Структурата на потреблението на руските семейства не отговаря на достигнатото от страната равнище на икономическо развитие. Запазването на тази структура и в бъдеще не предполага повишаване на жизнения стандарт на хората, пише „Независимая газета“.
Песимистичният извод се съдържа в изследване на Института за прогнози в народното стопанство на Руската академия на науките (РАН). Увеличаването на брутния вътрешен продукт на глава от населението от 2000 г. досега не води до съществени промени в структурата на потреблението, подчертават авторите на изследването.
Руснаците продължават да харчат около 30% от доходите си за храна и 19% за комунално-битови услуги и транспорт.
„Колкото по-висок е жизненият стандарт в дадена страна, толкова по-ниски са разходите за хранителни продукти“, отбелязват специалистите и уточняват, че в Русия не се наблюдава такава закономерност.
„Делът на разходите за храна е много по-висок отколкото в страни със съпоставим с руския брутен вътрешен продукт на глава от населението по паритет на покупателната способност“, пише в изследването.
Като примери се посочват Турция, Литва и Естония, където около 20 на сто от доходите на домакинствата отиват за храна.
„Запазването на структурата на потреблението в настоящия ѝ вид влияе отрицателно на качеството на живот на населението, на характеристиките на икономическия растеж и не позволява в достатъчна степен да бъдат увеличени инвестициите в развитието на човешкия капитал“, предупреждават икономистите.
Най-уязвимата част от населението в Русия са семействата с деца, особено многодетните. 51% от тях живеят под чертата на бедност, заяви миналата седмица вицепремиерът по социалната политика Татяна Голиков.
От "Демократична България" не са готови да подкрепят проектобюджета за тази година. В призива за подкрепа на премиера Росен Желязков Божидар Божанов видя признание за нестабилност: "Не изключваме да подкрепим някои текстове на бюджета, а ко те отговарят на нашите приоритети - за съкращаване на разходите в МВР чрез оптимизация на заплащането, за това..
Няколко души са били убити в Швеция при нападение в образователен център за възрастни, съобщи полицията. Смята се, че извършителят е сред ранените, каза говорител на полицията. Стрелба в шведско училище, има ранени Органите на реда добавиха, че не изключват възможността да има и други заподозрени, предаде АФП. "Един от ранените е човек, за..
Около 9000 души са напуснали гръцкия остров Санторини по въздух и вода, след продължаващите дни наред земетресения в района. Този следобед беше регистриран и най-силният досега трус от 5 по Рихтер. Множество хора се опитват да напуснат Санторини Санторини продължава да се тресе: За ден 6 хил. гърци и туристи са го напуснали Сънародникът..
Президентът Румен Радев призова съдебната система да бъде освободена от политически и олигархични влияния и обяви, че без да се осветлят казусите с Нотариуса и "Осемте джуджета“ не може да има съдебна реформа. Държавният глава и председателят на Народното събрание Наталия Киселова участваха в дискусия на тема "Оттук накъде със съдебната власт?“,..
"От 4-ти февруари 1997 г. България тръгна по един наистина нов цивилизационен път към приобщаване с Европа . Всички си спомняме за 10-и ноември 89-а, а като че ли 4-ти февруари 97-ма остава по-назад. А всъщност 4-ти февруари е истинската повратна точка на пътя на страната ни. ... Тогава спечели България, не спечели нито един от политиците , а..
Съдът отказа да впише промените в ръководството на Движението за права и свободи, свързани с изключването от партията на Делян Пеевски и още седем души от фракцията около него. Искането за заличаването на Пеевски като председател на ДПС и член на ръководните органи на партията беше по искане на другия председател на Движението Джевдет Чакъров...
Топенето на ледовете край Гренландия е необратим процес и в момента 30 млн. т лед се топят на час. Това е причината и в Гренландия да се откриват много ресурси, залежи на минерали, скъпоценни и полускъпоценни камъни. И това прави Гренландия апетитна, каза гл. ас. д-р Надежда Михайлова, преподавател по скандинавистика, в интервю пред БНР...
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
В момента всеки се упражнява на тема ДДС в ресторантьорството , но без аргументи за връщане на 20%. Това заявява Георги Тръпков, хотелиер и..