Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съд отхвърли искането за постоянен арест на 16-годишното момче от Пловдив

Спецпрокуратурата обяви, че разполага с информация, че момчето е готвело терористичен акт

| обновено на 13.06.19 в 19:22
Сийка Милева
Снимка: БГНЕС

Апелативният специализиран съд не уважи искането на прокуратурата за постоянен арест за 16-годишното момче от Пловдив, разследвано за тероризъм. Така то остава при родителите си и под надзора на инспектори от Детската педагогическа стая в Пловдив. Според тримата апелативни спецсъдии работата с детето през последния месец от родителите му, психолози и правозащитни органи е довела до значително подобряване на психичното му състояние, от което са настъпили значителни положителни ефекти, а това е намалило и неговата обществена опасност.

Съдът се съобрази с препоръките на съдебно-психиатричната експертиза за необходимост от семейна терапия в автентична среда.

От прокуратурата настояваха детото да бъде изолирано с мотив, че е налице реална опасност за сигурността на огромен брой български граждани. Главният прокурор отказа да коментира позицията на спецобвинителите, но беше категоричен, че момчето не е терорист. Сотир Цацаров заяви, че стои зад колегите си, настояли за задържането под стража. Той даде и повече информация за основанието дотук. Детето е вербувано от лице от арабски произход, което живее в страна от Северна Африка. Първоначално той е убедил детето да стане мюсюлманин, а след това му е внушил, че част от тази религия е да убие неверник. Когато детето се уплашило, пак се е върнал към религията и после е продължил с инструкциите как се прави бомба, обясни Цацаров:

„Ние не знаем каква би била следващата стъпка, каква е била следващата инструкция. Първата инструкция знаете каква е била - ценностите и исляма. После градира до това, че трябва да унищожиш поне един неверник, а после градират до това как би могъл да го осъществиш. Въпросът е какъв би бил неговият отговор на може би последното, финално искане - занеси го и го остави еди-къде-си, как би реагирало това момче“

Що се отнася до наказателно-правното продължение на случая, той обясни:

"Законът има съответни разпоредби. Аз съм сигурен, че тези разпоредби ще бъдат приложени адекватно и от съда, но вярвам, че всички особености - и на възрастта, и на целите, и на конкретния случай - ще бъдат отчетени“

Обвинител номер едно коментира разследването в парламента, където беше приет отчетът му за работата на прокуратурата през миналата година 

Решението на съда е взето на закрито заседание, на което е присъствало и момчето, и е окончателно. То беше оповестено от говорителя на спецпрокуратурата Сийка Милева, която подчерта, че младежът "осъзнава вината си":

"Съставът на съда отчете, че е налице обосновано предположение, че именно обвиняемият е извършител на престъпленията, за които е обвинен, но съдът счита, че той трябва да продължи училище и да остане в естествената му среда. Осъзнава вината си, не признава, осъзнава вината си".

По-рано Специализираната прокуратура обяви, че разполага с информация, че 16-годишното момче е подготвяло терористичен акт. Намерени са видеоклипове, които то е изпращало към своя вербовчик от "Ислямска държава", каза Сийка Милева. Именно с тази информация тя мотивира искането на държавното обвинение момчето да бъде задържано под стража. Тя уточни, че въпреки това искане, държавното обвинение не е променило мнението си, че става дума за "дете - жертва на радикализация и за една огромна човешка трагедия", но добави:

"От другата страна стои сигурността и интересите на българското общество. Трябва да ви кажа, че са намерени взривни вещества и взривни устройства, по обем и брой несъпоставими с нито един друг казус от новата история на българската държава - сериозни комуникации, съдържащи информация, че обвиняемото лице е подготвяло терористичен акт. Отделно от това са намерени и видеоклипове, изпращани от него към вербовчика в тази насока".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05

Хора с увреждания в планината: Мисия възможна

" Хората с увреждания нямат нужда от съжаление, те имат нужда да се държим с тях като равни, което е проблем в България . Не всеки го разбира. Хората като че ли малко странят, а всъщност те са толкова пълноценни хора, колкото и ние. Това, че имат някакъв двигателен проблем не ги прави по-малко хора от нас ". Това каза пред БНР Вера Асенова..

публикувано на 25.09.24 в 10:47

Росина Тодорова: Младото поколение има твърде ниска здравна култура

Хората подценяват проблемите, които замърсеният въздух създава . Това заяви пред БНР Росина Тодорова - председател на Сдружение "Жените в бизнеса и професиите - София", преди пресконференцията "На въздух: Да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението". Темата е част от по-големия проект "Пейка за здраве"...

публикувано на 25.09.24 в 09:52