Романът „Космонавтите само минават“ на българската писателка Елица Георгиева е включен тази година в учебниците по литература в Централна Франция. Той е избран от Асоциацията на книгата в Централна Франция. С книгата авторката печели много международни награди и получава отличието „Андре Дюбрьой“ за роман, написан с хумор и критично чувство.
„Това е историята на едно малко момиченце, което си мечтае да стане космонавт, но чрез тази негова мечта се разкрива цялата ситуация в страната, тъй като тя е на 7 години, когато пада режима и когато внезапно всички улици, училища, места си сменят имената. Съответно нейното училище, което се каза "Юрий Гагарин" внезапно не се казва повече така. Има доста фантазия в тази история. Това е също така начин да се върнем към тези години“, разказа писателката Елица Георгиева в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.
„Дядото, който е първоначално истински комунист, после става истински депресиран комунист, всъщност това е така като един друг герой в романа, който се появява от време на време, но който наистина някак си предлага да си представим тази комунистическа идея и така да се каже да се проследи във времето. Т. е., когато тя става тийнейджърка, така започва леко да се съмнява във всички тези комунистически идеали на дядо й“.
Писателката Елица Георгиева е родена през 80-те години на XX век и е била на 7 години, когато приключва комунистическото управление в България.
„Действително в момента, в който израствах, точно тогава се случваха всички промени на прехода и те, така да се каже, оцветиха моето ежедневие по един много странен начин. И това е едно от основните неща, които казвам на тийнейджърите във Франция, когато се срещам с тях е, че когато аз съм била на тяхната възраст, моето ежедневие е било много по-бурно, и колкото и да е било трудно, това по някакъв начин все пак ми помогна по-бързо да порасна.“
Елица Георгиева живее от 15 години в Париж, където е завършила магистратура по кино и творческо писане и реализира много проекти в областта на документалното кино. Автор е на документалните филми „Чужденка“, „В очакване“ и „Всяка стена е врата“.
„В момента се подготвям за снимки на следващия ми филм, който се надявам да го приключа окончателно до края на годината. За момента се казва „Мечтаните спомени“, но е възможно това заглавие да се промени.“
„Провалените мечти имат смисъл в днешно време и колкото и да е трудно нашето ежедневие именно ние можем да го направим по-интересно и по-различно. може би заради това толкова много аз използвам хумора, защото той за мен е начин да се справям с реалността, особено, когато тя не е лесна.“
Повече можете да чуете в звуковия файл.
На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..
Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..
Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга . "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара", разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..
" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..
Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..
Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..