Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бургаският университет развива технологии за оползотворяване на органичните отпадъци

Органичните отпадъци като животинска тор могат да се използват за производството на биогорива.
Снимка: БГНЕС

Около 5 хиляди нови химически органични вещества се получават в индустрията за една година. Всички тези компоненти трябва да бъдат изследвани за токсичност и вместо да се използват опитни животни, се прилагат математически модели с изключителна точност. Това обясни пред "Хоризонт" проф. Валентин Ненов от университета "Проф. д-р Асен Златаров" в Бургас. Университетът разполага с лаборатория по математична химия на световно ниво, където се създават модели за прогнозиране на поведението на различни химически вещества, обясни той. 

Млади изследователи от Франция, Италия, Белгия, Холандия, Португалия, Русия, Украйна, Латвия, Кипър, Грузия, Алжир и България се събират в Бургас, за да представят най-новите резултати и постижения от изследователската си дейност в различни научни направления - човек и биосфера, биоразнообразие и екосистеми, екологични биотехнологии, космически технологии и мониторинг на околната среда, екологичен мониторинг, екологизация на селското стопанство и горското стопанство, биогорива, моделиране на екосистеми, биоавтоматика и биоинформатика. 

Съорганизатори на конференцията са университетът "Проф. д-р Асен Златаров" и Институтът по микробиология на Българската академия на науките.

Университетът в Бургас членува в голям консорциум по финансиран от Европейския съюз проект, по който Софийският университет в лицето на Биологическия факултет е координатор. Проектът е за чисти технологии и възможности за пречистване на утайки.

"Трябва да се инвестира в тази област. В момента има много добри технологии. Въпросът е съответните правителства, министерства да отделят средства за реализация на тези технологии и да разпознават иновациите", коментира проф. Валентин Ненов, който е зам.-ректор по научната част. 

"Ние развиваме технологии на базата на биоелектрохимични процеси. Ако мога по-общо да ги обрисувам с няколко думи - те представляват клетки, в които отпадъчна органична материя (представете си, да кажем, някакви утайки от пречиствателна станция) се разгражда на електрони и протони. Хващайки електроните във веригата, ние получаваме електрически ток или пък водород, т.е. получаваме енергия и едновременно с това стабилизираме органичната материя, която по принцип представлява замърсяване", обясни проф. Ненов и очерта някои от резултатите, които ще бъдат докладвани на конференцията:

„Да кажем един от големите източници на енергия е торовата маса, която се продуцира в животновъдството. Тя е ценна поради това, че съдържа много азот и фосфор. Извън това, че ги разглеждаме като замърсители, те са много важни биогенни елементи. Тази органична материя е с много висока концентрация и служи за получаването на метан, на биогаз, който има над 70 процента метан, т.е. може да се получи едно гориво, което е съпоставимо по калорична стойност в сравнение с природния биогаз. В това отношение работят и Институтът по микробиология към БАН и колегите от Биологическия факултет и ние в Бургас университета "Проф. д-р Асен Златаров". Има голям прогрес, тъй като тази материя досега се изхвърляше някъде, без да се депонира на специализирани депа и се замърсяват подпочвените води."

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Патрулка се заби в пътен знак във Вършец

Патрулка на полицията се удари в пътен знак на кръстовище във Вършец, заради непочистен от снега път. По служебния автомобил има нанесени материални щети. При изпълнение на служебните си задължения по охрана на обществения ред във Върщец 38-годишен полицейски служител управлявал служебен автомобил, като при маневра на десен завой навлиза..

публикувано на 18.02.25 в 10:25

Затворени остават училищата в Тутракан

Затворени остават днес училищата в община Тутракан. Поради влошените метеорологични условия, със заповед на кмета д-р Димитър Стефанов, денят е обявен за неучебен за всички училища на територията на общината. Детските градини обаче ще работят по обичайния си график. От общинската администрация в Тутракан призовават всички да бъдат внимателни..

публикувано на 18.02.25 в 10:21
Васил Левски, портрет от 1870 г.

Военен ритуал и общоградско поклонение във В. Търново за годишнината от обесването на Левски

Въпреки студеното време и лошите метеорологични условия във Велико Търново започнаха проявите, посветени на 152-ата годишнина от обесването на Васил Левски. Гибелта на Апостола ще бъде почетена и с военен ритал и общоградско поклонение пред неговия паметник. С възпоменателна церемония Карлово почита 152 г. от гибелта на Васил Левски С..

публикувано на 18.02.25 в 10:15
Преговори на делегациите на САЩ и Русия в Рияд.

Започнаха преговорите на външните министри на САЩ и Русия в Рияд

Започнаха преговорите между външните министри на Съединените щати и Русия в саудитската столица Рияд.  Това са първите официални разговори между Вашингтон и Москва след три години на почти пълно замразяване на отношенията заради войната в Украйна. Външните министри Марко Рубио и Сергей Лавров обсъждат двустранните отношения, евентуално..

публикувано на 18.02.25 в 10:10
проф. Лилия Райчева

ЧРД: "Минута е много" на 45 г.

45 години от първото излизане в ефир на предаването "Минута е много" ще отбележи екипът и неговите почитатели. " 45 години не стигат. То си остана. Може би беше добре, че спря на върха на одобрението и славата си ", каза пред БНР проф. Лилия Райчева. "Предаването стана бързо популярно, защото предложи нов стандарт в съществуващите..

публикувано на 18.02.25 в 10:07
Славчо Нейков

Славчо Нейков: Мачът за регулаторите вече е свирен и има политическа договорка

Мачът за регулаторите вече е свирен и има политическа договорка, заяви в интервю пред БНР Славчо Нейков, юрист, енергиен експерт и бивш член на КЕВР. "Бих искал да тествам чувството за хумор на управляващите, едва ли експертизата ще е водещ критерии за избор за хората, определени за регулаторите. По-скоро ще става дума за политически..

публикувано на 18.02.25 в 09:58

Затварят за тирове пътен възел "Петолъчката" до 11 часа

Пътен възел "Петолъчката" ще бъде затворен за движение на тирове от 9 до 11 часа съобщават от Областна администрация.  На територията на област Сливен има множество леки пътно-транспортни произшествия. Слушател на "Хоризонт" сигнализира за заледен участък по първокласния път София - Бургас, между Гурково и Сливен. В района има закъсали тирове,..

публикувано на 18.02.25 в 09:56