Кандидатът на ПЕС Франс Тимерманс положи основата на бъдеща лява коалиция - така вестник „Политико“ коментира поведението му на снощния дебат с шестимата негови конкуренти за поста председател на Европейската комисия, който се проведе в Брюксел.
Тимерманс използва големия дебат, за да изрази стремеж за лява коалиция, която би могла да пробие монопола на десноцентристката партия ЕНП начело на ЕС, коментира изданието. Като пример „Политико“ дава отговора му по темата за климатичните промени, в който той хвали усилията на социалистите, зелените и левите и подчертава, че те могат да обединят широк спектър от политици.
Той се обърна към конкурентите си от Зелената партия Ска Келер и европейската левица Нико Куе така:
„И тримата имаме достатъчно богат опит в Европейския парламент през последните 5 години. Моето предложение към тях е - нека работим заедно през следващите пет, за да сме сигурни, че следващата комисия ще постави кризата с климатичните промени най-високо в дневния си ред. Сигурен съм, че ще можем да убедим много хора в семейството на либералите, за да създадем съюз от Ципрас до Макрон“.
Белгийската телевизия РТВФ отбелязва, че кандидатът на ЕНП Манфред Вебер е бил основната мишена на останалите кандидати, както и че му е било трудно да отвръща на ударите.
„Този, който вече бе представян като човек без опит в държавната политика и без много обаяние, трудно ще убеди европейските лидери, че трябва да наследи Жан-Клод Юнкер и че е човекът на надеждата, както сам обича да се представя“, заключава РТБФ.
„Кандидатите за председател на Европейската комисия в предпазлив сблъсък“ - така белгийският вестник "Льо Соар" определя дебата.
„Като изключим нюансите, по някои точки германската еколожка Ска Келер, представителката на датските либерали Маргрете Вестагер, холандският социалист Франс Тимерманс, германският консерватор Манфред Вебер и дори европейският ляв Нико Куе и чешкият евроскептик Ян Захрадил се разбират добре - всички са на мнение, че битката срещу климатичните промени е неизбежна, че големите цифрови компании трябва да се облагат, както и че трябва да се сложи преграда на възхода на национализма“, посочва вестникът.
„Моята партия - Европейската народна партия, християндемократите на този континент, са сред създателите на днешния Европейски съюз“, каза кандидатът на ЕНП Манфред Вебер.
„Виждаме, че национализмът и егоизмът се завръщат. Това, което трябва да направим на 26“ май, е да се борим срещу тези, които искат да унищожат нашата Европа. Ние несъмнено трябва да я защитим“, подчерта той.
Предизборният дебат в Брюксел между шестимата водещи кандидати за председател на Еврокомисията завърши. Водещите кандидати за високия пост - на Европейската народна партия Манфред Вебер и на Партията на европейските социалисти Франс Тимерманс..
Киев е предложил на Москва нов кръг мирни преговори следващата седмица, заяви в събота украинският президент Володимир Зеленски, след като преговорите бяха в застой от началото на юни, съобщават Ройтерс и Франс прес. Досегашните два кръга..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп отново настоя, че американските бомбардировки върху иранските ядрени съоръжения са "унищожили напълно" обектите, след като в доклад се посочва, че някои от тях до голяма степен са оцелели, предаде Франс прес. В..
Руските системи за противовъздушна отбрана свалиха в събота три дрона по пътя им към Москва, съобщи кметът на града Сергей Собянин в своя акаунт в Telegram, предаде Ройтерс. Две московски летища - Внуково и Домодедово - спряха пристиганията и..
Гърция се бори с мигрантския поток от африканци към остров Крит, като местните власти вече арестуват пристигащите Гръцката брегова охрана спасява мигранти в морето, за да бъдат арестувани на сушата. Прилага се новия закон, който счита, че..
През целия ден петима огнеборци и горски работници на Рилския манастир гасиха огнища и тлеещи дървета на пожара на 2000 метра в Рила. Това ще продължи още дни, казаха огнеборци, познаващи ситуацията на терена. Пожарникарите и горските работници..
МВР, ГДБОП, Агенция „Митници“ и Прокуратурата предотвратиха контрабанда на голямо количество кокаин на ГКПП "Капитан Андреево". Има и задържани лица, но към момента не е ясен техния брой. Източници близки до случая твърдят, че става въпрос за..
Екипът на столичното предприятие за битови отпадъци установи опасни материали - медицински игли, абокати и системи, смесени с битовия отпадък. Това съобщиха във Фейсбук от завода за отпадъци. Веднага е уведомен столични инспекторат, който е..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..
Задържане по принцип за даден вид престъпление е крайно неприемливо. Никое престъпление само по себе си не е основание по принцип човек да бъде..