Това каза за БНР политическият коментатор Веселин Желев. Той подчерта, че успехи бележат и дясно-консервативните и дясно-популистките партии във Великобритания, Франция и Италия, но подчерта:
„Трябва да отбележим че в тези държави останалият вот, взет заедно, е проевропейски и той е по-голям, включително във Великобритания, от този на евроскептиците и антиевропейсците“.
Вотът в България е бил „определено проевропейски“, а у нас текат процеси на европеизиране, допълни Желев в предаването "Събота 150" по "Хоризонт":
„Българският избирател отхвърли елементарната, примитивната, вулгарната антиевропейска пропаганда“.
Ниската избирателна активност у нас той отдава на „вътрешни фактори в последните месеци преди вота“ и най-вече на скандала „Апартаментгейт“.
Доколко една страна може да се намеси в избора на хората на петте най-висши постове в ЕС, зависи от нейното относително тегло в схемата за гласуване на Европейския съвет и на съвета на ЕС и от нейното място в основните политически семейства, коментира експертът:
„Сега сме изправени пред безпрецедентна ситуация, когато сформирането на мнозинство ще бъде трудно. ЕП и европейските институции излязоха от епохата, която продължи почти 15 години - на политическия комфорт на голямата коалиция. Сега политическо мнозинство, което да изтрае 4 години, ще трябва да е съставено от минимум 3 партии, а по-добре ще бъде да бъде от 4. Това прави нещата много трудно предвидими“.
По повод избора за нов председател на ЕК Желев изрази мнение:
„Европа ще има шанс да си избере силен лидер, когато европейците го избират пряко. Дотогава човекът на този пост винаги ще бъде резултат от политическа сделка“.
Ангела Меркел държи на кандидатурата на ЕНП и Манфред Вебер за председател на ЕК, но Франция е против. Според Желев, ако Вебер бъде избран „този път ще бъде много скъпо. ЕНП и Германия няма да могат да получат нищо друго. Всичко останало ще трябва да бъде дадено на тези, от които ще им зависи мнозинството през следващите пет години“.
Силният коз на Меркел в тези преговори е, че след разпределението на постовете идват преговорите за дългосрочния европейски бюджет, където Германия е най-големият платец, а въпросите се решават с единодушие.
Желев е убеден, че би било „политически абсурд“ ЕНП да бъде изключена от управляващото мнозинство в ЕП:
„Прогнозирам, че ляво-либералните прогресистки партии ще се опитат да вземат колкото могат по-големи парчета от досегашната властна на ЕНП и по този начин да влияят върху върху нейната политика, върху курса на Европа“.
Еманюел Макрон е загубил вота във Франция от Марин льо Пен, но с разлика от 1% процент, а ляво-либерална формация, каквато е неговата, за пръв път печели толкова много европейски депутати, изтъкна Желев. Той подозира, че Италия ще е следващата най-горещата точка в Европа
„Това, което направиха италианците, е да се маргинализират сами и с изборите през март месец 2018 година, и сега с предварително изгубената им битка с ЕК за бюджета им. Те просто искат да нарушат правилата на еврозоната и на ЕС, на пакта за стабилност и растеж. Това няма да им бъде позволено от никоя комисия. Никой в Европа няма да посмее да се повтарят драмите с Гърция“.
Втори изтребител Ф-16 вече e в България. Той е кацнал в Трета авиобаза край Пловдив, "Граф Игнатиево", потвърдиха от Министерството на отбраната (МО). Това е втората американска машина за Българските военновъздушни сили, която пристига у нас. Вторият F-16 кацна в авиобаза "Граф Игнатиево" Вторият самолет Ф-16 Блок 70 е боен (едноместен), с..
Благотворителен турнир в подкрепа на 5-годишната Дея от Перник организираха и проведоха днес деца и родители от детско- юношеската школа на "Миньор” (Перник). На стадиона в пернишкото село Дивотино едни срещу други играха момчета, родени през 2013, 2014, 2015 и 2016 година, заедно с татковци, майки с дъщеричките си, техни приятели. Всички -..
България да въведе законова забрана за реклама на храни с високо съдържание на захар, мазнини и сол, насочена към деца под 18 години - за това настояват от Сдружение за достъпна и качествена храна. Според експертите от сдружението в други европейски държави отдавна съществува подобна регулация и страната ни вече изостава в грижата за здравето на..
Скачат цените на сянката на плажа в Гърция. Може обаче да стоите на плажа и без пари. На Халкидики, любимо място на българските туристи, това лято заведенията не изискват отделно заплащане на чадъри и шезлонги, но при консумация 30 евро на човек.Там цената на кафето е 5 евро, безалкохолното - 7 евро,а сандвича - 9 евро. Прилага се и..
Нова протестна демонстрация срещу въвеждането на еврото и с искане за оставка на правителството се проведе в София – в пространството между Българската народна банка и парламента, и паралелно в редица градове в цялата страна: Пореден протест против еврото и в защита на лева Организатори на демонстрацията, която премина в шествие към Орлов..
Като "обективна" определи оценката на европейските институции председателят на Народното събрание Наталия Киселова. Пред репортери в Казанлък, където беше гост на празника на розата, Киселова коментира по-специално доклада на Европейската комисия, за който е разговаряла и с еврокомисари: "Мисля, че докладът е обективен. Комисарите, с които разговарях,..
Днес и утре в Италия се провежда референдум по 5 различни въпроса. Право на вот имат 51 милиона италианци включително и пребиваващите в чужбина. Референдумът е дело на най-големия и исторически профсъюз на Италия Генерална конфедерация на труда (Cgil) и Демократическата партия, подкрепени от другите две опозиционни сили - "Пет звезди“ и "Зелено-ляв..
Тази вечер ученици организират Младежки Арт Фестивал "Цветовете на Плевен", едно събитие на Сдружение "ОбзорАрт" , подкрепено от Община Плевен...
" Няма парламентаризъм. Има някакви ръкопашни схватки, някакви плювки като в селска кръчма, някакви обяснения ". Това коментира пред БНР лидерът..
" Основната заслуга е наша и трябва да имаме малко повече самочувствие – всички българи. Има много солидно национално усилие , което продължи в..