Пострадалите от градушките стопани ще получат обезщетение. Това заяви министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов. Той заедно със зам.-министър Атанас Добрев и изпълнителният директор на Държавен фонд „Земеделие“ Живко Живков посетиха засегнатия от бедствието район на село Българене. Те направиха оглед на място на пострадалите от градушката ниви и селски дворове, съобщиха от пресцентъра на МЗХГ.
Вече е сформирана и комисия към областната и общинската служба „Земеделие“, която описва и оценява щетите на място. Стопаните ще бъдат компенсирани в две направления по съкратена процедура. Регистрираните земеделски производители ще бъдат подпомогнати по линия на държавната помощ за компенсиране на разходите, причинени от неблагоприятни климатични събития. Те ще получат финансова подкрепа в размер на 80% от направените разходи.
По второто направление ще се подпомогнат малките нерегистрирани стопани с унищожена продукция в дворовете и градините. За тях ще бъде предоставено подпомагане по линия на държавната помощ "де минимис" на база на оценката на щетите. Тези стопани ще подават документи при кмета в общината.
25 000 дка е землището на селото, като всичко е унищожено след вчерашната буря с интензивна градушка.
"На тези, които са в дворовете, на база на оценката на щетите при домати, овошки и така нататък, ще се направи помощ "де минимис". Законът го позволява. На земеделските стопани на полето правим оценка на база на оценките за пропадналите площи. По най-бързия начин ще организираме изплащането на до 80 процента от разходите. Няма да ви караме да ни представяте счетоводни разходи. Технологичната карта е достатъчно подробно разписана, за да нямате притеснения от гледна точка на това какъв би бил, разбира се, разходите към момента на всички обработки от оране, сеене, пръскане. Включително ще видим и нашите институти към Селскостопанска академия, които са производители на семена, да доставим семена", каза министър Порожанов.
По-рано днес премиерът Бойко Борисов разпореди на директора на Държавен фонд „Земеделие" още днес да посети засегнатите от градушките населени места в Северна България. Щетите ще се опишат и ще има помощ за стопаните, каза той.
„Така, както направихме за хората в Исперих, Дулово, при щетите, които човек им беше нанесъл, шефът на Фонд „Земеделие" следобед е там, със службите, които са в региона – Българене и на други места, и с индивидуален „де минимис" да се опитаме да помогнем и на тези хора, които бедствието ги сполетя. В националните доплащания има фонд, където можем да им помогнем. Ще го пратя да изчислят, да видят, да не ги раздавам аз парите", посочи Бойко Борисов.
Хората ще могат да кандидатстват за обезщетение, обясни за „Хоризонт“ кметът на Левски Любка Александрова.
„Ще сформираме комисия, която ще отива на място, ще опише щетите на хората. Предполагам, че още първия ден ще се справим със ситуацията, след това и с оценката. Окомплектовано всичко това се изпраща на комисията по бедствия и аварии и там вземат решение да обезщетят хората“, обясни Александрова.
Вчера градушка падна в няколко района на Централна Северна България. Северно от Ловеч и в плевенското село Българене паднаха ледени зърна с големината на орех.
„100% всичко е убито. Земята напълно е побеляла от снежни късове“, каза Симеонка Мусакова, кмет на Българене:
„Градушка, която беше с големината на голям лешник, имаше и като малки орехи. Много продължително, около 25 минути. Нещо страшно беше, в продължение на 25 минути всичко унищожи. Няма зеленчуци, няма овощни дървета, всичко е на земята, голи клони, няма лозя, няма посеви. Житото, царевицата, слънчогледът – 100 процента. Има счупени стъкла, има счупени керемиди, хора няма пострадали. Ток, вода има, най-вероятно купищата с лед, които сме изринали, ще седят поне два дена. Такова бедствие, на 63 години съм, не съм виждала. Нещо страшно беше“.
Повечето хора нямат застраховки. Днес пострадалите ще подадат жалби за помощ в Община Левски.
По-слаби градушки са паднали в районите на Благоевград и Пловдив, съобщиха за „Хоризонт“ от Националния институт по метеорология и хидрология.
Противоградни ракети са изстреляни в областите Пазарджик, Стара Загора, Сливен и в село Голям чардак, Пловдивско, съобщиха от Изпълнителната агенция за борба с градушките.
Жълт код за силен вятър е обявен в 18 области на страната днес, съобщи Националният институт по метеорология и хидрология. Очаква се поривите на вятъра да достигнат до 80-90 км/час.
Градушка удари кубратското село Брестовене в късния следобед вчера. Това съобщи кметът Фикрет Емин. Ледената покривка е била между 4 и 5 см. Градушката е унищожила зеленчуковите градини на хората и овощната градина край селото. По думите му,..
11-то издание на международния кино-литературен фестивал "Синелибри" започна преди часове . Откриването беше в зала 1 на НДК с филма на Франсоа Озон „Чужденецът“ по известното произведение на Албер Камю. Събитието беше съпроводено с романтичен..
Във Велико Търново днес се организира протестно шествие срещу завода за преработка на дървесина на "Кроношпан", заради системното замърсяване на въздуха. Преди месец в завода имаше и тежка производствена авария с взривове. За затягане на контрола върху..
Днес в Габрово започва двадесет и третото издание на Празника на духовната музика. Фестивалът е посветен на духовния празник на Габрово - 14 октомври, който е и денят на Света Петка Българска. Празникът на духовната музика ще бъде открит довечера в 18:30..
С намаляващ брой донорски ситуации и извършени трансплантации България се включва в отбелязването на Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи. Тази вечер фасадите на 40 обществени сгради у нас ще бъдат осветени в зелен цвят. За да..
Над 1200 литра боза ще бъдат раздадени безплатно в Деня на бозата в Радомир, съобщи на брифинг кметът на общината Кирил Стоев. Тазгодишният празник ще се проведе на 18 октомври и ще бъде по-пищен от всякога. Фермерски пазар, алея на занаятите,..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че от 1 ноември или по-рано Вашингтон ще увеличи със 100% размера на митническите налози по отношение на Китай, както и ще въведе мерки за експортен контрол. Това обяви американският държавен глава в социалната мрежа..
Политическата сага във Франция продължава с повторното назначение на Себастиан Лекорню за премиер по нареждане на президента Еманюел Макрон. Само преди четири дни Лекорню подаде оставка, без правителството му да встъпи в длъжност. Себастиан Лекорню е..
Гражданската мобилизация в София стресна политическите опоненти на кмета Васил Терзиев. Това каза пред БНР бившият министър на околната..
Във Великобритания вече има случаи министерството на вътрешните работи (Хоум офис) да отнема временен статут за пребиваване на чужденци. Потърпевши са..
"Това, което наблюдаваме през последните дни в София, е до някаква степен и обнадеждаващо. Показва, че гражданското общество функционира и може да се..