„Проевропейските партии си отдъхнаха, но трябва да останат нащрек“, предупреждава проф. Кай Хафез от университета в Ерфурт в интервю за БНР:
„Преди година-две се опасявахме, че евроизборите ще доведат до един вид крайнодясна революция със значително по-голямо присъствие на евроскептичните партии в новия Европейски парламент. Това не се случи. В отделни държави, като Италия или Франция, тези партии наистина спечелиха вота, но пък в други - като Дания, Холандия и Германия - антиевропейците претърпяха сериозни загуби. Има впечатляващи географско-икономически различия - в Южна Европа, където икономическите проблеми са най-наболели, няма революционно настроение. Например в Гърция - там крайната десница и националистите са малцинство. В Испания и Португалия, които също изпитват икономически трудности, проевропейските партии са все така силни. Това важи и за балканските държави, които са част от ЕС“.
Един от стожерите на крайната десница падна в навечерието на вота - Хайнц-Кристиян Щрахе бе първият националпопулист, влязъл във властта. Председателят на австрийската „Партия на свободата“ бе вицеканцлер във Виена, докато две германски и една австрийска медии не публикуваха скандалното видео от Ибиса, коствало не само главата на Щрахе, но и на канцлера Курц. Влиянието на „Ибисагейт“ върху партньорските партии на Щрахе е осезаемо, коментира проф. Хафез за предаването „Събота 150“ по „Хоризонт“:
„Трудно е да се каже какво влияние имат такива отделни скандали. Но през последните няколко години подобни единични афери имаше и в други страни, от което пострада имиджът на крайната десница. В Германия имаше серия скандали около партийното финансиране на „Алтернатива за Германия“, в Австрия излезе сега това видео. Мисля, че в икономически по-силните държави в Северна Европа хората постепенно разбраха, че популистите създават само проблеми и не са градивна обществена сила. Митът около крайнодесните се разпада и лъсна истината, че те не са прогресивна политическа алтернатива. В този смисъл Италия и Франция са интересен пример, защото са богати държави, които обаче в момента преживяват сериозна икономическа криза. Очевидно това е вятърът в платната на популистите“.
В предизборната кампания, но и в месеците преди това водещите европейски политици непрекъснато предупреждаваха за надигащата се антиевропейска вълна, но всъщност не предложиха кой знае каква алтернатива. На въпрос дали успокоени от изборния резултат, те няма да се облегнат спокойно и да продължат по същия начин, ученият отвърна:
„Нека погледнем и позитивно на изборния резултат - близо две трети от европейските граждани гласуваха за демократични проевропейски партии. Това обаче в никакъв случай не бива да успокоява политическите лидери, защото тази криза на европейската идентичност е латентна и не бива да се подценява. Видяхме колко нестабилна е политическата конструкция на ЕС и колко бързо една икономическа криза може да предизвика разочарование, последвано от вълна от социални протести. Така че се надявам, че лидерските постове в ЕС ще заемат социално отговорни политици. Защото в редица страни-членки има социално напрежение, хората имат усещането, че живеят в социално несправедлива Европа. Ако европейският политически елит не разбере това, ще бъде пометен не само от крайната десница, но и от възродили се движения, като например Зелените. Те са сравнително нова партия, а избирателите й гласуват за нея, изразявайки един вид протест срещу статуквото, доминирано от консерватори и социалдемократи“.
Проф. Хафез коментира усещането, че медиите са отделили повече време на популистите, отколкото заслужават:
„Мисля, че част от проблемите, които създават популистите, са в известна степен по вина на медиите. Обръщаме им прекалено много внимание. Говорим прекалено много за антиелитарната им програма. Пример е предизборната кампания в Германия, която в медиите бе представена като дуел между крайната десница и системата ЕС. Глупости! Никой не се сети да покаже, какво прави ЕС. Хората не са уморени от политиката, а са уморени от начина, по който тя се представя в новините. За мен е много опасна тенденцията политиката да се представя като постоянна криза.
Кипърският туризъм постави първия за 2025-а рекорд. През януари е регистрирано най-голямото увеличение на пристигналите гости за последните 21 месеца, обяви Статистическата служба. Много по-добър в сравнение с миналия януари е и потокът от резервации от европейските туристически пазари към острова. Януари записа повече от 112 000..
В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия. На последното заседание на Централния наказателен съд бяха изслушани адвокатите на Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев, които продължават да не се признават за виновни. Ръководителите на шпионската клетка Орлин Русев и Бисер Джамбазов..
Самолетна катастрофа е станала на международното летище "Пиърсън" на канадския град Торонто. Самолетът е на американската авиокомпания "Delta Air Lines" и е марка "Bombardier" с 80 души на борда. Пристигал е от Минеаполис, Съединените щати. На видеозапис, заснет от един от тях, се вижда, че самолетът е насред заснежена писта, обърнат по таван. Пожар..
Руска делегация начело с министъра на външните работи Сергей Лавров пристигна в саудитската столица Рияд, където вече ги чака държавният секретар на Съединените щати Марко Рубио. Това съобщи АФП. Украински дронове са ударили голям петролопровод в Южна Русия Стабилизация на цените на петрола преди преговорите за Украйна, търговската война..
Окуражителни сигнали към България след заседанието на Еврогрупата - основните страни приветстват напредъка ѝ по пътя към еврозоната и изразяват надежда, че скоро тя може да се присъедини към Европейския стабилизационен механизъм. Според Домбровскис приемът ни в еврозоната е реалистична цел, но остава още много работа..
Гаранции за сигурността на Украйна от Съединените щати са единственият начин за ефективно сдържане на Русия от нова агресия срещу Украйна. Това заяви британският премиер Киър Стармър в Париж след неформалната среща за европейската сигурност и суверенитета на Украйна, която беше организирана извънредно от френския президент Еманюел Макрон. В нея..
Американската страна "иска да угоди" на руския президент Владимир Путин, за да спечели бърз дипломатически успех, заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски. В интервю за германската телевизия ARD той призна, че украинска победа над Русия е "определено" невъзможна без подкрепа от Съединените щати, но предупреди, че примирието, към което..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..