Изненадата на евроизборите е „зелена“ – около това твърдение се обединяват повечето европейски анализатори. Зелените партии постигнаха най-добрите си резултати на евроизбори досега.
Пред БНР Борислав Сандов – съпредседател на „Зелено движение“ и част от „Демократична България“, обясни добрия резултат с кампанията на зелените партии, която е била насочена към реалните проблеми:
„Зелените правиха кампания, с която даваха отговорите в перспектива. Те говориха за бъдещето, за климата, за възможностите за включване на хората, за равенството. Това спечели в голяма степен. Вижда се, че добрите резултати на зелените са в старите членки на Европа, икономическите лидери на Европа, доказали се в демокрацията, високото ниво на толерантност, свобода на словото – ценности, към които ние, българите, все се стремим, уж“.
Страните в ЕС дават най-много пари като субсидии за кафявата енергетика – въглища, нефт, ядрена енергетика, подчерта Сандов и добави, че борбата им е за изравняване, а не за превес на зелените идеи.
Той се надява оттук нататък да се наблюдава спад на популизма и евроскептицизма:
„Най-добре би било бъдещата коалиция в ЕП да не се ограничи само в това да събере мнозинство, а да има широка проевропейска коалиция и да се работи активно по ключовите теми“.
Цялото интервю с Борислав Сандов чуйте в звуковия файл.

Европейската комисия отпусна на Гърция още 103 милиона евро за справяне с бежанския натиск. Допълнителното финансиране на Гърция е за разходи, свързани с приемане и настаняване на лица, търсещи убежище. Това съобщиха гръцки евродепутати за медиите. Еврокомисарят по сигурност и миграция Магнус Брунър е информирал гръцкото правителство, че..
Битката за Покровск се очертава като победа за Владимир Путин, но повече пропагандна, отколкото военна, сочи независимият военен експерт Юрий Фьодоров. Не така успешна е Русия в развитието на стратегическия си арсенал, въпреки афишираните от Кремъл неотдавнашни изпитания на най-новото руско оръжие. Нито крилатата ракета с ядрено задвижване..
С въвеждането на еврото България ще стане по-привлекателна за инвеститорите , заяви пред БНР Кристалина Георгиева - управляващ директор на Международния валутен фонд. Тя изрази удовлетворение от приемането на България в еврозоната, но и не спести препоръки към Европа да бъде по-конкурентоспособна . "Светът се промени много през последните..
За да бъде отворен първият преговорен клъстер за членството на Северна Македония в ЕС, тя трябва да приеме конституционни промени, които да гарантират включването на българите като държавнотворна народност. Това беше казано в доклада на Европейската комисия за напредъка по разширяването на Евросъюза. Северна Македония е сред най-критикуваните в..
В Кюстендил близо 1000 деца бяха прегледани за очни заболявания от екипи на Българското дружество по детска офталмология. Всеки преминал през прегледите малък пациент получава лист с резултатите от скрининга и препоръки за последващи действия, които родителите получават. И тук констатациите са, че около 8 процента от прегледаните имат сериозни зрителни..
Петнадесет студенти в първи курс и осем отлични ученици в 12-и клас ще получат еднократна финансова помощ за образование в рамките на президентската инициатива "Подкрепи една мечта". Тази есен стипендията за студентите е в размер на 5000 лева, а за учениците - 2517 лева. Сред предпочитаните специалности за студентите са социална педагогика и социални..
Гърция подписа договор със САЩ за 20 години доставка на втечнен газ.Осигурява се гориво за балканските страни, включително и България. Американският министър на енергетиката Крис Райт заяви на конференция в Атина, че Гърция се превръща във входна точка за Европа на американската търговия с енергия. Това 20-годишно споразумание идва, след..
Всеки трети българин изразява готовност да изложи на риск личния си живот, за да защити демокрацията, а всеки пети е готов да се запише като доброволец..
През 1897 година в центъра на столицата, по проект на швейцарския архитект Хайнрих Майер се издига еднокуполна сграда в стил неокласицизъм и късен..
Нас, българите, ни чакат много, много тежки моменти, купуване на коли на лизинг и апартаменти на кредит - ще вием, предупреди в интервю пред..