Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Авторката на "Сам в гората" търси рецепти как се бори самотата

Ваня Настанлиева: Книгата е врата за всеки

Когато дадеш, можеш да получиш повече от това, което си очаквал

Ваня Настанлиева е автор на детската книга "Сам в гората". В нея тя разказва за таралежа Сам, който се бори със самотата и неприемането на новото място, където си е избрал да живее. 

Книгите на Ваня Настанлиева са превеждани и издавани в Австралия, Германия, Дания, Канада, Нова Зеландия, САЩ, Франция и Тайван.

Самата тя живее в Кеймбридж, Великобритания. Завършила е специалност детска илюстрация в престижния едноименен британски университет.

"Тази книжка е много специална за мен, тъй като това е книжката, която аз започнах да работя, когато създавах своята магистратура и се опитвах да изразя моята носталгия - как се чувстваш, когато си на ново място, когато си далеч от всичко познато, това, което обичаш, и отиваш на съвсем ново място. Всичко беше различно за мен", разказва Ваня Настанлиева в предаването "Преди всички" на "Хоризонт". 

"Идеята е, че каквито и пречки да имаме в живота, не трябва да се предаваме и трябва да продължаваме да търсим - с любопитство, с любознателност, защото тогава откриваме нещата. Всъщност те са там и чакат ние да ги видим", споделя още тя.

Книжката е като врата за всеки. Който я отвори, може да открие своя история, вярва авторката.

"Децата много често се чувстват по този начин, когато започват училище, дори в детската градина. Първите моменти не винаги са добре дошли или пък не го усещат толкова топло, както им се иска. Смятам, че човек винаги трябва да търси тази топлинка в себе си и да продължава, да не чака някой друг да му даде нещо, а просто той да види какво има да даде. И когато даде, може да даде, всъщност може да получи много повече от това, което е търсил."

"Продължавайте да мечтаете, колкото и да ставате големи не забравяйте детето в себе си и мечтите си. Следвайте мечтите си  и те ще се сбъднат", сподели Ваня Настанлиева.

Повече чуйте в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къщата на семейство Овчарови в Ново село е превърната в безплатен музей

Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София.  Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..

публикувано на 05.01.25 в 05:56

Антропологът Оливие Живр: Вкусът на радиоточката е като на шкембе чорба

Навръх рождения ден на програмите на БНР "Хоризонт" и "Христо Ботев" "Изотопия" припомня интервюто, с което започна настоящия радиосезон, за да засвидетелства уважението на голямото радио към малкото – някогашната радиоточка . С течение на времето нещата се променят. В България изучава културното наследство в Самоковско, но и в..

публикувано на 04.01.25 в 10:43
Исус Ангелов

Исус Ангелов - един млад човек, който "създава усмивки в хората"

Исус Ангелов е потомствен музикант, наследил таланта си от дядо си и баща си. Обича да работи и да постига целите си. С един акордеон може да предаде звука и на други музикални инструменти, като орган и цигулка. „Музиката я поставям на първо място и се радвам, че като един символ на столицата, свирейки къде ли не, създавам настроение, радости..

публикувано на 01.01.25 в 10:00
Д-р Людмила Баждарова - неонатолог

Д-р Людмила Баждарова: Помни се преживеният ужас и после невероятната благодарност, която съм изпитвала и щастие от спасеното дете

Д-р Людмила Баждарова е гост в рубриката "Горещи сърца". Тя е педиатър, неонатолог и детски кардиолог. Завършва Медицинския университет в София през 1990 г. През 2001 г. придобива своята първа специалност Детски болести. През 2006 г. придобива специалност - Детска кардиология, а през 2021 г. - и третата си специалност - Неонатология...

публикувано на 29.12.24 в 06:05
Калин Симеонов

Калин Симеонов: Държавата върви в добра посока в IT сферата

Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...

публикувано на 26.12.24 в 08:01
Драгомир Попов

Драгомир Попов: Рано е ИИ да се изучава масово в училищата

Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..

публикувано на 25.12.24 в 08:10
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10