"Това е мимикрия – опит да се представи едно демократично поведение", а не за "постигане на желан резултат за демократичен и прозрачен избор на нов главен прокурор". Това каза днес пред БНР Методи Лалов от Софийския районен съд за съдиите за консултациите на президента Румен Радев във връзка с избора на следващ обвинител номер едно.
Днес тези консултации продължават, като държавният глава ще приеме председателя на Върховния административен съд Георги Чолаков.
„Видяхте „ЦУМгейт“, тогава същият президент каза, че това са някакви крамоли в съдебната система и няма какво толкова да се занимава. Къде беше президентът в крайна сметка, когато бяха избирани членове на Висшия съдебен съвет, които ще гласуват новия главен прокурор? Когато бяха избирани, президентът нищо не каза за това, че нямаме реална публична прозрачна процедура“, каза Лалов в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.
„Тези консултации няма да доведат до нищо особено. Те са насочени не към постигане на желан резултат за демократичен и прозрачен избор, а за представяне на такъв образ в обществото. На мен ми прилича обаче на раздаване на картите и това при кого ще се падне силният коз - дали в изпълнителната власт, дали в президентството. След размяна, която ние няма да чуем, ще бъде избран кандидат, според мен, който няма да бъде от публично спряганите фигури, но който ще бъде удобен за всички останали“, добави Методи Лалов.
Според него за съдиите е важно кой ще е главен прокурор, защото той определя облика на прокуратурата поради единоначалната ѝ структура.
„Важно е и за съдиите, и за цялото общество (кой е главен прокурор – бел. ред.), тъй като главният прокурор в България, според конституцията, е една от основните обществени фигури, от която зависи законността в държавата. Това е човекът, който ръководи структурата, която повдига обвинения за извършени престъпления и която структура би трябвало да дисциплинира всички останали държавни структури и граждани, поведението им да бъде законосъобразно. И тъй като нашата прокуратура е единоначална с главен прокурор, който е началник на всички останали главни прокурори, от неговото поведение, от неговия профил зависи каква ще бъде и прокуратурата“, каза Методи Лалов.
„Видяхме вече този 7-годишен мандат, за мен пропиляно обществено време с този главен прокурор Сотир Цацаров, видяхме предишния главен прокурор Борис Велчев, на когото глас не се чуваше, когато МВР правеше каквото си иска, видяхме Никола Филчев, за когото всички знаем с какви особености беше – 21 години да не се връщаме по-назад, така че е изключително важно“, добави съдията.
Интервюто на Силвия Великова с Методи Лалов може да чуете от звуковия файл.
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..