Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Теменужка Петкова: Догодина трябва да започне преносът на газ през интерконектора Гърция-България

Теменужка Петкова
Снимка: БГНЕС

През втората половина на следващата година трябва да започне да се пренася и търгува газ през интерконектора, каза пред БНР енергийният министър Теменужка Петкова.

Тя даде интервю за предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“ преди премиерите на България и Гърция Бойко Борисов и Алексис Ципрас да дадат по-късно днес началото на изграждането на междусистемната газова връзка между двете страни.

„Този проект е стратегически не само за България и за Гърция, той е стратегически и за целия ЕС и неслучайно интерконекторът Гърция-България е включен в 7-те топ приоритета на ЕС в сектор “Енергетика“. Той ще даде възможност за реална диверсификация на източника за доставка на природен газ, не само за България, но и за целия регион на Югоизточна Европа“, посочи Теменужка Петкова.

„Този проект трябва да бъде и финансово стабилен, тъй като той се реализира на територията на две държави, трябва да бъдат договорени и финансовите параметри, така че той да бъде устойчив във времето. Оттук нататък първото, което трябва да бъде направено, за да се пристъпи към подписване на окончателните договори  с компаниите, които са резервирали капацитет е, българският и гръцкият регулатор да одобрят тръжния кодекс. В момента сме отправили молба към двата регулатора, за максимално скъсяване на тези срокове, така, че до края на месец юли, ние да сме приключили с този процес по подписването на окончателните споразумения“, обясни министърът на енергетиката.

„Ние трябва да приключим подготвителните дейности за строителството на този проект, да възложим строителството и през 2020 г. този проект да бъде въведен в търговска експлоатация. Има избран инженер консултант, има избран строителен надзор, има избран доставчик на тръби, има избран строител. Финализира се договорът с Европейската инвестиционна банка. Българското правителство е предоставило 110 млн. евро държавна гаранция за този проект. Тя ще бъде използвана за финансирането от страна на Европейската инвестиционна банка. Предоставени са 39 млн. евро от българската оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“, 45 млн. евро по механизма за свързване“.

„Бяха проведени и две фази на пазарен тест, така както предвиждат европейските правила. Има подадени обвързващи оферти, има сключени предварителни споразумения, внесени банкови гаранции от страна на участниците в пазарния тест. Сега очакваме регулаторите на двете държави да се произнесат, да бъде одобрен мрежовият кодекс и оттук нататък предстои и финализирането и подписването на договорите за пренос на газ“, обясни енергийният министър.

Интервюто на Юлияна Корнажева с Теменужка Петкова може да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Патриарх Даниил: Да изпълним завета на Божията майка!

Десетки миряни посрещнаха патриарх Даниил в двора на централния храм "Успение Богородично" в Кюстендил, където оглави светата литургия за Деня на Божията майка.  Празнуваме Голяма Богородица. Близо 180 хил. българи имат имен ден! С решение на общинските съветници Голяма Богородица е духовният празник на Кюстендил - денят е почивен за..

публикувано на 15.08.25 в 10:38

Шофьорът, врязал се в автобус: С книжка от 2 седмици и вече 6 фиша

Един човек е загинал, а трима са с опасност за живота след тежката катастрофа между кола и автобус тази нощ в София. Това е равносметката на Мартин Цурински, зам.-началник на отдел "Пътна полиция". Водачът на автомобила, който се вряза в автобус, е млад шофьор, но вече с множество извършени нарушения, отбеляза той. И още: "2004 година е роден. Същият..

публикувано на 15.08.25 в 10:30
Владимир Путин

Путин отново заговори за ядрените оръжия на Русия и САЩ

В навечерието на днешната среща на върха в Аляска руският президент Владимир Путин заяви, че може да сключи с Доналд Тръмп ново споразумение за ядрените оръжия като част от по-широки усилия за укрепване на мира. Тръмп и Путин се срещат. Ще спре ли Русия войната в Украйна? Въпреки че срещата с Тръмп е за Украйна, Путин отново заговори за..

публикувано на 15.08.25 в 10:11

Дерайлиралият товарен влак се е движел със скорост под максимално допустимата

Дерайлиралият товарен влак се е движел със скорост под максимално допустимата, заяви пред "Хоризонт" управителят на фирма "Булмаркет" - Даниел Неделков, който в момента пътува към мястото на инцидента. Той обясни, че два от вагоните, които не са засегнати, имат записващи устройства и това ще помогне за изясняване на точните причини:..

публикувано на 15.08.25 в 09:55

Жълт код за 4 области заради силен вятър

За днес е обявен жълт код за 4 области в страната. Предупреждението е за силен вятър и се отнася за Кърджалийска, Хасковска, Ямболска и Бургаска области, съобщават от НИМХ. Днес в повечето райони ще е слънчево със значителна облачност над южните и западните части от страната. Ще продължи да духа до умерен, в Югоизточна България и временно силен..

публикувано на 15.08.25 в 09:43
проф. Христофор Караджов

Проф. Христофор Караджов: Войната в Украйна зависи от един човек: Путин

Тази среща беше подготвена доста набързо , буквално се случи в рамките на 2 седмици. Аляска е била взаимна договорка. Символиката , видяна от много европейци, включително от украинците,  е, че това е  среща на територия с обща история . Това каза в интервю за БНР проф. Христофор Караджов, преподавател по журналистика в..

публикувано на 15.08.25 в 09:39

Двама с опасност за живота след тежката катастрофа в София

Един човек загина, а 6-ма са ранени при тежката катастрофа между автомобил и автобус на градския транспорт в София тази нощ.  Инцидентът стана на кръстовището на булевардите "Възкресение" и "Константин Величков". Един загина, а поне 5-ма са ранени при тежката катастрофа в София В Спешното отделение на ВМА са докарани четирима пострадали...

публикувано на 15.08.25 в 09:27