Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ПЧЕЛА - Първо читалищно единение в Лос Анджелис

Снимка: Елена Цанева

ПЧЕЛА или разшифровано - Първо читалищно единение в Лос Анджелис. Към тях прибавям и продуцента Петро Душков. Те са тези, които за 6-а поредна  година правят фестивал за хората от Балканите и за българите от Сан Диего, Лос Анджелис и окръг Ориндж. Фестивал, като в приказките, който трае не един, а цели три дни. “Три дни яли,пили и се веселили”, шеговито казва Калин Крумов, един от организаторите.

Фестивалът е традиционен. Провежда се всяка година винаги в края на месец май .Единият от тези дни  в него задължително е посветен на 24 май ,т.е на  българския език,култура и традиции. Мястото,където го правят наричат“Балканско селище”. Така е защото фестивалът е отворен и за други балкански общности, и за американци разбира се. В селището има различни кътчета, където се провеждат класове по приложни изкуства, везба, работа с глина и керамика, рисуване, изработване на кукерски маски, кътче където се разказват приказки и се пеят песни за децата.

“Педя човек” е вече трета година на фестивала и децата се връщат в къщи след фестивала с тази песен за малкото човече, което разказва приказки”, коментира Крумов.

Но не по-малко забавно е и за родителите, казва още Калин. На театралната сцена всеки може да се изяви, няколко хореографи водят класовете или работилниците по танци, а класът по пеене тази година води певицата Мария Дебелекова. Във фестивала преди 3 години се включва Валя Балканска, а в друго от предишните издания има истинска българска сватба с нашенски обичаи.

Това са три дни на активен отдих. А целта е да се обедини българската общност. Тук всеки,който идва, полага някакво усилие. Ако не е артист, който да дари фестивала със своето изкуство, той трябва поне 3 часа да бъде доброволец в една от останалите дейности. Например да участва в приготвянето на храната, в подготовката на различните класове или нещо друго, което му харесва. Но всеки, който е тук, трябва да прави нещо. И родителите, и децата помагат.

“Това е една организация,която се организира от нас, за нас и всичко е на доброволни начала. Всеки дава смяна на някои от тези кръжоци,кухня,сцена и т.н.“, разказва Валентин Пенчев, който преди 6 години е един от инициаторите, но се е преместил и сега живее в Индианополис. И въпреки че е надалече, вече 4 години в края на май той задължително е в Сан Диего със съпругата и двете им деца, за да станат отново част от това невероятно преживяване.

Тази година сред участниците във фестивала е и генералният консул на България в Лос Анджелис Веселин Вълчев :

"Тука е пълно с деца. Второто поколение българчета, които тука се учат на род, на Родина, на език, на български дух, на българщина.Това е една спонтанна проява, в която хората се включват с желание и с ентусиазъм и когато приключи проявата, мисля, че с нетърпение очакват да дойде следващата година. Много е трудно с думи от далечно разстояние да се обясни, да се обрисува сатаващото… Една малка, но много активна България далече от нашета държава".

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04