Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С роботизирана система в Александровска болница ще се правят операции на простатата

Снимка: puls.bg

Ракът на простатата е най-често срещаното онкологично заболяване при мъжете. Над 92 000 души в Европа губят битката с болестта всяка година. Над 2 милиона  са с поставена диагноза.

Изследванията показват, че ракът на простатата е третата водеща причина за смърт, свързана с онкологично заболяване при мъжете. Всяка година в Европа се диагностицират над 400 000 пациенти. Годишните разходи в европейските страни за откриване и лечение на простатния карцином възлизат на над 9 милиарда евро, а здравното обслужване - близо 6 милиарда евро.

Въпреки постоянно нарастващия брой заболели в страните от Западна Европа и САЩ смъртността намалява, посочи председателят на Българското урологично дружество доц. Марин Георгиев:

„Поради факта, че все повече пациенти се откриват в ранен стадий, което позволява радикалното лечение, което действително може да бъде със 100-процентен контрол, както на онкологичния резултат т.е. на рака, така също по отношение на качеството на живот“.

Възрастта и наследствената обремененост са сред най-сериозните рискови фактори за заболяването. Мъжете, които имат близки роднини, заболели от простатен карцином, са с три до четири пъти по-податливи на заболяването. А с напредването на възрастта честотата на рака на простатата ескалира драстично.

У нас ранната диагностика все още не е на достатъчно добро ниво, смята доц. Георгиев:

„В Източна и в Централна Европа преживяемостта е с 3-4 пъти по-ниска отколкото тази в Западна Европа“.

Най-често ракът на простатата се открива при профилактични прегледи, но и различни неразположения отвеждат мъжете в кабинета на уролога. Практиката показва, че от рак на простатата заболяват все по-млади мъже.

Възрастта не е гаранция, че няма да се разболеете, споделя препатил пациент:

„И то най-интересното, че бях на биопсия с един възрастен човек, който имаше много по-завишени стойности. И аз си викам - той сигурно ще има нещо, а на мен нищо няма да ми има, но се оказа, че на него му нямаше нищо, докато на мен ми откриха този карцином. А то всъщност тогава при преглед на простатата се оказа, че тя е с характеристики на младеж - нито е уголемена, нито е втвърдена…“

Хванат в начален стадий ракът на простатата се оперира и пациентът може да се излекува напълно.

У нас вече са налични всички най-съвременни средства за диагностика и лечение, посочи доц. Марин Георгиев:

„Това са минимално инвазивните методи. Това лапароскопската и най-вече роботизираната просатектомия, която се извършва с робот, понижават ракообусловената смъртност до 20-30 процента. Разбира се ранното откриване намалява риска от това пациентът да бъде в напреднал метастатичен стадий, където и разходите са неимоверно много повече“.

От години Българското урологично дружество настоява за въвеждането на задължителен скрининг за рак на простатната жлеза. Засега без успех.

„На 40 години при мъже, които са фамилно обременени и на 45 години вече при останалата популация.“

Сега здравната каса плаща за изследване с PSA туморен маркер на мъже над 50 години и то веднъж на 2 години, което е крайно недостатъчно. И нито лев за оперативно премахване на простатната жлеза.

„Съвременните минимално инвазивни методи за лечение на рак на простатата не се покриват от касата. Българският мъж е лишен от тази възможност. Той трябва да доплаща около 5000 за роботизираната операция и около 2500 за лапароскопската.“

Годишно у нас се диагностицират между 2500 и 3000 пациенти с рак на простатата и се извършват около 500 високотехнологични операции на обща стойност около 3 милиона лева. Сумата е нищожна за мащабите на една държава, а ефектът е много сериозен, коментира доц. Красимир Янев - хирург в Александровска болница:

„Не става дума за милиони, просто сумата е смешна за една държава като нашата, а е необходима такава подкрепа в името на българския мъж. Да има той равен достъп до съвременно високотехнологично лечение“.

За сравнение операция на простата с робота „Да Винчи“ в Германия струва 15 000 евро, във Франция - 20 000, а в Швейцария - 50 000 евро. У нас високотехнологични операции се извършват в две частни клиники в София и в една в Плевен. Добрата новина е, че с пари от бюджета ще бъде доставена роботизирана система „Да Винчи“ в Александровска болница.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мюмюне Мехмедова: Автентичният български вкус е на почит в Брюксел

Мюмюне Мехмедова пристига в Брюксел през далечната 2006 година , когато страната ни все още не е членка на Европейския съюз. Трудно взима решението да остави дома си, семейството, децата и да тръгне от родното Лудогорие към неизвестното, но тогава била притисната от обстоятелствата.  Разказва, че в Разградско имала малък бизнес - магазин за..

публикувано на 17.01.25 в 14:54

100% ръст на децата със специални потребности в ЦСОП в Силистра

За последните три години над 100% се е увеличил броят на възпитаниците в Центъра за специална образователна подкрепа в Силистра . Причините – подобрените условия за работа и професионализмът на експертите, но и нарастващият брой деца с дефицити. Извършен е основен ремонт на фасадата на сградата за 400 хил. лв. По европейски проект са..

публикувано на 17.01.25 в 09:25
Васко Кръпката

Васко Кръпката: За мен младите хора са в час

На 8 декември се навършват 44 години от смъртта на английския музикант и активист за мир Джон Ленън. Певецът е убит на 8 декември 1980 г. Смъртта му шокира целия свят, но наследството му продължава да вдъхновява поколения. „Още, когато бях малко дете и когато чух Бийтълс за първи път леля ми Стефка донесе един магнетофон и пусна ¨O,..

публикувано на 14.01.25 в 14:17

„Любов и мир“ са думите, които Радка Рубилина пише на Стената на Джон Ленън в Прага като дете

Международният ден на студентите се отбелязва на 17 ноември заради поредица от кървави събития, случили се в Чехия през 1939 година.   „Събитията са свързани с окупацията на Чехословакия през 1939 година. Престава да съществува Чехословашката република и се обявява протекторатът в Чехословакия. В тези смутни и тъжни времена единствената част..

публикувано на 14.01.25 в 14:04

Силистренският театър може да прекъсне работа. Чакат МК да одобри средства

За първи път театърът в Силистра започва новата година с над 60 000 лева неразплатени задължения. В други години процентът е бил минимален.  Коледно-новогодишните празници са били белязани от липсата на пари за режисьори, сценография, командировъчни .  Отложена е премиера и заради неодобрен от Министерството на културата разход за пулт..

публикувано на 14.01.25 в 09:20

Не лукс, а необходимост: Още 3 солни стаи във врачанските детски градини

През тази година още три детски градини във Враца ще имат солни стаи за здравна профилактика на малчуганите. В града вече работят две такива звена. Идеята за солна терапия на децата е на общинската управа . Така от 15 детски градини, една трета до пролетта вече ще имат работещи солни стаи. Представете си в болнавото, мъгливо и студено зимно..

публикувано на 14.01.25 в 06:55
Димитър Събев (л)

Мечта в инвалидна количка

Желанието да пътува по света и да се докосне до природата и културата на различни държави е все още несбъдната мечта на 33-годишния Димитър Стоев от балчишкото село Оброчище. Мечтаейки, той решава да учи мениджмънт в туризма. По време на студентски стаж във Франция обаче става тежка злополука, след която Митко е прикован в инвалидна количка...

публикувано на 14.01.25 в 06:35