Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Напрежение между САЩ и Иран, търговска война, интриги за евровота – основните теми от седмицата

Лого на китайската компания „Хуавей“ на технологичното изложение CeBit в Хановер, Германия, през 2012 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Покачване на напрежението между Вашингтон и Техеран, нов епизод от търговската война на технологичния фронт и заплитане на евроинтригата между водещите политически сили преди евровота идната седмица. Така звучаха международните събития от седмицата.

Броени дни преди изборите за членове на Европейския парламент, определяни като най-голямото упражнение по демокрация, водещите кандидати на политическите семейства за председател на Еврокомисията влязоха в телевизионен сблъсък.

Основни теми бяха миграцията, икономиката, екологичните предизвикателства, данъците и отношенията с водещите сили извън Стария континент.

През седмицата германският канцлер Ангела Меркел отхвърли спекулациите, че ще се цели във висок европейски пост и потвърди, че след 2021 г., когато ще изтече мандатът ѝ начело на Федералната република, ще се оттегли и от политиката.

В преломния за Европа момент, когато тя е на кръстопът между визиите на Макрон и Салвини, Меркел даде интервю, в което каза, че обединение е нужно повече от всякога заради атаките отвън.

Отвъд Океана също бяха на технологична тема. В поредния епизод на битката на Вашингтон с китайския технологичен гигант "Хуавей" президентът Доналд Тръмп наложи извънредно положение за защита на американските телекомуникационни мрежи от чуждестранни заплахи, като с подписания указ блокира достъпа на "Хуавей" до американския пазар.

Седмица на високо напрежение за отношенията между Съединените щати и Иран, след като преди дни Техеран даде ултиматум, че ако до 60 дни световните сили не договорят условията по ядреното споразумение, страната ще започне да обогатява уран.

Кино скандал на високо ниво беляза седмицата. Темата за домашното насилие стана водеща на открития в началото на седмицата 72-ри фестивал в Кан. Остри реакции предизвика решението легендарният Ален Делон да бъде почетен с награда въпреки обвинения срещу актьора в насилие над жени.

Далеч по-приятен полъх донесе на Франция годишнината от построяването на един от символите на страната - Айфеловата кула.

Цялото предаване „Седмицата на бързи обороти“ можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Евростат: 20,7% от българите не са в състояние да поддържат домовете си топли при 10,6% средно в ЕС

През 2023 г. 10,6% от населението на ЕС не е било в състояние да поддържа домовете си достатъчно топли. Това представлява увеличение с 1,3 процентни пункта спрямо 2022г г., показват данни на официалната европейска статистика Евростат. Според Евростат, този дял в България е почти двойно по-голям, като 20,7% от българите не с могли да..

публикувано на 23.01.25 в 12:28
Министърът на енергетиката Жечо Станков. На заден план са Васил Велев (АИКБ) и Добри Митрев (БСК).

Компенсации за бизнеса за скъпия ток до края на март

Бизнесът и останалите небитови абонати ще получават компенсации за скъпия ток до края на март. При борсова цена над 180 лева за мегаватчас разликата ще бъде изцяло компенсирана, реши правителството, което по този начин одобри обещаната на работодателите и на синдикатите програма. Министърът на енергетиката Жечо Станков коментира, че така..

публикувано на 23.01.25 в 12:26
Теменужка Петкова

Министър Петкова: До 14 февруари внасяме нов проектобюджет

Очаква се бюджетен дефицит от над 3,6 милиарда лева в края на март, посочи министърът на финансите Теменужка Петкова след края на правителственото заседание. Тя изрази притеснение за финансовото състояние на държавата. Кабинетът изтегли проекта на бюджет, предложен от служебния кабинет. Правителството ще внесе в Народното събрание нов проект,..

публикувано на 23.01.25 в 12:16
Бейнур Ахмед - областен управител на Шумен

След призива на Пеевски: Областните управители на Шумен и Търговище напускат

Областният управител на Шумен Бейнур Ахмед подава оставка. От областната администрация уточняват, че той ще продължи да изпълнява функциите си до решението на Министерския съвет за назначаване на нов ръководител на администрацията.  Гюрсел Хасанов пък напусна поста областен управител на Търговище. Съобщението е публикувано във Facebook..

публикувано на 23.01.25 в 11:59
Марк Рюте

Рюте: Победа на Русия в Украйна ще излезе скъпо на НАТО

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте потвърди необходимостта от засилване на подкрепата за Украйна. В изказване пред Световния икономически форум в Давос Рюте подчерта, че Съединените щати трябва да останат ангажирани с военната помощ за Киев, което предизвика напомняне от Вашингтон, че Европа трябва да плати "справедлив дял" за своята..

публикувано на 23.01.25 в 11:52
 Димитрина Петрова

За пръв път от 1949 г. насам в кабинета има само една жена министър. Справедливо ли е?

В новото редовно правителство има една жена, макар и на ключова позиция - министър на финансите. Българската общност за либерална демокрация наричат това съотношение между мъже и жени “исторически регрес в равенството на половете”.  Димитрина Петрова, основателка на БОЛД коментира пред БНР:   "Гледаме цифрите! От 2005, а насам ние имаме..

публикувано на 23.01.25 в 11:31
Даниел Петров

Ново искане за мораториум върху промяната на предназначението на земеделски земи за изграждане на фотоволтаици

Oт "Възраждане" ще внесат в Народното събрание ново искане за мораториум върху смяната на предназначението на земеделски земи за изграждане на фотоволтаични паркове и вятърни електроцентрали. Депутатът Даниел Петров напомни, че преди две години това предложение е било отхвърлено, но според него времената са се променили след избирането на Доналд..

публикувано на 23.01.25 в 11:09