Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Еврейката“ на Фландърската опера от програмата на OperaVision

Този път любопитството ме накара да гледам спектакъла на Фландърската опера и балет на „Еврейката“  от Фроментал Халеви, предложен в европейската интернет платформа “OperaVision“. Действително любопитство, защото Фландърската опера и балет неотдавна получи престижната международна награда за 2019 “Опера на годината“, а аз не бях чувала  и виждала никога  спектакъл на този театър. Интересно ми беше, още повече, че операта, която предлагаха, не е никак лесна за изпълнение и за солистите, и за хора.

“Еврейката“ на Фроментал Халеви  е типична „гранд опера“ в пет действия, с масови сцени, виртуозни арии и ансамбли и зрелища. И да кажа предварително, останах много доволна от изпълнението, от музикалната страна на спектакъла. Колкото до визията - трудно ми е да преглътна  осъвременяването на действието, което протича исторически  през ранния 15 век, да гледам на героите  като на  наши съвременници и да приемам за нещо нормално гоненията на евреите и жестокостите спрямо тях. И днес съществува религиозен фанатизъм, но като покажеш на сцената героинята с колан от бомби, асоциацията е съвсем друга. Но, да оставим зрителите,  които ще гледат спектакъла на прочутия немски режисьор Петер Конвични, да решат какво им харесва и какво не... 

Дълги години операта „Еврейката“ на Халеви бе позната у нас с подменено име “Дъщерята на Кардинала“. Защо ли? В основата на либретото на Еужен Скриб е заложена истинска история, като някои от героите реално са съществували, например Кардинал дьо Брони. Това е една история за расовата дискриминация и за религиозния фанатизъм с трагичен край. Няма да напомням съдържанието, защото творбата е играна няколко пъти в Софийската опера - през 1927 и през 1997. Тогава блестяща изява имаше Красимира Стоянова като главната героиня Рашел.

Солистичният състав на изпълнението на Фландърската опера бе международен и певците бяха много сполучливо избрани.  Много стабилен и убедителен в ролята на Елиазар бе американският тенор Рой Корнелиус Смит – име, познато в  оперния свят. Пее  редовно в Метрополитън, Виена, Берлин, на фестивала  в Залцбург, изнася рецитали. В репертоара му са Калаф, Каварадоси, Дик Джонсон, Радамес, Туриду... Много артистичен, той имаше тежката задача да интерпретира образа на бащата, разкъсван между любовта към дъщеря си и към вярата си. Неговата дъщеря - Рашел, всъщност отгледана от него, а истинският й баща е кардинал Брони, имаше също сложна задача като персонаж - без да знае, че по рождение е християнка, тя жертва живота си в името  на това да остане до край еврейка. Американката Корин Уинтърс има красив глас, много добре поставен, много артистична и музикална, тя изгради незабравим образ. Въпреки че е още в началото на кариерата си, тя вече е гостувала в много от американските оперни театри, носителка е на редица престижни певчески награди, вече дебютира в Ковънт Гардън, пее роли като Татяна, Виолета, Дездемона, Лиу, Лейла, Мелизанда. Една певица, пред която предстои блестяща кариера!

Италианският бас  Рикардо Дзанелато, вече познат и на българската публика с участието  в басовата партия на „Реквиема“ от Верди, се представи в ролята на Кардинал дьо Брони. Мек, красив басов глас  и убедително артистично присъствие - с това ще го запомним. И в другите две по-малки роли се представиха  американката Никол Шевалие като принцеса Евдокия и италианският белкантов тенор Енеа Скала в ролята на принц Леополд. Изявиха се  много добре и като певци, и като актьори.

Специално искам да обърна внимание на хора на Фландърската опера, който имаше доста голямо участие в този спектакъл и като пеене, и като артистични задачи и представянето  му беше великолепно. Заслужава похвала хормайсторът Ян Швейгер.

Въобще, струва си да се види този спектакъл - строен,  без гафове  и ръководен много артистично от диригента Антонино Фолияни.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34