Град на децата беше открит по случай 1 юни на Младежкия хълм в Пловдив, известен и като Джендем тепе - най-отдалеченото от центъра, но и най-високото тепе. Градът се прави от самите деца, изработва се, строи се в почти реални размери.
Целта на тези детски работилници, организирани от колектив от архитекти съвместно с Гьоте институт, е не от всяко дете да стане архитект, а гражданин.
"Това всъщност е градът, който децата на първи юни сътвориха тук, на Младежки хълм, използвайки изцяло рециклирани материали. Първо минахме през това да си поговорим с тях как искат да изглежда градът на техните мечти, какво ще има в него. За нас беше наистина много интересно да видим как децата си представят техния град и как те го виждат, защото всички знаем възрастните какво харесват и какво не", разказа архитект Магдалина Ръжева пред "Хоризонт".
Децата обичат да играят, обичат да има места за игра, допълни архитектът.
"Направиха болница, много красива болница с растения, цветя, които насадиха отвън на стените. Направиха банка, парк, аптека, супермаркет, магазин за строителни материали, имаше поща. Идеята беше те да си направят табелки, картини, рисунки за техния град, а вътре с истински материали строиха, рисуваха и създадоха всъщност града, за който мечтаят."
"Това, което ги забавляваше - че наистина работеха с инструменти, работеха с истински неща и строяха в мащаб 1:1. Те достатъчно са си играли с играчки, с конструктори, докато сега реално имаха възможност да си играят наистина и да сътворят наистина нещо истинско", посочи Ръжева.
"Причината да работя с деца е, защото вярвам наистина, че децата, ако сега им се създаде отношение към града, към средата, която обитават, всъщност те са бъдещите отговорни граждани, които ще могат да изискват по-качествена градска среда", сподели още Магдалина Ръжева.
Всеки уикенд през юни и юли ще се провеждат работилници за деца.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот. Тя е сред създателите на..
На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..
Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..
Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга . "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара", разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..
" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..
Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..
" По скоро няма да има правителство ", изказа мнението си пред БНР журналистът Лъчезар Лисицов от Клуб Z. За него крайъгълният камък е Пеевски ...