Този път любопитството ме накара да гледам спектакъла на Фландърската опера и балет на „Еврейката“ от Фроментал Халеви, предложен в европейската интернет платформа “OperaVision“. Действително любопитство, защото Фландърската опера и балет неотдавна получи престижната международна награда за 2019 “Опера на годината“, а аз не бях чувала и виждала никога спектакъл на този театър. Интересно ми беше, още повече, че операта, която предлагаха, не е никак лесна за изпълнение и за солистите, и за хора.
“Еврейката“ на Фроментал Халеви е типична „гранд опера“ в пет действия, с масови сцени, виртуозни арии и ансамбли и зрелища. И да кажа предварително, останах много доволна от изпълнението, от музикалната страна на спектакъла. Колкото до визията - трудно ми е да преглътна осъвременяването на действието, което протича исторически през ранния 15 век, да гледам на героите като на наши съвременници и да приемам за нещо нормално гоненията на евреите и жестокостите спрямо тях. И днес съществува религиозен фанатизъм, но като покажеш на сцената героинята с колан от бомби, асоциацията е съвсем друга. Но, да оставим зрителите, които ще гледат спектакъла на прочутия немски режисьор Петер Конвични, да решат какво им харесва и какво не...
Дълги години операта „Еврейката“ на Халеви бе позната у нас с подменено име “Дъщерята на Кардинала“. Защо ли? В основата на либретото на Еужен Скриб е заложена истинска история, като някои от героите реално са съществували, например Кардинал дьо Брони. Това е една история за расовата дискриминация и за религиозния фанатизъм с трагичен край. Няма да напомням съдържанието, защото творбата е играна няколко пъти в Софийската опера - през 1927 и през 1997. Тогава блестяща изява имаше Красимира Стоянова като главната героиня Рашел.
Солистичният състав на изпълнението на Фландърската опера бе международен и певците бяха много сполучливо избрани. Много стабилен и убедителен в ролята на Елиазар бе американският тенор Рой Корнелиус Смит – име, познато в оперния свят. Пее редовно в Метрополитън, Виена, Берлин, на фестивала в Залцбург, изнася рецитали. В репертоара му са Калаф, Каварадоси, Дик Джонсон, Радамес, Туриду... Много артистичен, той имаше тежката задача да интерпретира образа на бащата, разкъсван между любовта към дъщеря си и към вярата си. Неговата дъщеря - Рашел, всъщност отгледана от него, а истинският й баща е кардинал Брони, имаше също сложна задача като персонаж - без да знае, че по рождение е християнка, тя жертва живота си в името на това да остане до край еврейка. Американката Корин Уинтърс има красив глас, много добре поставен, много артистична и музикална, тя изгради незабравим образ. Въпреки че е още в началото на кариерата си, тя вече е гостувала в много от американските оперни театри, носителка е на редица престижни певчески награди, вече дебютира в Ковънт Гардън, пее роли като Татяна, Виолета, Дездемона, Лиу, Лейла, Мелизанда. Една певица, пред която предстои блестяща кариера!
Италианският бас Рикардо Дзанелато, вече познат и на българската публика с участието в басовата партия на „Реквиема“ от Верди, се представи в ролята на Кардинал дьо Брони. Мек, красив басов глас и убедително артистично присъствие - с това ще го запомним. И в другите две по-малки роли се представиха американката Никол Шевалие като принцеса Евдокия и италианският белкантов тенор Енеа Скала в ролята на принц Леополд. Изявиха се много добре и като певци, и като актьори.
Специално искам да обърна внимание на хора на Фландърската опера, който имаше доста голямо участие в този спектакъл и като пеене, и като артистични задачи и представянето му беше великолепно. Заслужава похвала хормайсторът Ян Швейгер.
Въобще, струва си да се види този спектакъл - строен, без гафове и ръководен много артистично от диригента Антонино Фолияни.
Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..
На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем". Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..
На 14 декември в София предстои ценно събитие за почитателите на музиката от Йохан Себастиан Бах. В зала "България" от 19.00 ч. ще прозвучат три от кантатите, включени в неговата мащабна "Коледна оратория". Изпълнението ще бъде на Колегиум Музикум Берлин с диригент българката Донка Митева. За целта в столицата ни ще пристигнат два от четирите..
В навечерието на Рождество Христово Детският хор на БНР ни кани на околосветско пътешествие с песен. Музиката ще ни пренесе от снежните пъртини на Лапландия чак до знойна Африка. Концертът, озаглавен "Свята нощ", ще бъде с клавирен съпровод на Сиана Атанасова и Яна Лолова. Гост-солист ще е певицата от Варненската опера Жана Костова, преминала през..
На 10 декември в Кюстендил почитателите на коледната музика имаха среща с трима любимци – цигуларката Зорница Иларионова, певицата Гергана Николаева и пианиста Георги Черкин. Коледната си програма те ще представят и в Софийската градска художествена галерия в четвъртък, 12 декември, от 19:00 ч. За Зорница Иларионова декември се оказва с много..
В осмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Софийската национална опера чества 90-годишнината на световноизвестната българска оперна певица Александрина Милчева - Великолепен дебют на мецосопрана Виолета Радомирска в ролята на Принцеса ди Буйон на..
Германската група за електронна, прогресив музика Tangerine Dream е проект, който съществува вече 57 години. Имат безброй албуми и саундтраци зад гърба си и продължават да издават нова музика. Най- новият наречен "Raum" е 86-ти в дискографията им и беше издаден през 2022 година. След смъртта на създателя на Tangerine Dream- Едгар Фрьозе през 2015..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
По-близо сме до възможност за редовно правителство , отколкото до ново служебно. Разделението и вътрешно прочистване в коалицията ПП-ДБ е стъпка в тази..