„Изграждането на свят, който не изоставя никого“ е мотото на започващите в Брюксел Европейски дни на развитието 2019.
Сред водещите теми в 13-ото издание на форума са справянето с бедността и неравенствата в света, борбата с климатичните промени и постигането на устойчиво развитие. По данни на ООН за миналата година около 1 милиард и 300 милиона души в света живеят в бедност, като близо половината от тях са деца. А над 780 милиона души разполагат с по-малко от 2 долара на ден.
Ето защо целта на Европейските дни на развитието 2019 е да се набележат мерки за подобряване на икономическото развитие в районите, засегнати от бедност.
Своят опит в тазгодишното издание на глобалния форум ще обменят 8 хиляди участници от 150 страни, включително държавни ръководители, експерти и млади лидери от страни като Нигерия, Гана и Филипините.
Пред „Хоризонт“ Карло Анхелес от Перу, който работи с правителството за повишаване на жизнения стандарт в страната, равенството между половете и опазването на околната среда, определи финансирането като основно предизвикателство за постигането на целите:
„Необходими са около три трилиона долара за внедряването на целите за устойчиво развитие в света. В развиващите се страни всяко правителство може да си позволи финансиране на стойност не повече от 25% от брутния си вътрешен продукт. В моята страна тази сума е 20 млрд. долара годишно, която правителството дава за доставката на стоки и услуги“, обясни той.
По думите му това означава, че „ако ние направим процесите по снабдяване сигурни, тогава бихме могли да си осигурим финансиране за устойчиво развитие“.
„Ако успеем да съчетаем придобиването на всяка стока и услуга със социалните, икономическите и парламентарни цели, то тогава бихме имали огромна възможност за финансиране на дейности, свързани с ускоряването на устойчивото развитие. И точно това ние правим в Перу“, каза Анхелес.
Икономиката в Перу е определяна като една от най-бързо растящите в Латинска Америка. Въпреки това страната продължава да се бори с бедността, корупцията и неравенствата, в това число и между половете.
По думите на Карло Анхелес жените в Перу имат 4 пъти по-малко време от мъжете за кариерно развитие.
„В развиващите се страни като моята, неравенството между половете струва около 1 млрд. долара годишно. Интересното е, че това неравенство започва у дома. Това показва национално проучване от 2018. Жените имат 4 пъти повече неплатен труд у дома, отколкото мъжете, който включва грижи за децата, болните и домакинството.
Седмично жените отделят по 24 часа за този неплатен труд, докато мъжете едва 6 часа. Това означава, че дамите в Перу имат един ден по-малко на седмица за кариерно развитие. За да се справим с това полово неравенство, трябва да идентифицираме къде се случва, защо се случва и да помислим как да го решим в национален мащаб.“
Карло Анхелес посочи какви са очакванията от започващия днес глобален форум по отношение на амбициозните цели, които си е поставил:
„Моите очаквания от Европейските дни на развитието са да бъдат намерени решения за ключови области от устойчивото развитие за по-добро прилагане на целите му, както и да обменим опит с останалите млади лидери по отношение на техните практики в собствените им страни.“
Целия репортаж може да чуете в звуковия файл.
Коледен ретро трамвай ще се движи от днес до 25 декември между спирките "Журналист" и "Възраждане" в София, съобщиха от Столична община. Ретро трамваят ще потегли в 15:00 часа и на всеки кръгъл час до 19:00 часа желаещите ще могат да се насладят на пътуване в компанията на Дядо Коледа и Снежанка, като за най-малките ще има специални подаръци.
Испанското правителство ще отпусне още 700 милиона евро на властите във Валенсия за възстановяване след наводненията от края на октомври. Средствата са пореден транш след предоставянето на над 16 милиарда евро до момента. Решението е взето от Комисията по икономическите въпроси в Мадрид. Парите се отпускат от Фонда за финансиране на..
Споразумението за транзит на руски газ през Украйна няма да бъде продължено след края на годината, заяви украинският премиер Денис Шмигал след разговор със словашкия премиер Роберт Фицо. Преди разговора солавашкият премиер Фицо заяви, че поддържането на транзита на газ не е само двустранен въпрос между Украйна и нейните съседи, но е въпрос и..
САЩ са готови да наложат нови санкции срещу Грузия, обяви говорителят на Държавния департамент Матю Милър. Той изрази загриженост за състоянието на демокрацията в бившата съветска република на фона на продължаващите протести там. В Европейския съюз външните министри на Унгария и Словакия наложиха вето върху санкционирането на официални лица..
Бунтовническите групировки, които взеха властта в Сирия, ще бъдат разформировани и интегрирани в армията под командването на новото правителство. Това обяви ръководителят на доминираната от ислямистки фракции коалиция "Хаят Тахрир аш Шам". Мохамед ал Джаулани, който сега се представя с истинското си име Ахмед аш Шараа, написа в мрежата..
Вече месец продължават протестите на жителите на столичния район "Изгрев" срещу застрояването на квартал "Изток". Става въпрос за две градинки в междублокови пространства, които са зелени площи, върху които има дървета на повече от 50 години. Едната градинка е улица "Самоков" 14, а другата на "Тарас Шевченко". Жителите на квартала са събрали..
Причините за големия брой хоспитализации, отчетени от болниците у нас пред Здравната каса тази година, ще бъдат обсъдени на заседание на Надзорния съвет на Касата. Преди седмица управителят на обществената институция Станимир Михайлов посочи, че през 2024-та година са отчетени 2 300 000 хоспитализации, което е с 200 000 повече спрямо миналата..
Главният прокурор трябва да разполага с най-високите професионални и нравствени качества. Това заяви пред БНР с ъдия Владислава Цариградска...
"Прокуратурата е независима! Движението за права и свободи няма нищо общо с прокуратурата". Това заяви пред БНР Ерол Мюмюн, кмет на Кърджали,..