Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йорданка Бекирска: Стратегията за детето не съдържа онова, от което родителите се опасяват

Адвокат Йорданка Бекирска
Снимка: Ани Петрова

Държавата трябва да има стратегия за детето, обясни в предаването "Преди всички" юристът Йорданка Бекирска, изпълнителен директор на "Български адвокати за правата на човека".

Въпреки разпоредбата да спре обсъждането на промени в подготвяната Стратегия за детето, протестите на родители продължават.

"Това е третата поредна стратегия за детето, която нашата държава прави. Законът съществува от 2000-а година, Законът за закрила на детето, и това е третата поредна стратегия, която преповтаря първите две. Тя е в същата посока,  т.е. новостите, които тя предвижда, по никакъв начин не кореспондират с това, което се твърди от обществото. Нито има превишаване на правата на социалните служители, нито се планират законодателни изменения - такива каквито казват, че за един кариес на детето може някой да ти го вземе. И какво ще ги прави държавата всички тези деца, които ще ги отнеме от биологичните родители, не става ясно," коментира Йорданка Бекирска. 

"И до момента законът предвижда възможност за извеждане на дете в риск от семейството. Това е възможност, която е съществувала винаги в закона, защото има много случаи, в които това е необходимо и трябва да се направи. Истината е, че то е само за спешните случаи, когато наистина има опасност и риск за живота на детето да бъде оставено в тази среда. Така, че тази интервенция задължително съществува", подчерта юристът.

Диалогът по стратегията трябва да продължи, категорична е адвокат Бекирска.

"Не можем без такава стратегия, т.е. ние вероятно можем, ние можем и без държава вероятно, но въпросът не е в това. Въпросът е да е ясно накъде вървят политиките и докъде ние спазваме международния стандарт. Как ние възпитаваме обществото, защото всъщност част от нещата, които са заложени в тази стратегия, касаят възпитанието, ранното детско възпитание в толерантност, в семейни ценности. Защото целта на стратегията - навсякъде пише, че е да събира семействата, а не да ги разединява и да взима децата от биологичните им родители."

"Идеята на извеждане на детето от семейството е да бъде то спасено, да бъде съхранена неговата цялост и това се прави само в случай, че е опасно за него да остане там", допълни юристът.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма.  Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..

публикувано на 28.11.24 в 11:45

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44