Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преглед на печата

Снимка: Ани Петрова, БНР

Ректорът на СУ гневен - протоколът на президента наредил политиците да са пред професорите, пише на първата си страница 24 часа. Изданието пояснява, че политиците се наредиха преди професорите в празничното шествие на 24 май и ядосаха ректора Анастас Герджиков. Той определи поведението  им като безобразно. 24 часа цитира думите на професор Герджиков, с които започна словото си на вчерашния празник: "На този светъл празник няма да коментирам пак поведението на политиците, които пак се наредиха преди нас на шествието. Ще кажа само, че безобразието се превръща в традиция".
Култура и духовност не се наливат насила, обърна се професор Анастас Герджиков към Румен Радев и останалите.

Силата на демокрацията е само в свободата, гласи заглавието на анализ в съботния брой на "Сега". Според автора Петьо Цеков доверието в демократичните системи пада там, където икономиката е в криза, а свободата линее. В публикацията се цитира изследване на центъра "Пю", според което има влошаване на доверието към демокрацията в 27 държави по света. 84% от гърците и 83% от бразилците не харесват "начина, по който демокрацията работи в тяхната страна". Повечето от половината британци - 55% са на същото мнение.

Държавата обучава експерти по защита на данните, четем във вестник "Монитор". Регулаторът на личните данни ще може да обучава служители за защитата им. Текстове на приетия без много обсъждане през февруари закон, който добави европейския регламент GDPR в българското законодателство, овластява допълнително Комисията за защита на личните данни да провежда занятия по темата.

С 26 на сто поевтиняха средно черешите за седмица, научаваме от  "Монитор", който се позовава на данни на Системата за агропазарна информация. В страната те се продаваха на дребно в широки граници от 2,80 до 9 лв. за килограм. Подобно нещо се случва и с друг плод - ягодата, продължава вестникът. За периода при тях е отчетено значително поевтиняване от 23 на сто. Те също се продаваха по сергиите и магазините с големи разлики в цените от 2,40 да 6 лв. за килограм.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Еманюел Макрон. Фридрих Мерц и Киър Стармър

Франция, Германия и Великобритания: Време е да се сложи край на войната в Газа

Лидерите на Германия, Обединеното кралство и Франция, известни още като E3, публикуваха съвместно изявление, в което се казва, че "е дошло времето" войната в Газа да приключи. "Призоваваме всички страни да сложат край на конфликта, като постигнат незабавно прекратяване на огъня. Призоваваме за незабавно и безусловно освобождаване на всички..

публикувано на 25.07.25 в 21:20
Делян Пеевски

Делян Пеевски официално е единственият лидер на ДПС

Делян Пеевски официално е единственият лидер на ДПС, след като Софийският градски съд (СГС) е вписал решението на Националната конференция на партията в регистъра на политическите партии. Това показа справка на БНР. С решението се заличава поста почетен председател на движението, променя се и адреса, който вече е на столичната ул. "Врабча",..

публикувано на 25.07.25 в 20:50
Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен и Тръмп ще разговарят за двустранната търговия в неделя в Шотландия

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че ще се срещне с президента на САЩ Доналд Тръмп в Шотландия тази неделя, за да обсъдят трансатлантическите търговски връзки. В съобщение, публикувано в социалната медийна платформа "X", тя заяви, че "след добър телефонен разговор с президента на САЩ се разбрахме да се срещнем..

публикувано на 25.07.25 в 20:32

Община Сапарева баня наложи глоби от 3 хил. лева за поливане с питейна вода

Община Сапарева Баня глоби с по 3 хил.   лева две домакинства за поливане с питейна вода, съобщи кметът Калин Гелев. Той добави, че няма да има компромиси и толерантност за подобни нарушения и контролът ще e  постоянен. В курорта Сапарева баня никога досега не е въвеждан режим на водата - градът е непосредствено под планината, в благодатна..

публикувано на 25.07.25 в 20:18
Снимката е илюстративна

Изгоряха три къщи в каварненското село Белгун след разразил се този следобед пожар

Три необитаеми къщи в каварненското село Белгун са изгорели вследствие на разразил се този следобед пожар. Огънят е тръгнал от сухи треви в южната част на населеното място и бързо се е разпространил. Към момента огънят в село Белгун, община Каварна, е овладян, информира кметът Благомир Станев. По думите му на място са шест екипа на..

публикувано на 25.07.25 в 20:14

Черният леопард е забелязан до шуменския квартал "Мътница"

Черният леопард е бил забелязан до шуменския квартал "Мътница". Минути след 17 часа днес Цветанка Милкова, главен специалист на квартала, е предприела уведомяване на местните жители да бъдат предпазливи. Това обясни тя пред Радио Шумен .  Милкова е получила уведомително писмо от кмета на община Шумен днес, в което той се позовава на сигнал, постъпил от..

публикувано на 25.07.25 в 20:06
Комисар Мария Ботева

До края на август Пътна полиция ще провежда специализирани акции от петък до неделя

В дните петък, събота и неделя до края на месец август Пътната полиция организира специализирани полицейски акции, които ще стартират всеки петък в 13.00 часа и ще приключват в неделя. Това съобщи комисар Мария Ботева - заместник началник на отдел Пътна Полиция към ГД Национална полиция. Целта е да се обезпечи трафика по основните..

публикувано на 25.07.25 в 19:59