Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вече 26 години Мира Попова печели малки и по-големи битки в ефира

"Тези мънички минути" - предаването, което подава ръка на хората с увреждания

4
Мира Попова в студиото на "Нощен хоризонт"
Снимка: Станислава Пирчева

Мира Попова е сред онези личности, които само с присъствието си носят радост, вдъхновяват и респектират – с професионализъм и одухотвореност. Тя е журналист. Автор и водещ е на предаването „Тези мънички минути“ на Университетското радио „Алма Матер“, посветено на хората с увреждания.

Предаването стартира преди 26 години в ефира на Радио „ФМ+“ първоначално като рубрика. Две години след началото, поставено на 15 февруари 1993 г., “Тези мънички минути“ стават част от програмата на „Алма Матер“ (08.02.1995 г.), където се излъчва и до днес в едночасов формат, пряко, всеки четвъртък от 17 часа.

„Още ми е интересно, още намирам нови хора, нови теми и така върви…“ – сподели в предаването „Нощен хоризонт“ Мира Попова.

Още преди 10 ноември е ставало дума да има предаване за хората с увреждания, припомня Мира Попова, която тогава не била много склонна.  

„Но след 90-а година вече, когато много от специалните предприятия започнаха да се закриват, когато много хора с увреждания останаха без работа… Нека да си кажем, че и към слепите, и към хората с други увреждания има още предубеждения и хората смятат, че техните възможности са много по-малко… И тогава аз реших, че трябва да има такова предаване. Наистина в предаването гостуват толкова много хора с различни увреждания и всички нещо правят. Не всички са на постоянна работа, но с нещо се занимават и аз много им се радвам.“

Избрала името „Тези мънички минути“, защото й напомня за стихотворение на Елисавета Багряна.

Предаването на Мира Попова печели с това, че няма друго такова в българския ефир, изтъкна Таня Симеонова, директор на „Алма Матер“.

„Проблемите на хората в неравностойно положение може би изглеждат дребни за всички нас, които сме забързани в ежедневието си, но на принципа на китайската капка успяваме да отвоюваме (най-вече Мира с нейните теми и събеседници) малки и средни битки“, заяви Симеонова.

„Всеки носи някакво богатство в себе си. Това богатство обаче много често остава несподелено с другите. Вдигаме стени около нас и не се разбираме. Стоим си в собственото гнездо и понякога опипом търсим възможност да установим контакт… Слепите правят точно това – те може би най-искрено и най-спонтанно търсят опипом да намерят ръката, която е приятелска, която ще ги измъкне от това състояние“, разказа журналистът Константин Тилев, който се включи да разкаже за работата на Мира Попова.

Хората с увреждания са много старателни и когато получат работа, в повечето случаи са много съвестни, разказа още Мира Попова. Тя уточни, че в Радио „Алма Матер“ работят двама души с напълно загубено зрение. „Може би сте слушали предаването за театър в понеделник. Колко малко хора работят в радиото и двама от тях не виждат. Коя друга фирма би се похвалила с нещо такова?“

"Мира Попова си е същата - амбициозна, младолика, вдъхновена, с този неин висок дух винаги", допълни и Диляна Кирковска, някога част от екипа на "Алма Матер", сега работеща в СЕМ. Според нея Мира Попова работи "много професионално, с разбиране, с обич и без грам надменност".

Мира Попова е родена на 11.08.1935 г. в село Воден, Ямболско. Завършва българска филология в СУ „Св. Климент Охридски“. До загубата на зрението си работи в Университетската библиотека, а след това е редактор в сп. „Зари“. В различни периоди е сътрудник на Българското национално радио – по програма „Христо Ботев“ в предаването „Въпреки всичко“ представя хора с увреждания. Публикува текстове по проблемите на хората с увреждания в столични периодични печатни издания.

Още за мисията на Мира Попова слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Емил Пеняшки

Емил Пеняшки: Животът не е в крайности

"Казвам се Емил Пеняшки и съм на много години вече", казва актьорът, който преди 40 години става част от врачанския театър. "Аз се опитвам да не съм постоянно в роля. Надявам се като изляза от сцената да не съм в роля. Опитвам се да съм си аз." За него най-важното е семейството и децата. След това са мечтите. Съпругата му Капка Пеняшка също е..

публикувано на 30.06.24 в 07:39
Мартен Калеев - писател

Мартен Калеев: Мисията на човека е да инвестира в човечност

Писател, учител, журналист, общественик - такъв е Мартен Калеев. Литературата го среща с добрите хора, с благородни намерения и с горещи сърца. Най-голямото качество на човека е да премълчава, казва авторът на "Всичко и нищо", "Тъгата идва привечер", "Очите на жаждата". Когато даваш, получаваш повече, убеден е Калеев. "Най-голямата..

публикувано на 23.06.24 в 08:00
Хавиер Милей

Неподражаемият Хавиер Милей - колко ще е търпелива Аржентина към ексцентричния си лидер?

Хавиер Милей, на 53 години, икономист, от половин година президент на Аржентина. Към тази кратка визитна картичка трябва да допълним: аржентинският президент е явление в политиката , към чието управление има поне две и то напълно противоположни гледни точки. Сам той се описва като анархокапиталист и либертарианец . Открито заявява, че ще руши..

публикувано на 22.06.24 в 13:10
Национална Асоциация на Доброволците в Република България - НАДРБ

Ясен Цветков: Имаме огромна нужда от промяна, от реформа, от подобряване на сектора за реакции при кризи

Представете си стихията на природните бедствия – земетресения, наводнения, пожари... Представете си хаоса и отчаянието, когато светът около нас се руши. В тези мрачни часове, когато надеждата изглежда като далечен мираж, се появяват те - смелите доброволци със своята решителност и човечност.  Те са там, където най-много са нужни, готови..

публикувано на 19.06.24 в 09:26
Ирен Кривошиева

Ирен Кривошиева: Мястото на паметник на Стефан Данаилов е в градинката пред Народния театър "Иван Вазов"

"След кончината на Стефан Данаилов, който е баща на моя син, имах едни личен момент, в който исках да направя нещо, но извън този личен момент, идеята ми да има паметник на Стефан е свързана с това, че в неговата фигура ние можем да намерим палитра от изкуство, политика, десетки роли в киното и в театъра , той беше част от Народното събрание,..

публикувано на 18.06.24 в 10:38

Нетипичните личности в следващия Европейски парламент

Вниманието след изборите за Европейски парламент беше насочено основно към новото разпределение на силите и до каква степен се очаква завой „надясно“. Но част от новите представители в законодателния орган на Европейския съюз с различни политически окраски заслужават специално внимание заради антисистемните си виждания, прямите си изказвания и..

публикувано на 15.06.24 в 14:00
Антонина Дуриданова

Антонина Дуриданова: Промени не могат да станат, ако хората не гласуват, това е демокрацията

Промени не могат да станат, ако хората не гласуват . Това е демокрацията, която имаме в България.  Това каза в предаването "Хоризонт за вас" Антонина Дуриданова, която живее в САЩ, но всяка година се завръща в България. "Съветвам всички да гласуват. Да изберат платформата, която е най-добра за икономиката на страната", добави тя. Антония..

публикувано на 07.06.24 в 15:11