На 17 юни отбелязахме 90-годишнината от рождението на една от примадоните на Софийската опера през периода 1950/1970 г. - Юлия Винер-Ченишева. Тя беше великолепна певица - спинтов сопран с красив тембър, изравнен във всички регистри, с голям обем. Знаеше как да пее, беше много музикална, темпераментна актриса и много представителна - красива на сцената.
Коронните й роли са Леонора от „Трубадур" и Аида от едноименната опера на Верди, но също така Дездемона, Елза, Лиза, Тоска, Елизабет, Ярославна, дори и Мюзета. Пееше красиво, нюансирано, въздействащо. Вяравам се, че много наши слушатели ще си я спомнят с носталгия и благодарност за прекрасните спектакли, с които ни дари.
Няколко думи за нейния жизнен път: Родена е на 17 юни 1929 г. в семейство на руски емигрант от еврейски произход. От 5 до 13-годишна възраст учи балет, след това свири на пиано при известния наш пианист и педагог Ото Либих, но голямото й влечение е пеенето. За да влезе в Музикалната академия се налага да променят рожденната й дата - тогава е на 16 години и това не й дава възможност да кандидатства за прием. Първата година учи при Елбена Ангелова Орукин, след това постъпва в класа на големия наш бас Димитър Кожухаров, който остава неин съветник през цялата й кариера.
След дебюта си през 1954 г. успешната й кариера продължава цели 30 години и не само в Софийската опера, но и в много страни на Европа, а от 1961 г. в продължение на 15 години е редовна солистка на престижната Берлинска държавна опера. Изявява се като утвърдена вердиева певица. И един интересен факт - Юлия Винер пее оперните си партии на три езика - у нас на български, в Берлин на немски, а по време на гастролите си - на италиански. Пяла е в Париж, Барселона, Мадрид, Москва, Рим, Неапол и др. Умира на 22 октомври 2010 г.
За постъпването си в Софийската опера самата Юлия Винер разказва през 1999 г. в интервю, което се съхранява в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..