Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ПЧЕЛА - Първо читалищно единение в Лос Анджелис

Снимка: Елена Цанева

ПЧЕЛА или разшифровано - Първо читалищно единение в Лос Анджелис. Към тях прибавям и продуцента Петро Душков. Те са тези, които за 6-а поредна  година правят фестивал за хората от Балканите и за българите от Сан Диего, Лос Анджелис и окръг Ориндж. Фестивал, като в приказките, който трае не един, а цели три дни. “Три дни яли,пили и се веселили”, шеговито казва Калин Крумов, един от организаторите.

Фестивалът е традиционен. Провежда се всяка година винаги в края на месец май .Единият от тези дни  в него задължително е посветен на 24 май ,т.е на  българския език,култура и традиции. Мястото,където го правят наричат“Балканско селище”. Така е защото фестивалът е отворен и за други балкански общности, и за американци разбира се. В селището има различни кътчета, където се провеждат класове по приложни изкуства, везба, работа с глина и керамика, рисуване, изработване на кукерски маски, кътче където се разказват приказки и се пеят песни за децата.

“Педя човек” е вече трета година на фестивала и децата се връщат в къщи след фестивала с тази песен за малкото човече, което разказва приказки”, коментира Крумов.

Но не по-малко забавно е и за родителите, казва още Калин. На театралната сцена всеки може да се изяви, няколко хореографи водят класовете или работилниците по танци, а класът по пеене тази година води певицата Мария Дебелекова. Във фестивала преди 3 години се включва Валя Балканска, а в друго от предишните издания има истинска българска сватба с нашенски обичаи.

Това са три дни на активен отдих. А целта е да се обедини българската общност. Тук всеки,който идва, полага някакво усилие. Ако не е артист, който да дари фестивала със своето изкуство, той трябва поне 3 часа да бъде доброволец в една от останалите дейности. Например да участва в приготвянето на храната, в подготовката на различните класове или нещо друго, което му харесва. Но всеки, който е тук, трябва да прави нещо. И родителите, и децата помагат.

“Това е една организация,която се организира от нас, за нас и всичко е на доброволни начала. Всеки дава смяна на някои от тези кръжоци,кухня,сцена и т.н.“, разказва Валентин Пенчев, който преди 6 години е един от инициаторите, но се е преместил и сега живее в Индианополис. И въпреки че е надалече, вече 4 години в края на май той задължително е в Сан Диего със съпругата и двете им деца, за да станат отново част от това невероятно преживяване.

Тази година сред участниците във фестивала е и генералният консул на България в Лос Анджелис Веселин Вълчев :

"Тука е пълно с деца. Второто поколение българчета, които тука се учат на род, на Родина, на език, на български дух, на българщина.Това е една спонтанна проява, в която хората се включват с желание и с ентусиазъм и когато приключи проявата, мисля, че с нетърпение очакват да дойде следващата година. Много е трудно с думи от далечно разстояние да се обясни, да се обрисува сатаващото… Една малка, но много активна България далече от нашета държава".

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51