Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Напрежение между САЩ и Иран, търговска война, интриги за евровота – основните теми от седмицата

Лого на китайската компания „Хуавей“ на технологичното изложение CeBit в Хановер, Германия, през 2012 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Покачване на напрежението между Вашингтон и Техеран, нов епизод от търговската война на технологичния фронт и заплитане на евроинтригата между водещите политически сили преди евровота идната седмица. Така звучаха международните събития от седмицата.

Броени дни преди изборите за членове на Европейския парламент, определяни като най-голямото упражнение по демокрация, водещите кандидати на политическите семейства за председател на Еврокомисията влязоха в телевизионен сблъсък.

Основни теми бяха миграцията, икономиката, екологичните предизвикателства, данъците и отношенията с водещите сили извън Стария континент.

През седмицата германският канцлер Ангела Меркел отхвърли спекулациите, че ще се цели във висок европейски пост и потвърди, че след 2021 г., когато ще изтече мандатът ѝ начело на Федералната република, ще се оттегли и от политиката.

В преломния за Европа момент, когато тя е на кръстопът между визиите на Макрон и Салвини, Меркел даде интервю, в което каза, че обединение е нужно повече от всякога заради атаките отвън.

Отвъд Океана също бяха на технологична тема. В поредния епизод на битката на Вашингтон с китайския технологичен гигант "Хуавей" президентът Доналд Тръмп наложи извънредно положение за защита на американските телекомуникационни мрежи от чуждестранни заплахи, като с подписания указ блокира достъпа на "Хуавей" до американския пазар.

Седмица на високо напрежение за отношенията между Съединените щати и Иран, след като преди дни Техеран даде ултиматум, че ако до 60 дни световните сили не договорят условията по ядреното споразумение, страната ще започне да обогатява уран.

Кино скандал на високо ниво беляза седмицата. Темата за домашното насилие стана водеща на открития в началото на седмицата 72-ри фестивал в Кан. Остри реакции предизвика решението легендарният Ален Делон да бъде почетен с награда въпреки обвинения срещу актьора в насилие над жени.

Далеч по-приятен полъх донесе на Франция годишнината от построяването на един от символите на страната - Айфеловата кула.

Цялото предаване „Седмицата на бързи обороти“ можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на външните работи на България Иван Кондов (вляво) и генералният секретар на НАТО Марк Рюте - Брюксел, 3 декември 2024

Марк Рюте даде висока оценка на усилията на България в сферата на отбраната

Министърът на външните работи Иван Кондов започна днес участието си в официалната среща на министрите на външните работи на съюзниците от НАТО със своя двустранна среща с генералния секретар на Алианса Марк Рюте, съобщиха от пресцентъра на МВнР. Двамата обсъдиха редица въпроси, свързани с актуалния дневен ред на НАТО, приоритетите в..

публикувано на 03.12.24 в 15:02
Елена Ласкони

Национал-либералната партия ще подкрепи Ласкони на втория тур на президентските избори в Румъния

Румъния е все по-близо до формиране на 4-партийна проевропейска широка коалиция. От Национал-либералната партия обявиха, че ще подкрепят Елена Ласкони от “Съюз за спасение на Румъния” на втория тур на президентските избори тази неделя. Това направиха вече от Демократичния съюз на унгарците. Идеята за широка коалиция лансира още снощи самата..

публикувано на 03.12.24 в 14:37
Мехмед Юмер

Мехмед Юмер: Турция, Русия и Иран са важните играчи в сирийския конфликт

Важните играчи, които се очертаха в сирийския конфликт, са Турция, Русия и Иран. Това каза пред БНР журналистът и международен анализатор Мехмед Юмер, като обясни, че тези три държави са лидирали процеса в Астана и споразумението от Сочи,  "които излъчиха основните точки, по които трябва да се работи за стабилизирането на Сирия".  АФП: Кои..

публикувано на 03.12.24 в 14:18

Иван Христанов: Доверието може да се върне с нов министър и нов директор на БАБХ

" Май чумата не е по овцете, а е по хората в ръководството на БАБХ ". Така бившият заместник-министър на земеделието и лидер на партия "Единение" Иван Христанов обобщи проблема със заболяването.  Той отбеляза липсата на доверие в институцията, както и изказа мнение, че действията на терен са били неадекватни , а дори в някои случаи не е имало..

публикувано на 03.12.24 в 14:17

Президентът: БНБ е сред най-стабилните в Европа, поддържа и най-ниските лихви

Въпреки политическата нестабилност Българската народна банка е сред най-стабилните в Европа, посочи президентът Румен Радев. Той участва в церемонията по встъпване в длъжност на Любомир Каримански като член на Управителния съвет на Българската народна банка.  Президентът благодари на екипа на централната банка, че БНБ продължава да бъде..

публикувано на 03.12.24 в 14:13

В търсене на подкрепа за председател на НС: БСП се среща с представители на ГЕРБ-СДС

БСП ще се срещне днес с представители на ГЕРБ-СДС в търсене на подкрепа за тяхната номинация за председател на НС доц. Наталия Киселова и за законодателните приоритети на 51-ия парламент. Това научи БНР от свои източници.   БСП опитва да убеди останалите в НС да изберат Наталия Киселова за председател Покани са изпратени до всички..

публикувано на 03.12.24 в 14:05
Марк Рюте

Рюте призова за увеличаване на подкрепата за Украйна

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте призова за увеличаване на подкрепата за Украйна. На пресконференция преди срещата на външните министри на страните членки на Алианса Рюте подчерта, че планът на руския президент да пречупи волята на Украйна и решимостта на съюзниците ѝ няма да успее. Руският президент Владимир Путин не се интересува от..

публикувано на 03.12.24 в 14:02