Американският президент Доналд Тръмп обяви въвеждането на 5-процентно мито върху всички стоки, идващи от Мексико, в опит да ограничи незаконната имиграция. В Туитър Тръмп написа, че мярката ще бъде въведена от 10 юни, като митническата ставка бавно ще се повишава, докато проблемът с незаконната имиграция не бъде решен.
По време на предизборната си кампания и след поемането на поста Тръмп се стреми към изграждането на стена по американско-мексиканската граница. През февруари той обяви национално извънредно положение, за да се справи с кризата, но съдия блокира усилията му по-рано този месец.
В изявлението си Тръмп посочи, че митническата тарифа ще се увеличава ежемесено с по 5% до 1-ви октомври, когато митото за целия мексикански внос в САЩ трябва да достигне 25 процента. То ще остане на това ниво, "освен ако, или докато Мексико не намали значително незаконния приток на чужденци, идващи през нейната територия", посочи още американският президент.
Секретарят на Мексико по въпросите на Северна Америка Хесус Сеаде заяви, че тарифите ще бъдат катастрофални. Мексико е известен производител на селскостопански продукти като авокадо и текила, но страната е и главен производствен център и дом на много американски компании. Страната произвежда стотици хиляди коли всеки месец и също е дом на технологични и аерокосмически компании.
Негативният икономически ефект от решението на Доналд Тръмп може да бъде доста съществен и от двете страни на границата.
Мексико е третият по големина търговски партньор на САЩ, като през 2018-а година в Съединените щати бяха внесени мексикански стоки за цели 345,6 млрд. долара, според данни на американското търговско представителство. По-високите мита ще представляват де факто санкции за американските компании, които вероятно ще трябва да повишат цените за крайните потребители.
Решенето на Тръмп идва само часове, след като започна подготовка на процеса по ратификация на новото тристранно търговско споразумение между САЩ, Мексико и Канада, известно като USMCA, което да замести съществуващото до сега споразумение НАФТА (Северноамериканско споразумение за свободна търговия).
Вицепрезидентът на САЩ Майк Пенс заяви в четвъртък, че ще настоява Конгресът на САЩ да ратифицира новото търговско споразумение за Северна Америка това лято.
От своя страна Канада също започна официалния процес по ратификация на новото тристранно споразумение в сряда, като мексиканският президент Андрес Мануел Лопес Обрадор също обяви намерението на неговото правителство да изпрати договора за ратификация от Конгреса в Мексико.
Обявеното от Доналд Тръмп изненадващо увеличаване на митата за мексикански стоки обаче може да постави под въпрос скорошното официално ратифициране на новото търговско споразумение между трите северноамерикански държави.
Продължават да се увеличават болните от грип и ОРЗ в област Монтана. За изминалата седмица отчетената заболеваемост от грип и ОРЗ за област Монтана е 321 на 10 000 души население при 313 за седмица по-рано. От 29 януари Монтанско е в грипна епидемия, а от днес учениците учат дистанционно. Извънредните противоепидемични мерки важат до 7..
Можем да отчетем, че този казус е затворен с позитивен край. Това каза пред журналисти министърът на външните работи Георг Георгиев по повод кораба "Вежен". Швеция освободи "Вежен", изключва умишлена повреда на подводния кабел По-рано днес шведските власти освободиха плаващия под флага на Малта български кораб "Вежен", който беше заподозрян,..
Лидери на страни от Европейския съюз обещаха да отвърнат на американски мита върху европейския внос, каквито президентът на САЩ Доналд Тръмп отново се закани да наложи. На фона на сриващи се борсови индекси заради евентуална търговска война в Западния свят, американският президент анонсира предстоящи преговори с Канада и Мексико, чийто стоки за..
Подпалвачът от Солинген, който запали сграда с чужденци и уби едно българско семейство миналата година, си призна вината изненадващо в съда. Процесът срещу 40-годишния мъж започна през януари, а присъдата се очаква да бъде произнесена през март. В Германия започна делото за пожара в Солинген, при който загина българско семейство До този момент..
Да не се инвестира в имоти, защото при влизането в еврозоната, когато и да стане това, цените им ще паднат до 20%. Това е съветът на финансовия експерт Камен Колчев. "Българинът обича да купува имоти. В това няма нищо лошо. Проблемът е, че поради твърде слабо развития ни вътрешен пазар на финансови инструменти и поради ниската инвестиционна..
Книгата "Лицемерието на властта" разглежда властта като понятие и обхваща историческо време – от Освобождението на България до 1948 г., когато е установен комунистическият режим, каза авторът на книгата - историкът Яни Киров, в интервю пред БНР. "За историята трябва да се пише дистанцирано, без емоции, както един патолог. Аз съм я писал с..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори софтуер за управление на бюджета. Това е абсурдно и съм сигурен, че сме единствената държава в Европа . Това коментира бившият служебен финансов министър Валери Белчев в интервю пред БНР. "Това..