Семейна двойка колоездачи от Франция прекосява Европа, избирайки по този начин да привлича повече съмишленици към каузата за Обединена Европа и с посланието да се гласува на изборите за Европейски парламент.
Съпрузите Клод и Силви са си поставили за цел да изминат 6 хил. километра, започвайки от Рим през София и чак до Стокхолм.
Двамата французи вярват, че Европа е приключение и че европейският проект има бъдеще, което трябва да изберем, като пуснем гласа си на евровота.
Когато щастлива случайност ни среща с Клод и Силви, те вече са изминали 2000 км по маршрута си. Предишната вечер в Карлово срещат Петко и Надя, които ги канят в красивата градина на торта със захаросани смокини. Петко знае няколко думи на френски.
“Всички хора са много приятелски настроени към нас. За първи път сме в България. Снощи търсихме в Карлово къде да нощуваме и мили хора ни поканиха в дома си. Петко ни предложи кафе, а жена му Надя ни подари домашно сладко, което не можехме да откажем, въпреки че е сложно с багажа ни“, разказва Силви.
Европейското приключение на колела на Клод и Силви започва преди три години, когато тръгват от най-южната част на Европа в близост до Лисабон. Миналото лято посещават Германия, Белгия, Дания и Холандия. По време на европейската си обиколка публикуват пътеписи, които качват в блога си, където качват и много снимки от преживяното. Тази пролет обаче решават да поемат на изток и да прекосят Балканите, изминавайки средно по 20 км в час, а в трудни участъци се качват и на влак, споделя Клод:
“Тази година искаме да приключим пътуването си из Европа, прекосявайки континента на изток и на север, минавайки през Букурещ, Будапеща и така до Стокхолм“.
Преди да отпътуват, подготвят необходимите документи, с които се позволява техни приятели да гласуват на евроизборите във Франция вместо тях, тъй като френското законодателство позволява това. Вярват, че с посланието, което носят, ще привлекат много повече последователи, отколкото, ако останат в родината си.
“Ние сме двама френски велосипедисти на по 60 години. Имаме три деца и двама внуци. Пътуваме из Европа с посланието, че всички заедно трябва да гласуваме за Европейски парламент. Това е много важно. Ние сме поколението след Втората световна война и знаем какво е война. Днес Европа означава демокрация, благосъстояние и мир. Искаме това да бъде така и за нашите деца, и внуци, за всички европейци. Това казваме на хората, които срещаме по пътя“, разказва Силви.
Клод и Силви имат специални тениски със символа на Европейския съюз:
“Да, имаме тези тениски от Брюксел, бяхме там миналата година. Прекрасни сини тениски със звездите символ на Европейския съюз. На тениските пише: Аз обичам Европа!“.
В България за кратко се отклоняват от плана и успяват да посетят Рилския манастир и Боянската църква.
На Деня на Европа 9 май са в Пловдив, където гледат празничното светлинно шоу, впечатлени са от историческото и културното богатство на града и призовават и други като тях да го открият за себе си. Казват, че в България усещат ентусиазма на една нация, която се присъедини към ЕС едва през 2007 година:
“Останахме с впечатлението, че хората тук се чувстват част от Европа и че ще гласуват. Идва ново европейско поколение. В България бяхме посрещнати като приятели и изживяхме красиви моменти, които са нашето богатство. Много хора си направиха снимки с нас и ни разпитваха“.
“Българите могат да внесат ентусиазъм в Европа, да допринесат за една нова пролет на Стария континент“, казва Клод, а Силви допълва:
“Ако няма граници, няма и война. Младите хора на Европа не познават границите и това трябва да остане така“.
На финала Клод и Силви имат и още едно послание:
“Искам да благодаря на всички български шофьори, които бяха много мили с нас. Притеснявахме се как ще се движим с велосипедите по българските пътища, но всичко беше ок. Мнозина ни дадоха кураж да продължаваме по пътя си. Така че казваме на всички велосипедисти: Идвайте в България!“.
Репортажа на Валерия Николова можете да чуете от звуковия файл.
"Допълнителните ответни мита на стоки от страна на Европейския съюз са опит да се вкара администрацията на президента Тръмп в някакви преговори, които традиционно се водят в такава ситуация, тоест да се анализира цялостно търговията между двата пазара , индустрия по индустрия, продукт по продукт, някакъв вид сделка на базата на взаимни отстъпки "...
Общините се оказаха най-големите инвеститори у нас . Хиляди проекти се изпълняват от бизнеса, който пък осигурява работа на много хора. Логично е при усвояването на този милиарден ресурс държавата и обществото да следят за злоупотреби. Сигнали към институциите и медиите са подавани за много общини. Кметовете, които се разследват, обаче, се броят..
Днес в 11 часа трябваше да има среща между областния управител на София Стефан Арсов и представители на Столичната община, за да бъде официално предадена документацията на парк "Врана“ и ключовете от двата входа. На 7 юли кметът Васил Терзиев предупреди областната управа, че след 10 юли затваря врати за посетители парк "Врана" и спира движението..
" Спирането в аварийната лента предвижда три вида санкции - предвижда много висока имуществена глоба от 1000 лева , отнемане на книжката за три месеца, отнемане на контролни точки". Това каза пред БНР Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи: "Това превъзбудено обяснение, че започват да получават глоби, не е така, защото..
"Разговорът за инфлацията не трябва да остане на нивото на "Възраждане" и разговорът за приемането ни в еврозоната не трябва да се изчерпва с това, че ние сме получили дата, на която да се присъединим към еврозоната , тоест въпросите за икономическата ни политика, за това как ще се ползва държавния бюджет за правене на политики, за инвестиции и..
Паметна плоча на Съветската армия , монтирана върху фасадата на фитнес клуб в Пазарджик , провокира напрежение в общината . След проверка кметът Петър Кулински издаде заповед за премахването ѝ, тъй като е поставена без необходимото разрешение. От партия "Русофили за възраждане на отечеството“ оспориха това. Казусът ще се решава в съда . До..
"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" от Варна: "Само че аз отдавна твърдя, че тези протести бяха абсолютно оркестрирани, за да може ГЕРБ, след като овладя Общинския съвет година по-рано, да овладее и..
По 5000 евро е помощта за българите, които се завърнат от чужбина да живеят в България. Това само един от стимулите на програмата "Избирам България"..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
В България твърде често и по твърде много въпроси се въртим в кръг твърде много години. В съвременния стандарт за акушерска грижа е заложено тя да е..