САЩ смятат за провокационно решението на Турция да започне морски сондажи в изключителната икономическа зона на Кипър и настояват тези операции да бъдат спрени, съобщи пресслужбата на Държавния департамент на САЩ, предаде БТА.
В съобщението се казва, че САЩ са сериозно обезпокоени от намерението на Турция да започне сондажи в район, който Република Кипър смята за своя изключителна икономическа зона, като се отбелязва, че тези действия може да доведат до нарастване на напрежението в региона, съобщи ТАСС.
В края на миналата седмица ЕС обяви, че е сериозно обезпокоен от турските планове за сондажи, а Атина и Никозия осъдиха решението на Анкара.
В шелфа и в изключителната икономическа зона на Кипър са открити големи залежи на природен газ. През 2011 г. американската компания „Нобъл енерджи“ откри залежи от около 140 милиарда кубически метра.
Анкара, която оспорва границите на изключителната икономическа зона на Кипър, изпрати в района кораба „Фатих“, който от събота сутринта се намира в изключителната зона.
Турция заявява, че сондажите ще продължат четири месеца до 3 септември.
Кипър заплаши турския сондажен кораб „Фатих”, който се намира край острова в готовност да започне сондажи за газ, с издаването на международна заповед за арест. Никозия има пълната подкрепа на Европейския съюз, Гърция, Русия, Египет в..
49,2 на сто от българите подкрепят влизането в еврозоната, което е ръст спрямо предишното проучване, обяви директорът на "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова в Министерския съвет. Неподкрепящите въвеждането на единната валута, са 45,8%. При бизнеса..
В Пазарджик ще бъде поставена система за видеонаблюдение в зоните на главните кръстовища и входно-изходните точки на града. Те ще бъдат монтирани на стълбовете за уличното осветление, реши Общинският съвет. Предложението да се използват..
38-годишен турист от София е намерен паднал в района на Кирилова поляна в Рила, съобщиха за БНР от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Сигналът е бил подаден към 5.30 часа. Екипи на полицията, пожарната и планински спасители са..
"Ако властта изгуби президентските избори, това ще е ясен знак за нова политическа ситуация в страната, която изисква нови алтернативи. Тук може да застане Радев", обясни пред БНР Първан Симеонов, агенция "Мяра". "Това, което чака България в..
Полицията в Гърция арестува участник в българска група за телефонни измами. Потърпевшите са възрастни жени на остров Крит. В автобуса от Атина за София гръцката полиция арестува пътничка, която участвала в телефонни измами на българска..
" Въпросът не е кой продава, а какъв е контролът, защото именно това е което липсва и ние го видяхме в хаоса със самите имоти, с тяхната идентификация, с качването и свалянето на разни списъци, с липсата на каквато и да е комуникация с местната власт"...
Правителството отпусна 34 млн. лева за сценичните изкуства, съобщи министърът на културата Мариан Бачев. По думите му осигуряването на средствата е станало по-рано от очакваното: "Знаете, те са театри, опери, филхармонични дружества,..
Ще успее ли Столичната община да придобие амфитеатър, който се намира върху парцел от списъка с държавни имоти с отпаднало предназначение,..
Русия винаги е измервала себе си спрямо великата сила на деня. Това обясни пред БНР Елена Поптодорова, бивш посланик на България в САЩ и основател на..
Инцидент по време на жътва в землището на село Гарван отново поставя на дневен ред въпроса за справедливостта и правилата при кризисни..