Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕК предупреди Турция за Кипър и призова за примирие между израелци и палестинци

Снимка: архив

Европейската комисия (ЕК) отново призова Турция да се въздържа от намеренията си да прави сондажи за нефт и газ в изключителната икономическа зона на Кипър.

Говорителят Мая Косианчич заяви:

„Настойчиво призоваваме Турция да се въздържа, да зачита суверенните права на Кипър в неговата изключителна икономическа зона и да не извършва такива незаконни действия. Ние ще продължаваме да поддържаме позицията си, че това проучване не трябва да продължава. Оставаме изцяло солидарни с Кипър. Убедена съм, че дипломатическите контакти и ангажименти ще продължат в тази насока“. 

В събота върховният представител по въпросите на външната политика и сигурността Федерика Могерини отправи призив към Турция да преразгледа плановете си за започване на сондажи в Източното Средиземноморие и припомни, че тези действия са осъдени от ЕС.

Косианчич заяви още, че последните събития в региона на Близкия изток са довели до неизразимо страдание и са послужили единствено на каузата на безкрайното насилие: 

„И израелци, и палестинци имат право да живеят в мир, сигурност и достойнство. В този контекст само политическо решение може да сложи край на насилието. Европейският съюз продължава да работи заедно с международната общност не само за тези, които страдат от този конфликт, но и за да стигнем до неговото решение“. 

Над 20 души загинаха, след като палестински фракции изстреляха стотици ракети към Израел, което пък доведе до над 250 удара от страна на израелските военни части. 

Косианчич каза още, че е много важно да се спазва примирието, постигнато от двете страни.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Край село Доситеево  - 5 август 2025 г.

Има опасност пожар да навлезе в харманлийското село Доситеево (обновена)

Пожар може да навлезе в село Доситеево в община Харманли. Предупреждение за това разпрати тази вечер по Bg-Alert областният управител на Хасково. Разпоредена бе подготовка за евакуация. Засегнатите площи са около 6000 декара, седем противопожарни автомобила бяха разположени в подстъпите на Доситеево, за да пресекат приближаващия огън. Преди..

обновено на 05.08.25 в 21:11
Батискафът

Бреговата охрана на САЩ: Компанията "Оушън Гейт" носи вината за имплозията на батискафа "Титан"

Американската брегова охрана приписа цялата вина за имплозията на батискафа "Титан" преди 2 години на компанията "Оушън Гейт" и загиналия ѝ собственик Стоктън Ръш. Той и още четирима души загинаха при инцидента с плавателния съд, изследващ останките от потъналия кораб "Титаник".  Издирват безследно изчезнал батискаф в Атлантическия океан Нови..

публикувано на 05.08.25 в 20:45

НАСА ще опита да изгради ядрен реактор на Луната до 2030 г.

НАСА ще опита да изгради ядрен реактор на Луната до 2030 година. Такива обновени планове на новото ръководство на космическата агенция цитират американски медии, а основна причина е конкуренцията с Русия и Китай за изграждане на постоянна база на естествения спътник на Земята.  "Напредъкът в тази изключително важна технология за поддържка на..

публикувано на 05.08.25 в 20:32

Блумбърг: Русия обмисля въздушно примирие с Украйна, но без спиране на войната

Кремъл обмисля варианти за отстъпка спрямо президента на САЩ Доналд Тръмп, която би могла да включва ограничено въздушно примирие с Украйна , за да се опита да предотврати заплахата от вторични санкции, въпреки че Русия остава решена да продължи войната си, съобщава Блумбърг. Длъжностни лица признават, че посещението на американския пратеник..

публикувано на 05.08.25 в 20:29
Снимка: Сдружение на олимпийските отбори по природни науки

Медалистите от Международната олимпиада по информатика се завърнаха у нас

С полет от Милано на летище "Васил Левски" в София този следобед се прибраха българските ученици, които спечелиха два златни и два сребърни медала на 37-ото издание на Международната олимпиада по информатика в Боливия, която е най-престижното световно състезание в тази област. То се проведе между 27 юли и 3 август, а участие взеха 330 състезатели от..

публикувано на 05.08.25 в 19:43

Митата на Тръмп не пощадяват и най-големите му привърженици в ЕС

Митата на американският президент Доналд Тръмп на пощадяват и най-големите му привърженици в Европейския съюз, пише в коментар агенция Франс прес. Унгарският премиер Виктор Орбан обеща, че завръщането на неговия скъп приятел Доналд Тръмп на поста президент на Съединените щати ще постави началото на нова "златна епоха". Но профсъюзният лидер..

публикувано на 05.08.25 в 19:25

Община Сапарева баня забрани фойерверките и пиротехниката заради риска от пожари

Община Сапарева баня забрани фойерверките и   използването на пиротехнически изделия през летните месеци заради риска от пожари. Такава заповед издаде кметът на курортния град Калин Гелев на основание на Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия. На същото основание такава заповед издадоха вече общините..

публикувано на 05.08.25 в 19:14