Къде минават границите между морала и свободата на автора да опише каквото реши в литературно произведение? Този въпрос отново се повдигна след решението на турски съдебни власти за наказателно преследване срещу автори на художествени романи.
Известната писателка Елиф Шафак, която живее в Лондон, призова в неделя турските си колеги по перо да се обявят срещу наказателното преследване за написаното в книги. По-рано Шафак и друга популярна турска писателка – Айше Кулин – бяха залети от вълна от критики в социалните мрежи в Турция. Потребители призовават властите да ги разследват заради пасажи в творбите им, които считат за непристойни.
Миналата седмица в Турция авторът и издателят на книга, в която се описва педофилска сцена, бяха задържани. Авторът на романа „Зюмрют апартманъ“ Абдуллах Шевки беше задържан, а издателят на книгата Алааттин Топчу се предаде сам в полицията в Анкара, след като срещу тях бяха повдигнати обвинения от прокуратурата. Ден по-късно и двамата бяха освободени под гаранция. Авторът се защити, че пише в традицията на американския „вулгарен реализъм“.
Според турски адвокати и министерствата на културата и на семейството и социалната политика подобни книги са вулгарни, могат да засегнат нравственото и психологическо развитие на децата и подбуждат към сексуални престъпления.
Директорката за Великобритания на международната писателска мрежа ПЕН Антония Байат, цитирана от „Гардиън“, заяви, че организацията е „дълбоко обезпокоена“ от атаките срещу Елиф Шафак. През 2006 г. Шафак беше съдена и оправдана заради определянето на масовата гибел на арменци през 1915 г. като „геноцид“ в книгата си „Копелето на Истанбул“.
Според някои оценки на международни организации около 15% от момичетата в Турция, предимно в югоизточните кюрдски райони, се женят, преди да навършат 18 години.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
"Люлинският запис, Барбутов, Варна. За всички е ясно, че това е разговор за корупция. Няма никакво оправдание на никого". Това заяви пред БНР..
Правителството е стабилно и това се разбра, защото постигна изключителни неща в последните седмици. И не е добре да бъдат замаскиран от хора, които..