„Пристъпих към писането на тази книга не с радостна възбуда, а с едно вглеждане в проблемите, които съпътстваха нашия живот и нашата работа в театрите по онова време. Имаше много трудност и грешки. Трябваше да бъда внимателен какво и как казвам, защото това е деликатна материя. Затова трябваше да си меря приказките“. Това каза пред БНР режисьорът Никола Петков за книгата си „Чудото на режисурата“, за която Александър Шурбанов пише:
„Това е книга свидетелство за една епоха в историята на българските театър, култура и обществен живот - епохата на социализма от съветски тип с балкански привкус“.
Днес Никола Петков е председател на Дружеството на театралните дейци пенсионери и председател на Клуба артисти със сребро в косите.
„В дългата си кариера изчислих, че съм работил с над 1200 актьори. Това ми е давало възможност да се обогатявам непрекъснато. Общувайки с такива хора – напълно различни един от друг, на нивата на творчеството, ще се раждат произведения – различни и неповторими, ако имаш дарба. Режисьорът е човекът с идеите, който трябва да ги превъплъти в действие. Това е човекът, който прави живота да се движи“.
Часове преди раздаването на наградите на Театъра на българската армия „Аскеер“ Никола Петков коментира как във времето, което обхваща книгата му, са раздавани отличията:
„Днес наградите се дават от артистите на артистите, но тогава се даваха от властта. Те бяха за най-послушните и за най-верните. Е, даваха се и такива – проформа от гилдията за хора от гилдията, но там важаха същите правила. За да бъдеш награждаван, трябваше да бъдеш удобен и верен, да казваш понякога на черното бяло“.
В предаването „Преди всички“ Никола Петков си спомни и за учителите в неговия живот:
„Първият учител, от когото много съм научил и от когото наследих способността да говоря кратко, е Боян Дановски, това е моят професор по режисура. Другият човек е Радой Ралин, с когото имах шанса да работя близо 2-3 години. От него схванах някои от основните правила за изкуството, киното, сатирата, литературата. Радой беше много силна и въздействаща личност, с много остър ум, със светкавични реакции“.
Интервюто с Никола Петков можете да чуете в звуковия файл.
Оперната прима Соня Йончева ще гостува следобед в Българското национално радио. Генералният директор на радиото Милен Митев ще ѝ връчи статуетката на Христо Илиев "Музикант на годината 2023". Йончева е изборът на радиослушателите. Световноизвестната певица беше фаворит в 33-ата национална анкета, организирана от предаването за класическа..
Скоро получавали ли сте писмо? А писмо от напълно непознат, който няма представа до кого точно ще стигнат думите му? А вие кога за последно решихте да напишете писмо? Може би ще отговорите с "Не знам" или "Скоро не съм". Можете да се включите в инициативата "Минута за Коледа" на Студентския съвет при Софийския университет „Св. Климент..
Най-новата книга на обичаната писателка Диана Христова - Олива е сборник с разкази под надслов "Да те целуне ангел". Заглавието си има история, разказите са от реалността в преобладаващата част, има и с превес на художествена измислица. Стилът е прекрасен. Диана Христова е родом от Пазарджик, по образование юрист, по призвание -..
Голям празник има тази вечер в Софийската национална опера! Започнаха премиерните спектакли на операта “Адриана Лекуврьор“ от Чилеа – първата нова оперна продукция на Националния ни оперен театър през новия сезон 2024/2025 г., специално посветена на 90-годишнините на две световноизвестни български оперни певици и солистки на театъра –..
На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..
Не може да имаме никакви съмнения в лабораторията, в която са отнесени пробите на стадата от Велинград. Това заяви пред БНР п роф. Христо Даскалов,..