живот, както тя казва. И идва отново.
„Но този път вече останах за по-дългичко… След като вече видях, че ще поостана в Америка, реших, че трябва да започна да изучавам английски усилено. При което всеки си казва професията. Стигнаха до мене и казах, че съм художник и учителката веднага: Тъкмо, казва, ще направим една изложба тука…"
От тази първа изложба са изминали 20 години. Общите изложби, в които е участвала, вече са над 60, самостоятелните - повече от 25. Почитателите на нейното изкуство са се срещали с него в Чикаго, Вашингтон, Маями, Ню Орлиънс, Единбург, Париж, в София разбира се, и в още различни точки по света. Нейни картини има и в много частни колекции.
„Кина Бъговска можеш да я видиш и в Чикаго, можеш да я видиш и в с. Дъждовник, където е построила поредния мост между България и Америка, водейки американски художници да рисуват красивата България“. казва г-н Иван Анчев, българският консул в Чикаго и изброява още много инициативи и осъществени идеи на художничката, журналистката и общественичката Кина Бъговска.
По повод 20-годишнината на нейната творческа дейност и за популяризирането на българската духовност и култура в Северна Америка Държавната агенция за българите в чужбина удостоява г-жа Кина Бъговска с Паметен медал „Паисий Хилендарски“.
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..
На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...
Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България". На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев. Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..
"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..
На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..