„Проевропейските партии си отдъхнаха, но трябва да останат нащрек“, предупреждава проф. Кай Хафез от университета в Ерфурт в интервю за БНР:
„Преди година-две се опасявахме, че евроизборите ще доведат до един вид крайнодясна революция със значително по-голямо присъствие на евроскептичните партии в новия Европейски парламент. Това не се случи. В отделни държави, като Италия или Франция, тези партии наистина спечелиха вота, но пък в други - като Дания, Холандия и Германия - антиевропейците претърпяха сериозни загуби. Има впечатляващи географско-икономически различия - в Южна Европа, където икономическите проблеми са най-наболели, няма революционно настроение. Например в Гърция - там крайната десница и националистите са малцинство. В Испания и Португалия, които също изпитват икономически трудности, проевропейските партии са все така силни. Това важи и за балканските държави, които са част от ЕС“.
Един от стожерите на крайната десница падна в навечерието на вота - Хайнц-Кристиян Щрахе бе първият националпопулист, влязъл във властта. Председателят на австрийската „Партия на свободата“ бе вицеканцлер във Виена, докато две германски и една австрийска медии не публикуваха скандалното видео от Ибиса, коствало не само главата на Щрахе, но и на канцлера Курц. Влиянието на „Ибисагейт“ върху партньорските партии на Щрахе е осезаемо, коментира проф. Хафез за предаването „Събота 150“ по „Хоризонт“:
„Трудно е да се каже какво влияние имат такива отделни скандали. Но през последните няколко години подобни единични афери имаше и в други страни, от което пострада имиджът на крайната десница. В Германия имаше серия скандали около партийното финансиране на „Алтернатива за Германия“, в Австрия излезе сега това видео. Мисля, че в икономически по-силните държави в Северна Европа хората постепенно разбраха, че популистите създават само проблеми и не са градивна обществена сила. Митът около крайнодесните се разпада и лъсна истината, че те не са прогресивна политическа алтернатива. В този смисъл Италия и Франция са интересен пример, защото са богати държави, които обаче в момента преживяват сериозна икономическа криза. Очевидно това е вятърът в платната на популистите“.
В предизборната кампания, но и в месеците преди това водещите европейски политици непрекъснато предупреждаваха за надигащата се антиевропейска вълна, но всъщност не предложиха кой знае каква алтернатива. На въпрос дали успокоени от изборния резултат, те няма да се облегнат спокойно и да продължат по същия начин, ученият отвърна:
„Нека погледнем и позитивно на изборния резултат - близо две трети от европейските граждани гласуваха за демократични проевропейски партии. Това обаче в никакъв случай не бива да успокоява политическите лидери, защото тази криза на европейската идентичност е латентна и не бива да се подценява. Видяхме колко нестабилна е политическата конструкция на ЕС и колко бързо една икономическа криза може да предизвика разочарование, последвано от вълна от социални протести. Така че се надявам, че лидерските постове в ЕС ще заемат социално отговорни политици. Защото в редица страни-членки има социално напрежение, хората имат усещането, че живеят в социално несправедлива Европа. Ако европейският политически елит не разбере това, ще бъде пометен не само от крайната десница, но и от възродили се движения, като например Зелените. Те са сравнително нова партия, а избирателите й гласуват за нея, изразявайки един вид протест срещу статуквото, доминирано от консерватори и социалдемократи“.
Проф. Хафез коментира усещането, че медиите са отделили повече време на популистите, отколкото заслужават:
„Мисля, че част от проблемите, които създават популистите, са в известна степен по вина на медиите. Обръщаме им прекалено много внимание. Говорим прекалено много за антиелитарната им програма. Пример е предизборната кампания в Германия, която в медиите бе представена като дуел между крайната десница и системата ЕС. Глупости! Никой не се сети да покаже, какво прави ЕС. Хората не са уморени от политиката, а са уморени от начина, по който тя се представя в новините. За мен е много опасна тенденцията политиката да се представя като постоянна криза.
Тринадесет пожара са гасили огнеборците в Сливен и областта снощи, съобщи кметът на Сливен Стефан Радев в профилът си в социалните мрежи. Един от големите пожари извън Сливен бе на гара Чумерна в община Твърдица. Огънят е локализиран, каза за БНР кметът Мария Гвоздейкова. Според нея огънят е унищожил тревни площи и изоставени сгради. 'Бивш..
Няма опасност за населените места в района на пожара в община Стралджа, обяви областният управител на Ямбол Николай Костадинов. Заради силните пориви на вятъра се затруднява гасенето. Общо девет екипа от Ямбол и община Средец участват в гасенето на пожарите: "Няма опасност за населените места, но пожарът е изключително динамичен предвид..
10 вили, част от тях изоставени и необитаеми, изгоряха при пожар във вилната зона "Каптажа" на бургаското село Изворище. Близо 4 часа продължи борбата с огнената стихия, която обхвана около 100 декара площ. В момента пожарът е локализиран и няма опасност отново да се разгори. Основна сред версиите за пожара е човешка небрежност. 100 декара..
Няколко пожара избухнаха в Сливенска област. Един от най-големите бе във вилна зона. Там изгоряха вили и стопански постройки, но засега не ясен точният им брой. Няма пострадали. Силният вятър, чиито пориви достигнаха над 20 метра в секунда допълнително усложни обстановката, но гражданите на Сливен бяха предупредени за опасното време чрез системата..
20 души бяха евакуирани от вилната зона "Отдих" край пловдивското село Песнопой след възникналия голям пожар в района, обхванал и горския масив. Няма пострадали. Изгорели са над 15 вили и помощни постройки. Областният управител на Пловдив Христина Янчева задейства националната система за ранно предупреждение Бг-Алърт. Директорът на..
Директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който дойде на място в пловдивското село Песнопой, сподели пред журналисти, че около 600 пожарникари са на терен в битка с пламъците, обхванали страната. Заради пожара край Песнопой задействаха Bg-Alert "След 16:00 ч. започва..
Десетки хора се събраха на протест тази вечер пред сградата на Комисията за противодействие на корупцията в столицата. Хората изразиха недоволството си от действията на институцията, свързани с ареста на варненския кмет Благомир Коцев. Някои хора носеха плакати с надписи, описващи комисията като "бухалка" на управляващите. Част от тях недоволните..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..