Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искрен Веселинов и Мирослава Петрова пред БНР

Противоконституционна ли е забраната за свободно къмпиране

Плажът на къмпинг "Корал"
Снимка: БГНЕС

От гражданското движение “Да запазим Корал“ призоваха да не се наказват къмпингуващите, които пазят природата, и на тях да не се гледа като на заплаха от законотворците, в отворено писмо до председателя на Регионалната комисия в парламента Искрен Веселинов.

Именно тази комисия ще разгледа промените в Закона за устройство на черноморското крайбрежие, внесени между 1-во и 2-ро четене.

За регламент при къмпингуващите се застъпи самият Веселинов, автор на един от 5-те проекта с изменения.

Според Мирослава Петрова, която е автор на отвореното писмо, има противоконституционни текстове в предложените изменения между 1-во и 2-ро четене:

“Бих искала да започна по този начин – в една държава с изключително крехко върховенство на правото, която срамно се тресе всеки ден от тежки корупционни скандали, човек се чуди за какво да се хване и да търси някаква разумност, като гледа, че на дневен ред излизат закони за промяна на Закона за устройство на черноморското крайбрежие, които се занимават с нарушителите – се опитват да ударят по единствените пазители на остатъците на недообезобразеното българско черноморско крайбрежие, всъщност са къмпиращите. Защото човек, като тегли чертата, вижда, че единствените места, на които са запазени ландшафт, природа и абсолютно всичко, са местата, на които от 30 г. се къмпира, а не местата, които имат концесионери“, посочи пред БНР Мирослава Петрова и допълни в интервю за предаването “Преди всички“ по програма “Хоризонт“:

“Освен това се прави по един наистина недостоен начин, защото се налагат санкции за къмпиране върху дюни в една държава, която практически не знае къде са ѝ дюните, защото специализираните ѝ кадастрални кадри не съвпадат“.

"Не ми стана ясно кой точно определя пазителите – някой раздава значки и минават изпити за пазители или нещо подобно", запита пред БНР Искрен Веселинов в отговор на въпроса: "С пазителите или нарушителите ще се занимае комисията?".

"Моето предложение е било насочено изцяло, за да реша процеса на тези хора, имам безброй много такива приятели, и всъщност те са причината изобщо да внеса това предложение, защото, на практика, недостигът на къмпинги по Черноморието е вопиющ. Това, че се разполагат в непредназначени за това терени къмпинг съоръжения, съответно палатки и т.н. - е повод за едно гонене", каза Веселинов и уточни:

“Има едно изменение в закона, което предвиждаше преди 3 години още, да се предвиди възможност за къмпингуване на места, които са извън официалните къмпинги, тъй като за официалните къмпинги изобщо процедурата е супер сложна, за да се направят, обаче това нещо не се случва 3 години. И поради тази причина аз предложих една промяна, с която да се въведе някакъв ред изобщо в ситуацията и къмпингуващите да не са вечно виновни и вечно преследвани, тези, които са извън официалните къмпинги“.

"Аз съм изключително изненадан от тази реакция срещу моето предложение", посочи още той и допълни:

"Освен, ако някой не си присвои правото да говори от името на къмпингуващите и така с някакви обобщения просто да се търси противник, с който да се сражава, за да легитимира съществуването си".

Интервютата на Лора Търколева с Мирослава Петрова и Искрен Веселинов може да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20