Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тръмп обяви, че започва мащабна депортация на имигранти

Президентът на САЩ Доналд Тръмп
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американските власти ще започнат идната седмица да извеждат милиони нелегални имигранти от САЩ, заяви президентът Доналд Тръмп, предаде БТА.

Идната седмица службата за имиграционно и митническо наблюдение ще започне процеса на отстраняване на милионите нелегални чужденци, които незаконно са влезли в САЩ, написа президентът в Туитър, съобщи Ройтерс. Те ще бъдат изведени толкова бързо, колкото са влезли, допълни той, без да посочи подробности.

Според оценки в САЩ има 12 милиона незаконни имигранти, основно от Мексико и Централна Америка. Според споразумението, постигнато по-рано този месец, Мексико се съгласи да приема имигранти от Централна Америка, търсещи убежище в САЩ, докато молбите им бъдат разгледани от американските съдилища.

Сделката включва и обещание на Мексико да разположи части от националната гвардия, за да попречи на преминаването на имигранти от Централна Америка през границата със САЩ.

В туита Тръмп заявява също, че Гватемала се готви да подпише споразумение за сигурна трета страна. 

Подробности по плана не са оповестени, а Гватемала не е потвърдила публично подобни преговори с Вашингтон.

Според правозащитници е „просто нелепо“ САЩ да оценяват Гватемала като способна да защитава бежанци, при положение че собственото й население бяга от прояви на насилие.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Билборд в Техеран със снимките на върховните ирански военнокомандващи, убити при израелските удари в петък, 13 юни 2025 г.

Иран съобщи за още двама убити висши военни при израелските удари

В последния час Иран съобщи за още двама убити висши военни при израелските удари. Става дума за генерал Голамреза Мехраби и генерал Мехди Рабани, които са част от генералния щаб на армията. Заради продължаващите израелски удари Иран затвори въздушното си пространство. Нито едно летище в страната няма да извършва полети до ново нареждане,..

публикувано на 14.06.25 в 12:19
Доналд Тръмп

Парад по повод 250-годишнината на американската армия ще има във Вашингтон и рождения ден на Тръмп

Във Вашингтон днес ще има парад по повод 250-годишнината на американската армия и 79-ия рожден ден на президента Доналд Тръмп. Оградите и бариерите са издигнати. Танковете са в готовност. Повече от 6 000 войници също. Ако няма гръмотевици прогнозата за дъжд няма да е препятствие, казват организаторите. Президентът Доналд Тръмп и..

публикувано на 14.06.25 в 12:13
Руслан Стефанов

Руслан Стефанов: Символното значение на европейските санкции срещу Русия е много важно

Допълнителните пакети от санкции показват абсолютната решителност на ЕС да прекрати зависимостта от Русия за доставка на енергийни суровини. Това обясни пред БНР   Руслан Стефанов, Център за изследване на демокрацията. ЕС подготвя 18-ти санкционен пакет срещу Русия. Той е насочен към енергийните приходи, в т.ч. и инфраструктурата на "Северен..

публикувано на 14.06.25 в 12:05

Пета нощ на безредици в Северна Ирландия

Безредиците в Северна Ирландия продължиха пета нощ. Започнали в понеделник в Балимина сега те се изместиха към Портадаун, където полицията беше замеряна с коктейли "Молотов". Полицаите в Портадаун, които бяха нападнати с коктейли "Молотов", фойерверки, тухли и бутилки, отвърнаха с водни оръдия, за да разпръснат размирниците. Безредиците..

публикувано на 14.06.25 в 11:44
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Френските въоръжени сили са готови да помогнат на партньорите си в Близкия изток

Френските въоръжени сили в Близкия изток са готови да помогнат за защитата на партньорите си в региона, включително на Израел, но няма да участват в никакви атаки срещу Иран, заяви френският президент Еманюел Макрон. Той каза още, че заради напрежението в Близкия изток Конференцията на високо равнище на ООН за двудържавно решение на..

публикувано на 14.06.25 в 11:25

Външният министър се срещна с върховния комисар по стратегическо планиране на Франция

В рамките на 20-ото издание на форума ГЛОБСЕК в Прага, министърът на външните работи Георг Георгиев проведе среща с върховния комисар по стратегическо планиране на Франция г-н Клеман Бон. Двамата обсъдиха въпроси, свързани с отбраната и сигурността, актуалното и бъдещото развитие на Европейския съюз, както и перспективите за неговото..

публикувано на 14.06.25 в 11:10

Р. Трад за конфликта на Израел и Иран: Ако бъдат ударени енергийни ресурси, ще сме въвлечени в тази несигурност

"Може да говорим за години, в които това да продължава. Изстрелването на ракети не е най-скъпото начинание. Но може да провокира вълни в международната рамка за сигурност, които засягат много по-широка зона, отколкото е Близкия изток . Ако бъдат ударени енергийни ресурси, ние ще бъдем въвлечени в тази несигурност , защото зависим от тези ресурси"...

публикувано на 14.06.25 в 11:00