Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Елиф Шафак призова турските интелектуалци да се обявят срещу наказателното преследване на писатели

Къде минават границите между морала и свободата на автора в литературното произведение

Елиф Шафак и друга популярна турска писателка – Айше Кулин – бяха залети от вълна от критики в социалните мрежи в Турция.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Къде минават границите между морала и свободата на автора да опише каквото реши в литературно произведение? Този въпрос отново се повдигна след решението на турски съдебни власти за наказателно преследване срещу автори на художествени романи.

Известната писателка Елиф Шафак, която живее в Лондон, призова в неделя турските си колеги по перо да се обявят срещу наказателното преследване за написаното в книги. По-рано Шафак и друга популярна турска писателка – Айше Кулин – бяха залети от вълна от критики в социалните мрежи в Турция. Потребители призовават властите да ги разследват заради пасажи в творбите им, които считат за непристойни.

Миналата седмица в Турция авторът и издателят на книга, в която се описва педофилска сцена, бяха задържани. Авторът на романа „Зюмрют апартманъ“ Абдуллах Шевки беше задържан, а издателят на книгата Алааттин Топчу се предаде сам в полицията в Анкара, след като срещу тях бяха повдигнати обвинения от прокуратурата. Ден по-късно и двамата бяха освободени под гаранция. Авторът се защити, че пише в традицията на американския „вулгарен реализъм“.

Според турски адвокати и министерствата на културата и на семейството и социалната политика подобни книги са вулгарни, могат да засегнат нравственото и психологическо развитие на децата и подбуждат към сексуални престъпления. 

Директорката за Великобритания на международната писателска мрежа ПЕН Антония Байат, цитирана от „Гардиън“, заяви, че организацията е „дълбоко обезпокоена“ от атаките срещу Елиф Шафак. През 2006 г. Шафак беше съдена и оправдана заради определянето на масовата гибел на арменци през 1915 г. като „геноцид“ в книгата си „Копелето на Истанбул“.

Според някои оценки на международни организации около 15% от момичетата в Турция, предимно в югоизточните кюрдски райони, се женят, преди да навършат 18 години.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
FAKE PHOTO EXHIBITION

Елена Филипчева представя FAKE PHOTO EXHIBITION

Визуалният артист Елена Филипчева представя изложбата си FAKE PHOTO EXHIBITION в One Gallery.  "Съвременният разговор се води в посока фалшиви новини, фалшиви профили, фалшиви стоки, дори фалшиви хора. Не исках да заблуждавам зрителите за това какво ще видят. Исках те сами да изградят своята фабула и да интерпретират. Аз съм..

публикувано на 26.09.24 в 19:54
Георги Андреев

Георги Андреев е първият български автор в новия сезон на Радиооркестъра

Композиторът Георги Андреев, ръководител на оркестъра в Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев", гради творчески връзки и със Симфоничния оркестър на БНР от много години. На 27 септември в зала "България" неговата пиеса "Земя на рози" за гъдулка и оркестър ще открие първия концерт от новия сезон на състава, а самият автор ще бъде и солист. Другите..

публикувано на 26.09.24 в 17:57
Маргарита Русева

Обективът на Маргарита Русева ни среща с жителите на малки села в планината

Есента носи в себе си някаква мъдрост. Придава отвън и отвътре усещането за нещо топло и уютно. Есента е обръщане към себе си, някакъв особен инсай д, в който като филм се прожектират спомените ни, случките и преживяванията. Появяват се картини, все още ясни и неподправени.  И ние сме в синхрон с времето, леко отпочинали, леко уморени. Вече не..

публикувано на 26.09.24 в 17:06
Дмитрий Юдин

Дмитрий Юдин - гост на Радиооркестъра за откриването на сезона

През месец юни диригентът Константин Илиевски съобщи в Цюрих името на пианиста, който ще солира на Симфоничния оркестър на БНР в първия концерт от новия творчески сезон – това е Дмитрий Юдин, 23-годишен руснак, който учи в Manhattan School of Music в Ню Йорк при именития кубински пианист и педагог Орасио Гутиерес.  Името на Юдин се появи в афиша..

публикувано на 26.09.24 в 14:44

"Всичко прелива". Етнобарок на Софийски музикални седмици

Етнобарок ще звучи на Софийски музикални седмици. Концертът е съвместен проект: "Единни в многообразието", с Белгийското председателство на ЕС. Ансамбълът включва Алон Сариел – барокова мандолина и лютня, Юрген де Бройн – лютня, Христина Белева - гъдулка за бароков концерт, Калина Андреева – вокал и контрабас, Ана Янкова – вокал, Борислав..

публикувано на 26.09.24 в 13:16
Ивайло Захариев

Ивайло Захариев повдигна завесата за сюжета на "Top Floor" пред БНР

Актьорът Ивайло Захариев е с голяма роля в продукцията на френския режисьор Жереми Минюи "Top Floor" или на български - "Последен етаж" . Актьорът е единственият българин във френската продукция . Коварната страна на социалните мрежи е основната тема, на които се спира филмът, а в центъра му е известна инфлуенсърка , която попада в..

публикувано на 25.09.24 в 12:15

Златин Цветков: Импровизаторът унищожава егото си, за да е в полза на другите

Най-изявените майстори в жанра на комедийната импровизация ще се включат в седмото издание на фестивала на комедийната импровизация 2024. Мотото на фестивала е "Дълбоко потапяне". "Това е фестивал, който е изцяло самостоятелно организиран. Около 80 души от чужбина идват специално за този фестивал. Нямаме никакво държавно финансиране, нито..

публикувано на 25.09.24 в 09:57