В понеделник Висшият избирателен съвет в Турция отмени избора на кмет на Истанбул и анулира по-рано връчения мандат на опозиционния кандидат Екрем Имамоглу. Привърженици на опозицията отговориха с тропане по тенджери в редица квартали на града. Решението предизвика и буря от реакции в „Туитър“, като изборите в Истанбул станаха един от водещите хаштагове в световен план. Турските лира загуби позиции спрямо основните валути, а опозиционният кандидат Екрем Имамголу спечели нови 180 000 последователи в социалната мрежа.
Турският президент Реджеп Ердоган призова активистите на Партията на справедливостта и развитието да работят 24 часа 7 дни в седмицата и да се откажат от охраната и луксозните кортежи, които издигат бариера между тях и хората. Целта на новия предизборен екип ще бъде да достигне до онези 1,7 млн. истанбулчани, които не гласуваха на 31 март. Междувременно пък редица популярни артисти изразиха подкрепата си за Имамоглу под лозунга „Всичко ще бъде хубаво“, а трима кандидати на малки леви партии, които на 31 март получиха общо 15 000 гласа, заявиха, че се оттеглят в полза на кандидата на Народнорепубликанската партия.
За отговор на въпроса какво ще се случи оттук нататък в Истанбул кореспондентът ни Мариян Карагьозов потърси мнението на изследователя от Факултета по социални науки на Истанбулския университет и специалист по политикономия Ибрахим Йозкан в предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.
- Каква ще бъде стратегията на управляващата Партия на справедливостта и развитието, за да спечели отново „сърцата и умовете“ на жителите на Истанбул?
- Не съм сигурен каква точно стратегия ще приложи Партията на справедливостта и развитието, но не мисля, че те имат някаква стратегия. Те просто не искат да загубят властта в Истанбул, тъй като това е най-големият град в Турция с население от 16 млн. души. Икономическото значение на мегаполиса също е много голямо. Поради това управляващите не искат да загубят контрола.
- Какво можете да кажете за стратегията на опозиционната Народнорепубликанска партия?
- Мисля, че опозицията няма да промени стратегията си. Те говорят за икономическите проблеми и техният дискурс е много по-приобщаващ, отколкото този на управляващата партия. Този дискурс е благоприятен за тях, тъй като в Турция като цяло и в Истанбул в частност ислямските общности искат да чуят такъв дискурс. Те искат техните вярвания да бъдат уважавани и понастоящем опозицията се опитва да достигне с този дискурс до различни групи в обществото.
- Според редица анализи икономиката е била ключовата причини за резултата в Истанбул. Каква е Вашата прогноза? Дали управляващите ще успеят да овладеят инфлацията или обезценяването на турската лира ще повлияе на резултатите от вота, насрочен за 23 юни?
- В изминалите няколко години, т.е., от 2014 г. насам, ние проведохме 7 пъти избори. Изборите на 23 юни ще бъдат осмите. Също така правителството, а това в момента означава г-н Ердоган, започна да прилага краткосрочни икономически мерки. Поради това, ние като икономисти не можем да правим достоверни икономически и политически анализи. Прилагането на т.нар. „изборна икономика“ означава, че правителството увеличава социалните плащания, отпуска евтини кредити на своите приближени мрежи и близки до тях бизнесмени. Поради това в момента сме в икономическа криза. Политическата криза задълбочава икономическата криза.
Не мисля, че краткосрочни мерки могат да решат икономическата криза. Например, нуждаем се от 177 млрд. долара, повтарям 177 млрд. долара, за да финансираме дълга на реалния сектор и дефицита на публичния сектор. Само през април дефицитът в турската хазна беше около два милиарда и половина долара. Не можем да решим проблемите с кредитна експанзия. Нужно е да произвеждаме повече продукти с висока добавена стойност, да планираме по-добре образованието, да направим структурни реформи.
Икономистите използваме т.нар. „кредит дефолт суап“, т.е., риск от неплатежоспособност на дадена икономика, като инструмент за прогнозиране какво ще бъде представянето на една икономика в дългосрочен план. Турският индекс в момента е 470, германският е 11. Можете да направите сравнение. Това означава, че след 5 години турската икономика вероятно ще бъде в по-лошо състояние, отколкото е сега. В момента международният финансов сектор оценява състоянието на турската икономика като много лошо.
- Какъв ще бъде резултатът от изборите на 23 юни, кой ще победи?
- Мисля, че кандидатът на опозиционните партии Екрем Имамоглу ще спечели. Смятам така, защото някои социологически изследвания показват увеличаване на подкрепата за него. Мисля, че икономическите проблеми няма да изчезнат до края на юни, когато са изборите.
Лишеният от победата си на кметските избори в Истанбул Екрем Имамоглу обяви, че ще поведе "революция" за демокрация в предстоящата кампания за повторното провеждане на вота на 23 юни. Пред АФП кандидатът на опозиционната Народнорепубликанска партия..
Турският президент и лидер на управляващата Партия на справедливостта и развитието Реджеп Тайип Ердоган успя да получи прегласуване на кметските избори в Истанбул, но това му носи много рискове, пише Разийе Аккоч в анализ за агенция „Франс..
Откриха шарка по овцете на гръцкия остров Самотраки. Наложена е забрана за клането им и продажбата на месо. В три стада с около хиляда овце са открити огнища на шарка, съобщават санитарните власти от остров Самотраки. На острова се оглеждат около..
Ръководството на Украйна и невстъпилата още в длъжност администрация във Вашингтон са пред сблъсък още преди Доналд Тръмп да се завърне в Белия дом, стана ясно през изминалата седмица. Хората, номинирани от републиканеца да оглавят Държавния..
Израел и радикалната палестинска групировка "Хамас" сключиха дългоочакваното споразумение за временно прекратяване на огъня и освобождаване на част от израелските заложници. Те бяха взети от бойци на групировката при нахлуването им в израелска..
Имащите право на месечна социална помощ все още не са получили полагащите им се средства, сигнализират на редакционните ни телефони слушатели на БНР. На наше запитване от Агенцията за социално подпомагане отговориха, че в дните до края на месеца..
15 месеца по-късно някои от целите на тази операция са изцяло неизпълнени . Това каза пред БНР Руслан Трад, военен анализатор към Атлантическия съвет във Вашингтон, преди да влезе в сила първият етап от примирието между Израел и "Хамас"...
От днес Столична община пуска допълнителни автобуси на градския транспорт до Витоша. През почивните дни е преустановен достъпът на автомобили до планината за пет часа, включително и днес до 15 часа. Увеличават се превозните средства по..
Правителството на Израел даде зелена светлина на постигнатото в сряда споразумение за прекратяване на огъня в ивицата Газа да влезе в сила утре. Първата му фаза трябва да продължи 6 седмици , през които "Хамас" и "Ислямски джихад" ще предадат..
Ако КС се произнесе със становище, че не са открити достатъчно гласове, които да позволят на "Величие" да влезе в парламента, партията ще се обърне към..
Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела . Това заяви съдия Павлина Панова, председател на Конституционния съд, като..
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в..