Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цвета Караянчева беше приета на аудиенция при папа Франциск

Делегациите на България и Северна Македония заедно се поклониха на гроба на Свети Кирил

| обновено на 24.05.19 в 20:02
4
Цвета Караянчева подари на папа Франциск копие на парламентарния звънец от Учредителното събрание.
Снимка: БТА

Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева беше приета на аудиенция при папа Франциск.

Главата на римокатолическата църква посрещна Караянчева и водената от нея официална делегация в Апостолическия дворец във Ватикана и отправи послание за мир и вяра.

В най-духовния ден за България папа Франциск срещна председателя на НС Цвета Караянчева и разговаря с нея на "четири очи".

"Папата ни каза - бъдете посланици на мира. Традицията не е минало, традицията е бъдеще", сподели Караянчева и допълни, че е изразила благодарност за отправените от папа Франциск послания за обединение, обич и разбирателство между народите по време на посещението си в България.

„Разказах му за мирното съжителство между различните етноси в България и възможността днес да поднеса уважението си и благодарностите за това, че той посети България и отправи тези послания от една древна държава“, каза Караянчева.

Папа Франциск е благодарил за сърдечното му посрещане от българския народ и е изразил силното си вълнение от децата, получили първо причастие в град Раковски.

Главата на Римокатолическата църква отново е изтъкнал силните си впечатления от личността на българския патриарх Неофит, наричайки го „човек на вярата и смирението“.

Караянчева подари на папа Франциск реплика на парламентарния звънец от Учредителното събрание и юбилейни издания на Търновската и Сребърната конституция.

Дарът на папа Франциск е метална статуетка с гълъб върху лоза, който държи маслинова клонка, а в основата пише „Пазете мира, разпространявайте мира“. Председателят на парламента е получила и книги за библиотеката на Народното събрание.

„И нещо, което много ме развълнува – речта „Мир на земята“, която произнесе в България, лично тази сутрин подписана от него за мен и за всички българи, като послание за мир, благоденствие и обич между хората“, каза Караянчева.

И тази година делегациите на България и Северна Македония заедно се поклониха на гроба на Свети Кирил в базиликата „Сант Клементе“ и поднесоха венци пред плочите на двете държави в базиликата „Санта Мария Маджоре“, където през 9-и век папа Адриан II благославя българската азбука и делото на светите братя Кирил и Методий.

Визитата ѝ е част от традиционните посещения на високопоставени български политици в Рим и Ватикана за 24 май.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Обстановката в Разлог и Петрич се нормализира

Проливните дъждове наводниха улици и жилища в област Благоевград. Градската река в Разлог излезе от коритото си, а в Петрич имаше гръмотевична буря и градушка.   Пороен дъжд и градушка паднаха над Разлог и Петрич Към 9 часа сутринта на 22 ноември продължава да вали, но дъждът не е така проливен. Не така беше обаче снощи, когато Петрич и..

публикувано на 22.11.25 в 09:10
Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс

Според американския вицепрезидент плановете за мир трябва да запазват суверенитета на Украйна

Американският вицепрезидент Джей Ди Ванс заяви, че всеки план за спиране на войната на Русия в Украйна трябва да запазва украинския суверенитет и да бъде приемлив и за двете страни, съобщи "Ройтерс". Същевременно Ванс каза, че е "фантазия" да се смята, че Украйна може да победи, ако САЩ дадат на Киев повече пари или оръжия или наложат повече санкции..

публикувано на 22.11.25 в 08:49
Д-р Петър Димитров от Клиниката по белодробни болести на Александровска болница

Д-р Петър Димитров в "Минути за здраве": Как да различим грипа от Covid 19?

Времето застудява, а това предразполага разпространение на вирусни инфекции. Как да се пазим от тях ще чуем в Минутите за здраве от д-р Петър Димитров от Клиниката по белодробни болести на Александровска болница в София. Д-р Димитров, какъв е интензитетът на грипните вируси в момента и кои типове доминират? "В момента грипната активност е ниска..

публикувано на 22.11.25 в 08:00
Пенка Петросович

Смесеният хор на 91-ва НЕГ ще изнесе концерт в Брюксел

По покана на фондация "Академия за млади таланти" с ръководител Пенка Петросович, Смесеният хор на 91-ва Немска езикова гимназия "Проф. Константин Гълъбов" в София, с диригент Красимира Цуцуманова, ще изнесе на 23 ноември 2025 г. онлайн концерт пред белгийска публика .  Излъчването започва в 15 часа централноевропейско, а 16 ч. българско..

публикувано на 22.11.25 в 07:45
Ваня Запрянова

Започват коледни ателиета в Казанлък

Поредица от коледни работилници организират от казанлъшката галерия „Ателието“ по повод предстоящите зимни празници. Ръководителят й Ваня Запрянова разказа в интервю за предаването „Закуска на тревата“, че те са насочени както към децата, така и към техните родители.  Ателиетата ще започнат на 27 ноември и ще продължат до 11 декември, като..

публикувано на 22.11.25 в 06:50
Нов паметник на Захарий Стоянов беше открит срещу северния вход на старата сграда на Народното събрание

Нов паметник на Захарий Стоянов беше открит пред старата сграда на НС

Нов паметник на Захарий Стоянов беше открит срещу северния вход на старата сграда на Народното събрание – революционер, политик, журналист и писател, помощник в Априлското въстание и негов пръв историограф с книгата си „Записки по българските въстания“. Монументът е дело на Иван Чолаков, Пламен Вълчев и арх. Димитър Младенов, а председател на..

публикувано на 22.11.25 в 06:05

Музеят на хумора и сатирата издирва габровски сувенири

Музеят на хумора и сатирата издирва габровски сувенири, за да възстанови първата линия от произвежданите хумористични изделия, които гостите на града купували за спомен .  Липсващите екземпляри са от началото на 80-те години. Малките предмети са предимно керамични и текстилни и са по дизайн на карикатуриста Борис Димовски , който измисля чашките..

публикувано на 22.11.25 в 05:50