Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С военен парад бе отбелязан Денят на храбростта и празник на Българската армия

| обновено на 06.05.19 в 14:25
12
Снимка: БГНЕС

С военен парад беше отбелязан Денят на храбростта и празник на Българската армия. Президентът и върховен главнокомандващ на въоръжените сили Румен Радев прие почетния строй на представителните части на Българската армия и произнесе слово, с което поздрави военнослужещите. 

Преди това официален водосвет отслужи Мелнишкият епископ Герасим с молитвеното участие на патриарх Неофит, в ритуала участваха представителните формирования на Националната гвардейска част и Знаменният взвод със Самарското знаме, щандарта на Първи конен полк, знамето на 30-и пехотен шейновски полк, знамето на 23-ти пехотен шипченски полк, знамето на 15-и пехотен ломски полк, знамето на 13-и пехотен рилски полк, знамената на Шести пехотен търновски полк, знамето на 25-и пехотен драгомански полк.

Председателят на парламента Цвета Караянчева и народни представители присъстваха и на традиционния военен парад на представителните части на Българската армия на площад "Княз Александър Първи", с който беше отбелязан Денят на храбростта и празник на Българската армия.

Парадът беше открит с преминаването на тройка вертолети от авиобаза Крумово, също така и изтребителите МиГ-29. На площада преминаха и сухопътна техника, бронирани машини, бронетранспортьори, танкове Т-72.

В парада тази година участваше и клубът „Братя по оръжие“ с ретро техника от Втората световна война. Тя ще може да бъде разгледана и след парада.

В Националния военно-исторически музей има изложба, също така хората ще могат да видят и военна техника, празници ще има и в страната.

В София честванията ще продължат с тържествена смяна на почетния гвардейски караул пред сградата на Президентството.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Гергьовден е!

Българската православна църква чества паметта на Свети великомъченик Георги Победоносец, който живял в трети век по време на едни от най-големите гонения срещу християните. Той е почитан като покровител на овчарите, а българската армия е избрала..

обновено на 06.05.19 в 15:50
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кириакос Мицотакис

Гръцкият премиер ще участва на срещата на върха за мир в Газа в Египет

Гърция е поканена да участва на срещата на върха в египетския курорт Шарм ел Шейх за мир в Газа.   Страната ще бъде представена от премиера Кириакос Мицотакис. Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис потвърди участието на страната в срещата на върха за..

публикувано на 12.10.25 в 19:24
Морски спасително-координационен център

Спасиха 10 моряци от потъващ край Варна кораб

Екипажът на товарен кораб под флага на Камерун с 10 украински моряци на борда е бил спасен при операция, ръководена от Морския координационен център във Варна, съобщи ръководителят му Румен Николов.  Корабът "Айлийн" е потънал бързо заради пробойна на..

публикувано на 12.10.25 в 19:12

Дострояването на язовир "Кюстендил", започнат през 1973 г., отново се отлага

Дострояването на язовир "Кюстендил", започнат през 1973 година, отново се отлага - това стана ясно от отговора на министъра на регионалното развитие Иван Иванов на парламентарно питане.  Отделно от Общината в Кюстендил на два пъти изпращат писмо..

публикувано на 12.10.25 в 19:04

КНСБ кани КРИБ, работодателските организации и КТ "Подкрепа" на разговор за икономиката и данъците

КНСБ кани Конфедерацията на работодателите индустриалци в България и всички национално представителни работодателски организации, както и КТ "Подкрепа" на задълбочен разговор по ключови теми, включително и за промяна в данъчната система у нас . Така..

публикувано на 12.10.25 в 19:01

Полицията с подробности за гражданския арест в Огняново

Полицията даде брифинг по повод гражданския арест в село Огняново, където в следобедните часове наблюдатели, политически активисти, депутати и представители широко представени обществени организации,  задържаха трима предполагаеми купувачи на гласове..

публикувано на 12.10.25 в 18:27
Илюстративна снимка, архив.

52% достигна избирателната активност в петричкото село Беласица

52% достигна активността на гласуване към 17:00 часа в петричкото село Беласица, където се провежда частичен избор за кмет. Правото си са упражнили 420 жители от общо 800 имащи право на глас.  Няма сигнали за нарушения и жалби, съобщи..

публикувано на 12.10.25 в 17:59

Израел очаква в понеделник всички живи заложници и телата на 28 убити

Израел е в очакване на освобождаване на заложниците, а световните лидери се готвят да присъстват на срещата на върха за прекратяване на конфликта. Примирието в ивицата Газа вече трети ден се спазва,. Израелското правителство заяви, че очаква..

публикувано на 12.10.25 в 17:55